Permanentní make-up: zbytečný risk, nebo skvělá investice?

  2:29
Kosmetičky vás lákají na zákrok, který vám zajistí dokonalé líčení v každém okamžiku, dermatologové zase varují před závažnými zdravotními komplikacemi, které se po něm mohou objevit. Víte, s čím musíte počítat, když se rozhodnete pro permanentní make-up?

Permanentní make-up funguje na stejném principu jako klasické tetování (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

"Pracuji v bance, proto musím chodit do práce denně nalíčená a zabírá mi to celkem dost času. Rozhodla jsem se tedy, že vyzkouším permanentní make-up," říká osmadvacetiletá Kamila z Prahy.

Chtěla si nechat udělat permanentní oční linky a líčení rtů. Kosmetický salon si vybrala po internetu. Hledala především podle toho, aby to neměla daleko z domu. Objednala se po telefonu, ale když dorazila na místo, byla v šoku.

"To, co majitelka nazývala salonem, sídlilo v předělané garáži a působilo to tak ušmudlaným dojmem, že jsem se neodvážila vůbec vkročit dovnitř. Možná ona kosmetička dělala nejlepší permanentní make-up na světě, ale já už se to nikdy nedozvím, protože mě na tenhle zákrok přešla definitivně chuť. Přece jen nehodlám riskovat, že mě někdo doživotně zohaví," svěřuje se Kamila.

A dermatologové dávají Kamile za pravdu. Upozorňují na to, že permanentní make-up může být skutečně spojen s řadou zdravotních komplikací. Vyplatí se vám podstoupit tuto kosmetickou proceduru i za takovou cenu a na co byste si měli dát pozor?

Boule kolem rtů

Permanentní make-up funguje na stejném principu jako klasické tetování, kdy se do spodních vrstev kůže vpravuje za pomoci injekcí speciální inkoust.

Nejčastěji si ženy nechávají za pomoci permanentního make-upu vytvořit oční linky, korigovat tvar obočí nebo rtů.

Podle kosmetických salonů by měl permanentní make-up vydržet přibližně dva až pět let, pak se začne zabarvení pomalu vytrácet. Trvanlivost zákroku je však individuální, kratší je například u mastné pleti.

Ačkoli je představa neustále dokonale nalíčeného obličeje přitažlivá, nese s sebou tato metoda značná zdravotní rizika. Paradoxně tak zákrok, kterým máte docílit lepšího vzhledu, může skončit nevzhlednými otoky, boulemi nebo pupínky.

"Viděli jsme už tisíce obličejů s nepovedeným permanentním make-upem," uvedl v roce 2011 pro NY Times dermatolog John Hashey.

V Česku je to podobné

Ačkoli Hashey popisuje zkušenosti z ciziny, čeští dermatologové mu dávají za pravdu. Podobné případy se stávají i v Česku.

"Problém je v tom, že v současné době si může vybavení na permanentní make-up koupit prakticky kdokoli a jen málokterého zákazníka napadne, aby si před výkonem zkontroloval, jakou kvalifikaci jeho kosmetička vlastně má. Uvědomte si, že například kadeřníci se na přípravu svého povolání připravují několik let, a to jde pouze o vlasy, které za několik týdnů dorostou. Kurz, ve kterém se kosmetičky učí vpichovat jehličky do vašeho obličeje, však trvá jen několik týdnů, i když následky nepovedeného zákroku jsou několikaleté, nebo přímo doživotní," říká Hashey.

Jako odstrašující příklad uvádí případ třicetileté Nancy Erfanové, která si nechala udělat permanentní oční linky a líčení rtů. Objevila se však u ní alergická reakce a značný otok, který neustupoval ani po několika týdnech.

"Nemohla jsem téměř otevřít ústa. Jen stěží jsem se mohla najíst nebo mluvit. Ačkoli jsem navštívila celou řadu dermatologů a plastických chirurgů, nikdo z nich mi nedokázal pomoci. Shodli se na tom, že jde o alergickou reakci, ale nikdo mi neuměl říci, co by se s ní dalo dělat," uvedla pro NY Times.

S otokem a podkožními boulemi u ní lékaři bojovali víc než rok, než se konečně dočkala úlevy, ačkoli jizvy kolem úst jí zůstaly jako památka na nepodařený kosmetický zákrok.

S alergií na make-up zapomeňte

Dermatologové varují před prováděním permanentního make-upu zejména u alergiků, u nichž hrozí mnohem větší riziko zdravotních problémů. Podle průzkumu Centers for Disease Control and Prevention mají alergici dvojnásobné riziko, že se u nich po zákroku objeví komplikace, a hojení je dvakrát delší.

Alergická reakce se však samozřejmě může objevit i u člověka, který nikdy žádnou alergií netrpěl. I když jsou tyto případy vzácné, je nutné uvědomit si, že do pokožky se vstřikuje cizí látka, která tam nepatří, a je možné, že ji vaše tělo nepřijme a bude se jí snažit zbavit.

Nejčastější komplikací, která se po provedení permanentního make-upu objevuje, jsou otoky, zarudnutí či podkožní boule. Podle lékařských statistik trvají vedlejší účinky nejčastěji mezi šesti měsíci až třemi lety. Kromě toho hrozí při provádění permanentního make-upu stejná rizika jako při tetování.

Při nedostatečné dezinfekci jehly může dojít i k přenosu takových chorob, jako je například hepatitida. Při nedostatečné dezinfekci pokožky mohou být problémem i vaše vlastní bakterie, které na ní žijí, a mohou způsobit nepříjemné infekce.

Před zákrokem se ptejte

Dalším rizikem, kterému se podstoupením permanentního make-upu vystavujete, je nespokojenost s konečným výsledkem. Pigment, který se vstřikuje do hlubokých kožních vrstev, může časem putovat a přesunout se mimo původní místo určení, což v důsledku vede k rozmazanému vzhledu.

Nezapomeňte vzít také v úvahu skutečnost, že vaše pokožka se v průběhu času mění. Mění se nejen její pružnost, ale i například barevné tónování či kontury obličeje.

Může se tedy stát, že výsledek, ze kterého jste byla původně nadšená, vám přestane za nějakou dobu vyhovovat a nebude respektovat aktuální podobu vaší tváře. Journal of the American Academy of Dermatology také varuje, že případné odstranění permanentního make-upu je spojeno s řadou dalších rizik a komplikací, jako je například tvorba jizev.

Chtějte vidět certifikát

Jestliže jste i přesto odhodláni riziko, které s sebou tento zákrok nese, podstoupit, měli byste se vždy zajímat o to, zda má kosmetička certifikát z kurzu akreditovaného ministerstvem a zda používá pigmenty atestované Státním zdravotním ústavem.

Kvalitní kosmetička by vám měla být schopná říci složení pigmentů, které používá, a měla by se vždy zajímat o to, zda se ve vaší anamnéze nevyskytuje alergie.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

Žena má rekordně dlouhé vlasy, užívá je i jako oblečení

29. dubna 2024  7:56

Aliia Nasyrovová má bez pár milimetrů vlasy dlouhé dvě stě osmapadesát centimetrů. Nyní je ženou s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S hubnutím mi pomohla chůze, říká Marie. Za rok shodila 15 kilogramů

30. dubna 2024

Paní Marie nikdy neměla problém přiznat, kolik váží. Přesto se pustila do hubnutí. A opravdu se jí...

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Za znalosti o alergiích vyhráli knihu. Vyzkoušejte si kvíz také

26. dubna 2024,  aktualizováno  3.5 10:40

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Vytrhli jsme z přírody sebe i zvířata, která teď trpí taky, říká alergolog

3. května 2024

Podcast Jak to, že během letošního jara trpí na oteklé sliznice a rýmu i lidé, kteří doposud alergičtí...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...