Pište rukou. Posílíte paměť a zároveň zrelaxujete

Čím dál častěji mačkáme písmenka na klávesnici, než bychom vzali do ruky propisku a popsali papír. Je to škoda. Ručně psané písmo odráží naši osobnost, rozvíjí jemnou motoriku, posiluje paměť a používá se i jako relaxační metoda.
Písmo formuje naši osobnost (ilustrační fotografie)

Písmo formuje naši osobnost (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Žijeme v digitální éře. Mobilních telefonů, tabletů, notebooků a dalších chytrých zařízení je už na světě víc než lidí, takže k psaní stále častěji používáme klávesnice a tužku s papírem pomalu přestáváme potřebovat. Vlastní rukou si většina z nás píše jen heslovité poznámky, případně termíny do kalendáře. Ale kdy naposledy jste ručně popsali celou jednu stránku a více? Nebo jste četli souvislý ručně psaný text? A poznali byste písmo kamarádů či kolegů v práci?

Místo klasických diářů používáme kalendáře a plánovače v chytrých telefonech, které pípnou, když máte jít na schůzku, zaplatit složenku nebo vaše tchyně slaví narozeniny. Místo pohlednic posíláme SMS, dopisy jsme vyměnili za e-maily. Ti, co si dlouhé roky schovávají zamilované dopisy, mají poklad. My, co jsme už randili s mobilem v ruce, máme smůlu.

Podle výsledků výzkumu, který pro Ona Dnes exkluzivně zpracovala společnost Focus, pět procent respondentů uvedlo, že už vůbec nepíší rukou. Jedenačtyřicet procent dotázaných odpovědělo, že rukou píší občas, 15 procent jen zřídka.

Častěji píšou rukou ženy a to, zda preferujeme psaní rukou, či na počítačích, je ovlivněno dalšími faktory. Podíl psaní rukou roste přímo úměrně s rostoucím věkem a naopak klesá se zvyšujícím se vzděláním a vyšším příjmem. Tito lidé totiž nejvíce používají počítače a další moderní zařízení.

Pište, posílíte paměť

Tím, že přestáváme ručně psát, se o dost ochuzujeme a má to dopad i na naši paměť a způsob vyjadřování. Proč přemýšlet dopředu nad formulací, když s pomocí klávesnice můžete vychrlit písmenkovou smršť a text následně můžete mazat, přesouvat a podobně. Když navíc zapnete funkci automatického opravování, nemusíte hlavu zatěžovat pravopisem, hlídá ho za vás počítač.

Vědci již v několika studiích zjistili, že psaní rukou posiluje proces učení. Například ti z univerzity v americké Indianě před dvěma lety představili výsledky studie, v jejímž rámci rozdělili předškoláky do dvou skupin, kdy jedna se učila písmena psaním na klávesnici, druhá rukou. Pomocí magnetické rezonance pozorovali, co se děje v jejich hlavách. Mozky těch, co mačkali písmena na klávesnici, si neuvědomovaly rozdíly mezi tvary písmen. Děti, které psaly rukou, ano.

Rukou psaný projev je vyšší liga. Musíte dopředu zvážit, co chcete sdělit, jinak budete škrtat, přepisovat a místo vzhledného dopisu budete mít čmáranici. Na psaní se musíte víc soustředit, ukvapenost tu nemá místo. Tvar písma a umístění v prostoru podporuje kreativitu a představivost, ručně psaný text není nudně monotónní jako ten vytvořený na počítači.

Průzkum o psaní

Psaní rukou je totiž náročnější pohyb než psaní na klávesnici. Součinnost svalů aktivuje centra v mozku, a tím pádem se lépe zafixuje v paměti. Procesu učení pomáhá i to, že při ručním psaní se více soustředíme. Někteří lékaři dokonce doporučují kurzy kaligrafie jako prevenci proti demenci. Další důležitý argument v obhajobě ručního písma je, že je součástí naší identity, je jedinečné a stejně jako neexistují totožné otisky prstů, neexistuje ani totožné písmo.

Jestli nepíšete, protože považujete svůj rukopis za ošklivý, uvědomte si, že je to originál. Tím pádem má něco do sebe. Philip Hensher, autor knihy The Missing Ink, dokonce odvážně tvrdí, že tím, že píšeme méně vlastní rukou, snižujeme svoji lidskost a hodnotu osobnosti. Písmo totiž prozrazuje, jací jsme, což z něj dokážou vyčíst erudovaní grafologové.

I proto si některé firmy při výběru kandidátů na pracovní pozici nechávají vypracovat rozbor jejich psaného projevu, protože věří, že na základě písma dovedou profesionálové odhalit jejich silné i slabé stránky, zda se na danou práci vůbec hodí nebo jestli zapadnou do kolektivu.

Spojité, či nespojité?

Nesmíme opomenout ani dopad na naši tělesnou schránku. Ručním psaním se rozvíjí jemná motorika a cvičíte koordinaci ruky a oka. Aktivuje se okolo 500 svalů, pracuje zápěstí, paže i rameno. Dnes se malé děti naučí dřív ovládat dotykovou obrazovku, než vezmou do ruky tužku.

Martina Simonidesová vede v pražských Modřanech grafomotorickou poradnu, kde pomáhá dětem, které mají problémy s psaním. "Setkávám se s dětmi, které se ve svých pěti letech jen zřídkakdy dotknou pastelky, kreslení se vyhýbají a naopak snadno ovládají některé programy a hry na počítači. Jejich grafický projev je ale na výrazně nižší úrovni, než by být měl. Kreslit a psát je náročné, chce to příležitost, cvik a zkušenosti. Přitom v předškolním věku má velký význam rozvoj jemné motoriky. Bez efektivního využívání prstů se psaní stává obtížným. Děti bolí ruka, tlačí na tužku, netrefí se do linek, písmo není plynulé a je ošklivé. Takové děti mívají grafický projev na výrazně nižší úrovni."

Když jsme u nejmenších dětí, od roku 2010 se ve vybraných základních školách testovalo nové písmo Comenia Script, jestli je vhodné jako alternativa za vyučované spojité psací písmo. Rozdíl mezi písmy je patrný na první pohled. Comenia Script je nespojované písmo, je jednodušší a má blíž k tiskacímu. Verdikt ministerstva školství po zkušebním vyučování zní, ať si každá škola rozhodne, jaký druh písma bude děti učit, a zároveň je nutný souhlas rodičů dětí.

"Obecně se prokázalo, že písmo Comenia Script jde žákům snáze a lépe si vybaví tvary písma, což mělo také velký vliv na čtení. Žáci píšící tímto písmem se naučili rychleji číst. Psaní dobře zvládali i leváci a žáci s grafickými obtížemi. Comenia Scipt je totiž snadno zapamatovatelné a graficky jednoduché," říká autorka písma Radana Lencová, která si sama před deseti lety dělala průzkum ohledně rukopisného písma u dětí a dospělých. V obou skupinách bylo nejvíc preferováno písmo částečně spojené, u velké abecedy oslovení využívali tiskací abecedu.

"Od té doby se písmo zase posunulo o kousek dál, lidé více využívají zjednodušené formy psacího písma. Děti na prvním stupni inspiruje jednoduché typografické písmo, které kolem sebe vidí častěji než písmo psací, které se učily," dodává výtvarnice Radana Lencová.

Jenže nové písmo má i odpůrce, kteří tvrdí, že děti by se nejprve měly naučit klasické písmo a až pak se případně rozhodnout používat jiný typ. Podle grafoložky Štěpánky Čechové z Institutu celostní grafologie totiž písmo formuje naši osobnost. Při psaní se v mozku aktivují určitá centra a psaním příliš zjednodušeného písma bez smyček některá necháváme "spát".

