Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polovina mužů má problém se sexem

  0:01aktualizováno  0:01
Jak jsou na tom čeští muži se svým sexuálním životem? Výzkum ukázal, že každý druhý má nějaké trápení, zejména s erekcí. Jeden starý vtip říká, že na rozdíl od muže žena vždycky může. Ano, pánové to mají v sexu těžší.

Jejich křehký nástroj ovlivňuje tolik věcí, že se není co divit, když po čtyřicítce nefunguje, jak má. Nepříjemnou situaci, kdy muž chce, ale nemůže, zná každý druhý. Alespoň to vyplývá z čerstvě zveřejněného výzkumu agentury Stem Mark.

Čím starší, tím více potíží
Více než polovina mužů mezi čtyřiceti a pětašedesáti lety přiznala, že trpí nějakou formou poruchy erekce. Přitom téměř třetina z nich má vysoký krevní tlak, patnáct procent má nadměrný cholesterol a devět procent z nich žije s cukrovkou.

Na poruchy erekce má podle výzkumu vliv i deprese a problémy s prostatou. Výzkum ukázal, že čím starší je muž a čím méně je sexuálně aktivní, tím větší je pravděpodobnost, že v posteli selže. Jenže lékaři se shodují, že zahodit flintu do žita je nesmysl.

Poruchy erekce nejsou podle sexuologů nic, co by muži měli brát jako přirozenou součást stárnutí, s níž je třeba se smířit, stejnou jako třeba vrásky. "Je to obrovská chyba, rezignovat na sex. Dnes se dá vyléčit nebo přinejmenším hodně upravit prakticky každá porucha erekce," míní sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Kdyby tak z výzkumu měla vyplynout jen jedna jediná věc , kterou by si pánové měli zapamatovat, i když se jich erektilní dysfunkce zatím ještě netýkají, je to: nemlčet. Sebrat odvahu a jít k lékaři. Není totiž žádná ostuda, když část těla nefunguje, jak má. Jednoho bolí žlučník, druhý má zase problémy s erekcí.

Léčba erekce

• viagru vyzkoušelo 7 procent mužů ve věku 40 až 65 let 
• zkušenost s dalším lékem - cialisem nebo levitrou - má jedno procento mužů 
• mechanické pomůcky někdy použila tři procenta mužů 
• volně dostupnými léčivy se léčí osm procent mužů 
• jiné tabletky na potíže s erekcí předepsané lékařem vyzkoušelo devět procent mužů 
• potížemi s erekcí trpí asi polovina mužů starších čtyřiceti let, každý druhý z postižených má problémy vážnějšího rázu  

Osmdesát procent mužů, kteří problém v sexu zažili, však přiznává, že o tom nikdy s nikým nemluvilo. Stydí se. To znamená, že se ani nijak neléčí a snaží se na sex zapomenout.

Celých 39 procent mužů přiznává, že má psychické zábrany se s tak delikátním problémem svěřit lékaři. Pouze čtyři procenta mužů se odhodlala zajít za odborníkem nejpovolanějším - za sexuologem.

Manželství v troskách
"Nám kvůli tomu málem ztroskotalo manželství," přiznává dvaačtyřicetiletá Vlasta z Přerova. "Děti odešly na školu a my jsme mohli mít víc času jen pro sebe. Nestalo se," vzpomíná na dobu, kdy o ní paradoxně její manžel Jiří přestal mít zájem úplně a jakýmkoliv debatám se vyhýbal.

"Teprve když jsem se po roce s pláčem zhroutila, že takhle už dál nemůžu, že to nemá smysl, protože má určitě milenku, a že se tedy rozvedeme, teprve potom muž přiznal, že má nějaké problémy."

Takových příběhů znají sexuologové stovky. "Sex je pro muže, ač se to nezdá, když jsou stánky plné erotických časopisů, pořád tabuizované téma. Znám pacienty, kteří se začali léčit, až když byli skoro v rozvodovém řízení," popisuje Zvěřina. "Muži totiž nevědí, že se v očích žen nijak nesníží, přiznají-li zdravotní problém. Ale co jim žena nikdy neodpustí, je to, že na sex s ní úplně rezignují," uzavírá.

Nebojte se lékaře 
Čím dříve se začne, tím lépe. Tak hovoří o léčbě problémů s erekcí lékař René Skoumal z brněnského Urocentra. Radí proto mužům, aby se za podobné potíže nestyděli a včas zašli k odborníkovi. "Čím déle pacient nežije intimně, tím obtížnější je léčba obnovující schopnost pohlavního života."

Léky jen na předpis
Nekupujte léky bez předpisu, nemá to smysl, protože prvotním předpokladem úspěšné léčby je vyšetření příčin potíží. Problémy mohou vypadat u dvou mužů stejně, ale příčina může být odlišná.

• Proč je vyšetření důležité
Jděte na vyšetření, protože může odhalit závažné zdravotní problémy, jejichž průvodním jevem může být právě erektilní dysfunkce - řeč je třeba o cukrovce nebo vysokém krevním tlaku, který může skončit až infarktem.

• Rady odborníka se vyplatí
Kromě toho, že pacienti, kteří lékaře nenavštíví, mnohdy hazardují se svým zdravím, připravují se také o možnost získat kvalifikované rady a doporučení odborníka.

Pomoc na internetu
Od května fungují webové stránky o problémech s erekcí na adrese www.edy.cz, kde je mimo jiné možné najít kontakt na lékaře, který se zabývá jejich léčbou, případně se s ním zkontaktovat.

Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Novorozený princ bude zajímavé princátko, myslí si astroložka

Svého třetího potomka přišla vévodkyně představit veřejnosti v červených šatech...

Třetí potomek prince Williama a jeho ženy Kate se narodil 23. dubna v 11 hodin a jednu minutu, podle astrologického...

Další z rubriky

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Využijte pro svoji krásu tuzemskou kosmetiku

Využijte pro svoji krásu tuzemskou kosmetiku

Arome.cz I když kosmetický trh ovládají nadnárodní giganti, čím dál více získávají na popularitě lokální kosmetické firmy. Tento ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz