Při hubnutí je lepší víno než pivo

  • 3
Vyhnout se pivu a pít spíš víno by měl každý, kdo si hlídá váhu. Ideální je v tomto případě vinný střik. "Je osvěžující, obsahuje alkoholu jen tolik jako pivo a přitom má mnohem méně kalorií. Suché víno neobsahuje téměř žádné cukry."

"Jedinou kalorickou látkou je v něm alkohol," vysvětluje Jaromír Veverka, odborník na vinařství z Mendelovy zemědělské univerzity.

Víno versus pivo
Víno má ve srovnání s pivem dvojnásobnou kalorickou hodnotu, ale většinou se ho pije méně. S prvním půllitrem piva večer začíná, ale u vína i dvě deci stačí k tomu, aby měl člověk pocit, že se neošidil.

Nevýhodou vína je, že zvyšuje chuť k jídlu a nabourává vůli při dodržování diet. "Pořád ale víno povzbuzuje hlad méně než pivo, má totiž nižší obsah cukrů," říká odborník na výživu Pavel Suchánek z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Ve vínu je však na kalorie bohatý alkohol. Proto pozor na vína s vyšším obsahem alkoholu, jako je portské. Platí také, že čím více cukrů, tím více kalorií. Aby kila nešla nahoru, je lepší víno suché.

Vinná kúra? Raději ne
Víno je oblíbeným prostředkem pro razantní odtučňovací zásahy. Kdysi bývala populární například Schrottova kúra v lázních Lipová. Až půl kila denně hubnou lidé při vinné kúře v německých lázních Dürkheim. Každý den dostávají pouze dva kilogramy bílých hroznů ze zdejších vinic.

Podobný útok proti přebytečným kilogramům však nemívá trvalý efekt. "Vinná kúra je z hlediska obezitologie stejný nesmysl jako každá jiná kúra od-do, kdy člověk sice zhubne, ale pak se vrací k předchozím návykům," říká obezitolog Petr Sucharda z III. interny pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Na krátkodobém snížení hmotnosti se podílí odvodňovací účinek alkoholu. Jinými slovy - neubývá tuk, ale jen tekutiny. "A to může být nebezpečné - dehydratace poškozuje například srdce nebo ledviny," říká Pavel Suchánek.

Co vše obsahuje víno?

Alkohol - Víno obsahuje obvykle asi 10 až 12 procent alkoholu. U alkoholizovaných vín (portské, vermut) to může být až 20 procent.

Antioxidanty - látky, které brání oxidaci buněk, a tím zpomalují proces stárnutí. Ve víně jsou obsaženy hlavně v podobě takzvaných flavonoidů, které dodávají vínu jeho vůni a celkový charakter, více jich je v červeném víně.

Minerální látky - víno je bohaté na vápník, hořčík a draslík. Pokud obsahuje železo, považují to vinaři za nežádoucí.

Kyseliny - vinná, jablečná, citronová, jantarová, mléčná. Podílejí se na chuti vína.

Cukry - zvláště jednoduché, jako je glukóza a fruktóza. Suché víno obsahuje maximálně čtyři gramy cukru na litr vína.

Třísloviny - látky svíravé chuti, které mají příznivý vliv na činnost střev a žaludku.

Aromatické látky - tisíce látek, které se podílejí na charakteristické vůni vína. Jejich složení se liší u každého vína.

Oxid uhličitý - je hlavně v šumivých vínech. Ostatní vína ho obsahují, jen pokud jsou mladá, těsně po dokvašení.