Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékařka: Příčinou bolestí zad mohou být i problémy s vnitřními orgány

aktualizováno  11:42
Bolesti zad a pohybového ústrojí patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy v Česku. Potýká se s nimi podle statistických údajů bezmála 300 tisíc lidí v produktivním věku. "Příčinou ale mohou být i různé problémy s vnitřními orgány," upozornila v on-line rozhovoru Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Například v oblasti bederní páteře může jít o problémy s ledvinami a močovým ústrojím, ale také gynekologická onemocnění. V oblasti hrudní páteře jsou to zase různá vnitřní onemocnění od problémů se srdcem, žaludkem či plícemi," dodala Tomanová.

I proto je důležité zjistit pravou příčinu bolestí a nápravu pak řešit s lékařem.

Odpovědi lékařky Michaely Tomanové najdete ZDE

Zahraniční průzkumy uvádějí, že s bolestí zad se někdy v životě setkalo 60 až 90 procent populace ve vyspělých zemích. Odborníci navíc varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými finančními nároky na další léčbu.

Důvodů, proč nás bolí záda, je hned několik. "Problémem většiny lidí, kteří s bolestmi přichází, je to, že vlastně ani neznají správné držení těla," říká lékařka Tomanová.

MUDr. Michaela Tomanová vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, Lékařskou fakultu a dále The Nottingham Trent University - BIBS (titul MBA)

Od roku 2000 je primářkou a zároveň ředitelkou Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. V rámci své profese se zabývá vyšetřením, celkovou diagnózou a léčbou pacientů s problémy pohybového ústrojí.

Přednáší v oboru rehabilitační a fyzikální medicíny v České republice, ale i v zahraničí na celosvětových kongresech.

Na základě svých znalostí a zkušeností vyvinula speciální rehabilitační a fyzioterapeutickou metodu - INFINITY method, se kteoru léčí pacienty s problémy s páteří či klouby.

MUDr. Michaela Tomanová

Vadným držením těla lidé přetěžují určitou skupinu svalů a naopak dostatečně nevyužívají jinou. To vede k přetěžování kloubů i k předčasné artróze.

Stát správně se ale může naučit každý. "Vzpřímená krční páteř, relaxovaná ramena, ruce volně podél těla, korekce pánve a správné dýchání – to jsou základní věci, na které bychom si měli dávat pozor," radí lékařka primářka. Důležité je i pravidelné cvičení.

I špatné sezení ničí páteř

Dalším viníkem problémů se zády je sedavé zaměstnání. Při sezení záleží navíc na tom, co při sezení děláte a na čem sedíte. "Při práci na počítači, která je pro sedavé zaměstnání snad nejcharakterističtější, bychom měli mít široce rozkročené dolní končetiny, stehna by měla směřovat pod mírným úhlem dolů," vysvětluje lékařka.

Častým jevem je při práci na počítači bolest šíje. Tomu můžeme zabránit tak, že budeme myslet na uvolněná ramena a dýchání – dokonce i to má vliv ne tento typ bolesti. Dáváme pozor, abychom šíjové svaly nepřetěžovali přílišným předkláněním hlavy, náš pohled by měl směřovat přímo.

Při činnostech, kdy se musíme naklánět nad pracovní desku (jídlo, psaní rukou, apod.) dbáme na to, abychom se nakláněli s rovnou páteří. Zádům ulevíme rovněž oporou o lokty, což současně brání v hrbení. Velmi vhodnou pomůckou jsou rovněž stoly, které mají nakloněnou pracovní desku.

Pozor na výběr matrace

Problémy se zády má mnoho lidí i ráno po probuzení. Na vině může být také špatná matrace.

"Její kvalita je totiž přímo úměrná kvalitě vašeho spánku, potažmo vaší páteři. Vhodná matrace v kombinaci s kvalitním roštem dokonale rozloží hmotnost vašeho těla, kopíruje jeho tvar a páteři poskytne dostatečnou podporu," jmenuje benefity dobré matrace Tomanová.

Než tedy poběžíte k lékaři, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, zda si od nepříjemných bolestí zad nemůžete pomoci sami – mnohdy jsou ta nejjednodušší řešení také ta nejlepší.

Autor:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz