Nejlepší potraviny pro vaše plíce. Pomohou jablka i lněná semínka

  4:06aktualizováno  4:06
Může skladba stravy ovlivnit i zdraví našich plic, konkrétně chronické onemocnění astma? Ačkoli výzkumy na toto téma se stále dělají, podle odborníků je to možné.
Jezte jablka, jsou zdravá nejen pro vaše plíce (ilustrační snímek)

Jezte jablka, jsou zdravá nejen pro vaše plíce (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Doktor Robert Graham z nemocnice Lenox Hill v New Yorku tvrdí, že sice neexistují potraviny, které by nějak významně zlepšily nebo dokonce vyléčily astma, ale můžeme najít potraviny, které by při této nemoci mohly pomáhat. 

Poradce zdravého životního stylu a cvičitel jógy Václav Krejčík z Energy Clinic radí, že je dobré plíce chránit potravinami s ostrou chutí, jako jsou například křen, česnek, tuřín, zázvor, pálivá ředkev nebo ostřejší koření.

Doplňujte vitamíny ovocem

Čerstvé ovoce a zelenina jsou základními stavebními kameny pro zdravou stravu. Jak funguje dodávka těchto potravin do ČR? Více v prosincovém Retail Info Plus.

Pro astmatiky doporučuje kromě lněných semínek také libové maso a dostatek ovoce a zeleniny. Pro plíce nevhodné jsou podle Václava Krejčíka především tučné a masné výrobky, červené maso a výrobky z kravského mléka.

I když se individuální reakce na určité potraviny velmi liší, server 
Health.com přinesl seznam potravin, které by při astmatu mohly pomáhat.

Jablka

Další důvod, proč si každý den dát jablko. Studie britských vědců zjistila, že lidé, kteří týdně snědí dvě až pět jablek, sníží riziko rozvinutí astmatu až o 32 procent více než ti, kteří jablek jedí méně. Autoři studie se domnívají, že je to díky flavonoidům, které jablka obsahují. Konkrétně flavonoid kelin může podle odborníků otvírat dýchací cesty.

Mrkev

Antioxidant beta-karoten, který je v těle přetvářen na vitamín A, může podle odborníků snižovat výskyt astmatu způsobeného tělesným cvičením. Tento pigment je také nezbytný k udržení zdraví očí a imunitního systému a pomáhá bojovat i se srdečními onemocněními, rakovinou a Alzheimerovou chorobou. 

Beta karoten neobsahuje pouze mrkev, ale také další jasně zbarvené ovoce a zelenina, jako jsou meruňky, papriky a sladké brambory.

Káva

Prakticky každý týden se objeví nová zpráva o tom, jak káva ovlivňuje naše zdraví. Zdá se, že kofein je při astmatu prospěšný. Podle revize sedmi publikovaných studií může káva s kofeinem na rozdíl od kávy bez kofeinu mírně zlepšovat funkci dýchacích cest, a to až čtyři hodiny po konzumaci.

"Kofein je bronchodilátor, který může zlepšovat průchod vzduchu," vysvětlil doktor Graham. Z toho samého důvodu může být pro plíce dobrý i černý čaj.

Lněná semínka

Lněná semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny a na hořčík. Podle některých výzkumů mohou omega-3 mastné kyseliny pozitivně působit při onemocnění astmatem, ale výzkum je stále na začátku.

Podle doktora Grahama hořčík obsažený ve lněných semínkách uvolňuje svaly okolo průdušek a dýchací cesty, a udržuje je tak otevřené. Stažení průdušek způsobuje astmatický záchvat. Konzumaci lněných semínek při astmatu doporučuje také poradce zdravého životního stylu Václav Krejčík.

Česnek

Česnek má protizánětlivé vlastnosti a už po staletí je známý jako přírodní léčivo, které je účinné na všechno od hemeroidů po virové infekce. Česnek také obsahuje alicin, což je antioxidant, který ničí volné radikály. Podle doktora Grahama je možné, že díky tomu pomáhá i při astmatu.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerová s anorexií bojovala už od střední školy

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že je štíhlá kvůli tanci, kterému se věnovala...

Další z rubriky

Školám schází vzduch. Větrání mikroventilací nestačí, říká odborník

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

Školy sice vyměňují okna a zateplují fasády, ale na větrání nikdo nemyslí. Na problém upozorňuje v pátečním magazínu...

Dcera má Patauův syndrom. I když měla zemřít brzy po porodu, je tu s námi

Růženka se naučila brát hračky do ruky.

Když jsem počtvrté otěhotněla, bylo mi 39 let. Dítě už jsme neplánovali. Narodila se nám Růženka, u které doktoři...

Sezonní afektivní porucha: 3 věci, které byste o ní měli vědět

Ilustrační fotografie

Úbytek slunečního svitu a chladné počasí může u některých lidí vyvolat zhoršení nálady, extrémní únavu či pocit úplného...

Najdete na iDNES.cz