Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč jsou na světě leváci?

  0:01aktualizováno  0:01
Proč jsou někteří lidé leváci a proč je leváků jen 15 procent, když upřednostňování levé paže zdánlivě nepřináší svému nositeli žádné nevýhody? Odpověď na tuto otázku hledal tým italských vědců pod vedením profesora Giorgio Vallortigy z univerzity v Terstu.

Výsledky výzkumu zveřejnili časopisu Proceedings B of the Royal Society Journals.

Vědci začali pozorováním živočichů, ta potvrdila, že podobný poměr mezi počtem leváků a praváků jako u lidí je i u ostatních druhů zvířat.

Ať již jde o savce, ptáky, obojživelníky nebo ryby, vždy se vyskytne menšina cca 10 až 35 procent, která dává přednost opačné polovině těla než zbytek druhu.

Aby zjistili, proč evoluce preferuje právě tento poměr, vědci vytvořili počítačový model populace virtuálních zvířat lovených virtuálními dravci. Zvířata se mohla před útoky dravců zachránit pouze útěkem. Část z nich prchala před útokem nalevo, část na druhou stranu. Kdo byl "sežrán", ze hry vypadl, ostatní se "množili" a předávali své vlastnosti dále.

Pokud zvířata žila osamělým životem, populace zůstávala rozdělena na stejné části: polovina utíkala napravo a polovina doleva. Pokud však zvířata byla naprogramována jako stádní, praváci začali výrazně převažovat. Čím užší vazby byly ve stádu, tím bylo praváků relativně více. Vysvětlení je logické: nejlepší ochranou před útočníkem je zůstat ukrytý ve skupině. Kdo běží na druhou stranu než většina, je obvykle polapen.

Proč tedy leváci nevymizeli úplně? I zde je vysvětlení poměrně jednoduché. Pokud na skupinu útočí více dravců, může být za určitých okolností výhodné prchat na druhou stranu než většina, dál od tlam číhajících v záloze.

Výzkumníci na závěr výsledky, které získali v počítačové laboratoři, porovnali s chováním skutečných živočichů. Zkoumali deset druhů ryb, které žijí samotářským způsobem života, a nejméně u šesti z nich byl poměr "praváků" a "leváků" vyrovnaný. U dalších deseti druhů, které se vyskytují ve velkých hejnech, byla v souladu s předpoklady vědců velká převaha exemplářů dávajících přednost své pravé straně.

Autoři:Nejčtenější

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....Najdete na iDNES.cz