"U tohoto písma schází horní kličky u b, f či h, místo nich jsou tu ostré zjednodušené tvary, jakoby vysáté. Přitom právě horní zóna písma vypovídá o naší fantazii, abstraktním myšlení, schopnosti nadhledu. Spodní zóna, kde mizí spodní smyčky písmen, vypovídá o instinktivní jistotě člověka, vycházející z kořenů a tradic rodiny. Comenia Script je dominantní ve středové zóně a tím nám vlastně podsouvá, že nejdůležitější je praktický reálný život a ostatní dvě zóny mají zakrnět," sděluje své výtky grafoložka s dodatkem, že nespojité písmo podporuje analýzu, spojité schopnost syntézy.

"Nespojitým písmem získají děti fragmentální myšlení. Nenabízí jim schopnost spojit věci a udělat závěr." Je tedy pro každého člověka lepší psát spojitým písmem, které bývá na psaní náročnější? "Kolem dvanácti let se psací proces zautomatizuje, dítě už nemyslí na formu, ale projevuje se jeho individualita," říká Štěpánka Čechová.

"Když chce používat jiné písmo, dospělo k tomu, je to projev jeho osobnosti. Ale přecházet by mělo od spojitého písma. Když se naučíte jako dítě psát Comenia Scriptem, klasickému psaní se už nikdy nenaučíte. Bohatší písmo vám ovšem otevře do života víc možností," říká grafoložka.

Ve vyšších ročnících škol má dnes řada učitelek a učitelů ke způsobu, jakým žáci píšou, vcelku benevolentní přístup. Na dokonale vysoustružených písmenkách nebazírují, někdy i tolerují, když děti píší verzálkami. Na středních školách mnohdy mají studenti a studentky povoleno psát si poznámky z přednášené látky přímo do notebooku. A v přednáškových sálech vysokých škol psaní na klávesnici dominuje, přenosný počítač je povinným vybavením studentstva.

"Já jsem na psaní velmi náročná, neboť mě praxe naučila, že si každý najde svůj jedinečný rukopis, ale nejprve musí ovládat správné tvary, aby se nedostal do fáze, kdy po sobě svůj písemný projev ani nepřečte," přidává svůj názor Monika Mülhauserová, která vyučuje na prvním stupni.

"Setkala jsem se ovšem i s názorem rodičů, že nevidí důvod, proč by jejich potomek měl psát čitelně, když bude v budoucnu používat pouze počítač. Nikdy doma ani necvičili jemnou motoriku, neboť se domnívali, že až jejich zlatíčko nastoupí povinnou školní docházku, budou se ve škole používat pouze počítače a s papírovými učebnicemi a sešity se už nepotká."

Na druhou stranu přiznává, že ve vyučování se píše méně. Děti prý po vzoru rodičů a starších sourozenců zkoušejí používat místo velkých psacích písmen jejich tiskací tvary, ale dál v psaní pokračují psace. "Že by samy od sebe psaly tiskace, s tím jsem se za dvacet let učení nesetkala," říká paní učitelka.

Pořiďte si deník

Psaní rukou má v dnešní uspěchané době ještě jednu nedocenitelnou funkci: je to forma relaxace. Obor zvaný grafoterapie dokonce pracuje s tím, že změna formy písma ovlivní osobnost. Jedince, kteří se cítí vnitřně nespokojení, učí psát jinak, a docílí tím jejich zklidnění.

Vy si můžete dopřát vlastní domácí terapii. Kupte si hezký sešit, psací nářadí podle svého gusta a začněte si psát deník. Při psaní jste sami se svými myšlenkami.

Odplavíte negativní emoce, získáte nadhled nad tím, co se vám přes den stalo. A navíc vám zůstane památka. Ručně psaná vzpomínka na to, jak jste se kdysi měli, co jste prožívali. Pustíte se do toho?

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...