Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plod trpí stresem matky

  0:01aktualizováno  0:01
Do seznamu rizikových faktorů pro vznik duševních chorob přibyl další - stres matky během těhotenství. Stres matky ovlivňuje její hormonální rovnováhu a to, jak uvádí ve svém březnovém čísle Psychologie Dnes, negativně působí na vyvíjející se plod.

Podle výzkumu vědců v nizozemském Utrechtu, jehož výsledky nedávno zveřejnili v Psychological Bulletin, v pozdějším věku u dětí, které byly tomuto zvýšenému riziku v prenatálním období vystaveny, hrozí vyšší pravděpodobnost vniku schizofrenie, poruch chování, deprese i dalších obtíží a chorob.

Stres vede ke schizofrenii
Vědci zkoumali vliv prostředí embrya (lidského i zvířecího) v těle matky na pozdější psychopatologie. Jak u lidí, tak u pokusných hlodavců opakovaně nacházeli souvislost mezi stresem matky v období gravidity a psychickým onemocněním (resp. změnami chování u zvířat) potomků v pozdějším věku.

Jednoznačný mechanismus však prokázán nebyl. "Vystavení mateřskému stresu může být spojeno s abnormalitami ve vývoji mozku," říká hlavní autorka analýzy, Anja Huizinková v časopise Psychological Bulletin.

Tyto odchylky mohou významně působit na pozdější chování dítěte. Huizinková se domnívá, že prenatální stres matky není spojen s rizikem vzniku jedné konkrétní duševní poruchy. Tuto teorii však zastává řada jiných vědců. Ti se nejčastěji domnívají, že prenatální stres podmiňuje pozdější riziko vzniku schizofrenie.

Nebezpečné hormony
Výzkum z roku 1998, který vedl nizozemský profesor Jim van Os z Maastrichtské univerzity, se zaměřil na vztah mateřského stresu způsobeného německou invazí v roce 1940 a pozdější psychické poruchy u dětí, jejichž matky byly v tomto období těhotné.

Podařilo se shromáždit údaje o 100 000 lidech, jejichž matky byly v období invaze těhotné. Autoři studie zjistili, že u těchto lidí byl statisticky významně vyšší výskyt schizofrenie ve srovnání s osobami, které se narodily o rok dříve, respektive o rok později. U afektivních poruch (depresí) nebyly rozdíly zjištěny.

Rozhodující jsou přitom podle vědců zejména počáteční fáze těhotenství (první a druhý trimestr), kdy se odehrávají klíčové fáze vývoje mozku dítěte. Mezi vědci panuje shoda v tom, že stres matky působí na plod hormonálními mechanismy.

Jeden takový mechanismus byl objeven během výzkumů na zvířatech. Zásadní roli v něm hraje hypotalamohypofyzární - nadledvinová osa. Dlouhodobá aktivace tohoto systému u matek může vést k poruchám v jeho funkci - a následně může docházet ke změnám regulace stresových hormonů i u dítěte. To se pak projeví poruchami v emoční sféře a v obtížích při zvládání stresových situací.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...Najdete na iDNES.cz