Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ptačí chřipka mutuje i u lidí, potvrdila WHO

  1:00aktualizováno  1:00
Špatná zpráva: mění se smrtící virus ptačí chřipky H5N1. Vědci však tvrdí, že tato mutace zatím neohrožuje lidstvo. Změnu viru zjistili vědci u indonéské rodiny, kde ptačí chřipka zabila před několika týdny sedm lidí.

Drůbeží maso, drůbež, ptačí chřipka - Drůbeží maso, drůbež, ptačí chřipka - ilustrační foto. | foto: Reuters

ČTĚTE TAKÉ:
Ptačí chřipka se asi šíří i mezi lidmi

Krátce po jejich smrti tvrdil mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Peter B. Cordingley, že virus nemutuje.

"To je aspoň jedna dobrá zpráva. Vzali jsme vzorky od nemocných a zjistili jsme, že k žádné mutaci zatím nedošlo," uvedl.

Nová zpráva WHO však ukázala, že u jednoho z nakažených, kterým byl desetiletý chlapec, se virus přece jen poněkud změnil. Lehce změněný H5N1 se pak přenesl na chlapcova otce. Oba nakažení zemřeli.

Epidemiolog Tim Uyeki ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v USA to považuje za "první důkaz, že člověk přenesl na další osobu virus ptačí chřipky, který pochytil od jiného člověka".

Vědci se domnívají, že chlapec mohl dostat nemoc od své matky, která však byla pohřbena bez pitvy a bez prozkoumání příčiny smrti.

Podle Cordingleyho byl však "přenos z člověka na člověka" zaznamenán již dříve, i když nikdy ne u tolika lidí. Ale důležitější než to, kdy a kde se virus začal přenášet z člověka na člověka, je zřejmě nynější potvrzení skutečnosti, že H5N1 dokáže v lidském těle mutovat.

Mutace neusnadňuje přenos
Pro budoucnost by to mohlo mít vážné následky. Zatím jsou však vědci klidní - proměny viru podle nich skončily sérií úmrtí v indonéské rodině. "Zastavilo se to. Momentálně je to slepá ulička," řekl Uyeki na třídenním jednání WHO v indonéské Jakartě.

Podle něj nebylo na zkoumaných virech "nic pozoruhodného". Původce ptačí chřipky prý neustále lehce mutuje, a proto není důvod k panice.

Uklidňoval také Aburizal Bakrie, indonéský ministr pro sociální záležitosti. Podle něj se u viru neobjevily žádné známky takové změny, která by usnadnila šíření ptačí chřipky mezi lidmi, a mohla tak vyvolat smrtící pandemii nemoci.

Klid je možný nyní, důvody k nervozitě pro budoucnost však zůstávají. "Očekává se, že v Indonésii se budou nadále objevovat jednotlivé případy i shluky (nakažených) lidí, a to tak dlouho, dokud se bude vyskytovat ptačí chřipka u drůbeže," řekl Baju Krišnamurti, který koordinuje boj indonéských úřadů s touto nemocí.

Nadále tedy budou existovat podmínky pro vznik významnějších mutací smrtonosného viru.

Ptačí chřipka se v Indonésii stále vyskytuje v rozsáhlém měřítku. Kromě ptáků a drůbeže se obětí této nemoci stalo už 39 Indonésanů.

Vědce znepokojuje zejména to, že Indonésané představují dvě třetiny případů, které na ptačí chřipku zemřely od počátku tohoto roku. Jakarta nyní žádá o mezinárodní pomoc ve výši 900 milionů dolarů. Peníze mají dovolit plné zavedení protichřipkových opatření, která od Indonésie vyžaduje okolní svět.

Za poslední tři roky se virem ptačí chřipky nakazilo asi 220 lidí a 120 z nich nemoci podlehlo.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...Najdete na iDNES.cz