Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podle odborníků v Evropě ubývá kuřáků, v Česku ne

  9:08aktualizováno  9:08
Za posledních deset let v Evropě pokles počet kuřáků o 15 procent, tvrdí nejnovější mezinárodní studie. Ještě citelněji ubývá pasivních kuřáků. Před deseti lety si na cigaretový kouř stěžovalo o 40 procent lidí více. V Česku stále kouří třetina obyvatel.

V České republice stále kouří asi třetina lidí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zatímco před deseti lety kouřil v Evropě každý třetí člověk, dnes je to každý čtvrtý. Častěji přestávají kouřit muži než ženy. Mnoho kuřaček se totiž bojí, že by bez cigaret přibraly na váze.

Rapidně ubývá i pasivních kuřáků. Před deseti lety jich v Evropě bylo asi o 40 procent více. Za lepšími podmínkami pro nekuřáky odborníci vidí především zákony, které kouření omezují v dalších a dalších zemích.

Autoři studie také tvrdí, že se lidé častěji záměrně vyhýbají zakouřenému prostředí. A to proto, že víc čtou a slyší o škodlivosti pasivního vdechování cigaretového kouře. Výsledky mezinárodní studie vyjdou v březnovém čísle odborného časopisu European Respiratory Journal. Na otázky odpovídalo devět tisíc ve 14 evropských zemích.

V Česku kuřáků neubývá
V České republice počet kuřáků výrazně neklesá. Podle šetření Státního zdravotního ústavu jejich počet spíše kolísá. V roce 1997 kouřilo přes 26 procent lidí, o dva roky později necelých 20 procent a v roce 2003 kolem třiceti procent obyvatel.

V průzkumech se často ke kouření přiznávají ti, co kouří víc než jednu cigaretu denně. Občasní kuřáci se považují spíše za nekuřáky, vysvětlují čísla autoři studií.

Podle loňského průzkumu Klubu sociologů a psychologů kouří v Česku téměř 30 procent lidí. Z deseti kuřáků je šest mužů a čtyři ženy, nejvíc ve věkové skupině 45 až 54 let. Nejčastěji kouří Češi v dělnických a řemeslnických profesích.

V posledních letech přibývá v Česku mladistvých kuřáků. "Ve věku mezi 15 až 18 lety kouří až polovina dospívajících," varuje Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku III. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Z průzkumu psychologů také vyplynulo, že se svou závislostí na nikotinu je spokojeno jen 19 procent kuřáků. Osm z deseti českých kuřáků by se tedy svého zlozvyku dříve nebo později rádo vzdalo.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Genetička: Zjistěte si nemoci vašich předků, může vám to zachránit život

MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.

Geny nesou nejcitlivější informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz