Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékařka: Příčinou bolestí zad mohou být i problémy s vnitřními orgány

aktualizováno  11:42
Bolesti zad a pohybového ústrojí patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy v Česku. Potýká se s nimi podle statistických údajů bezmála 300 tisíc lidí v produktivním věku. "Příčinou ale mohou být i různé problémy s vnitřními orgány," upozornila v on-line rozhovoru Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Například v oblasti bederní páteře může jít o problémy s ledvinami a močovým ústrojím, ale také gynekologická onemocnění. V oblasti hrudní páteře jsou to zase různá vnitřní onemocnění od problémů se srdcem, žaludkem či plícemi," dodala Tomanová.

I proto je důležité zjistit pravou příčinu bolestí a nápravu pak řešit s lékařem.

Odpovědi lékařky Michaely Tomanové najdete ZDE

Zahraniční průzkumy uvádějí, že s bolestí zad se někdy v životě setkalo 60 až 90 procent populace ve vyspělých zemích. Odborníci navíc varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými finančními nároky na další léčbu.

Důvodů, proč nás bolí záda, je hned několik. "Problémem většiny lidí, kteří s bolestmi přichází, je to, že vlastně ani neznají správné držení těla," říká lékařka Tomanová.

MUDr. Michaela Tomanová vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, Lékařskou fakultu a dále The Nottingham Trent University - BIBS (titul MBA)

Od roku 2000 je primářkou a zároveň ředitelkou Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. V rámci své profese se zabývá vyšetřením, celkovou diagnózou a léčbou pacientů s problémy pohybového ústrojí.

Přednáší v oboru rehabilitační a fyzikální medicíny v České republice, ale i v zahraničí na celosvětových kongresech.

Na základě svých znalostí a zkušeností vyvinula speciální rehabilitační a fyzioterapeutickou metodu - INFINITY method, se kteoru léčí pacienty s problémy s páteří či klouby.

MUDr. Michaela Tomanová

Vadným držením těla lidé přetěžují určitou skupinu svalů a naopak dostatečně nevyužívají jinou. To vede k přetěžování kloubů i k předčasné artróze.

Stát správně se ale může naučit každý. "Vzpřímená krční páteř, relaxovaná ramena, ruce volně podél těla, korekce pánve a správné dýchání – to jsou základní věci, na které bychom si měli dávat pozor," radí lékařka primářka. Důležité je i pravidelné cvičení.

I špatné sezení ničí páteř

Dalším viníkem problémů se zády je sedavé zaměstnání. Při sezení záleží navíc na tom, co při sezení děláte a na čem sedíte. "Při práci na počítači, která je pro sedavé zaměstnání snad nejcharakterističtější, bychom měli mít široce rozkročené dolní končetiny, stehna by měla směřovat pod mírným úhlem dolů," vysvětluje lékařka.

Častým jevem je při práci na počítači bolest šíje. Tomu můžeme zabránit tak, že budeme myslet na uvolněná ramena a dýchání – dokonce i to má vliv ne tento typ bolesti. Dáváme pozor, abychom šíjové svaly nepřetěžovali přílišným předkláněním hlavy, náš pohled by měl směřovat přímo.

Při činnostech, kdy se musíme naklánět nad pracovní desku (jídlo, psaní rukou, apod.) dbáme na to, abychom se nakláněli s rovnou páteří. Zádům ulevíme rovněž oporou o lokty, což současně brání v hrbení. Velmi vhodnou pomůckou jsou rovněž stoly, které mají nakloněnou pracovní desku.

Pozor na výběr matrace

Problémy se zády má mnoho lidí i ráno po probuzení. Na vině může být také špatná matrace.

"Její kvalita je totiž přímo úměrná kvalitě vašeho spánku, potažmo vaší páteři. Vhodná matrace v kombinaci s kvalitním roštem dokonale rozloží hmotnost vašeho těla, kopíruje jeho tvar a páteři poskytne dostatečnou podporu," jmenuje benefity dobré matrace Tomanová.

Než tedy poběžíte k lékaři, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, zda si od nepříjemných bolestí zad nemůžete pomoci sami – mnohdy jsou ta nejjednodušší řešení také ta nejlepší.

Autor:Nejčtenější

Velká fotosoutěž: posílejte snímky na téma Léto v plavkách

Mini velikost v plavkovém podání ukazuje australská rapperka Iggy Azalea.

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Napřed porodím a pak se vdám. Jméno vybere dcera, říká Eliška Kaplický

Eliška Kaplický je podruhé těhotná.

Eliška Kaplický (40) zakládá po devíti letech novou rodinu. „Tentokrát to bude obráceně. Nejdřív porodím a potom se...Chození naostro patří k létu. Jaká jsou pro a proti?

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Jsou ženy, které nenosí pod letním oblečením zhola nic. Je to příjemné, ale zároveň poněkud nebezpečné. Někdy stačí...

Sára Saudková: Dědeček Jan je pro mé děti něco jako paní Columbová

Sára Saudková

Žila s fotografem Janem Saudkem, dnes vychovává čtyři děti s jeho synem Samuelem. Rodinné vztahy Sáry Saudkové jsou...

Pět věcí, které chcete vědět o spodním prádle, ale bojíte se zeptat

Kalhotky si můžete vzít i dva dny po sobě, pokud nejsou špinavé, vlhké a...

Existují otázky, na které se stydíte zeptat i důvěrné kamarádky. Přitom o nich často přemýšlíte a pořád nemáte jasno....

Další z rubriky

Co se musí stát, abychom šli k lékaři? Jak správně číst signály těla

Ilustrační snímek

S úpornými bolestmi zubu, zad nebo břicha návštěvu lékaře většinou neodkládáme. Ty zdánlivě banální potíže však...

Jak tělo varuje před rakovinou? Krvácením, závratí i chronickým kašlem

Ilustrační snímek

Tělo nám vysílá spoustu varovných signálů. Většinou poukazují jen na drobné zdravotní potíže, ale někdy i na ty...

Po prvním porodu u mě propukla roztroušená skleróza i Crohnova choroba

Lenka se o roztroušené skleróze dozvěděla po svém prvním porodu, i tak se ale...

Je mi třiačtyřicet let, mám dvě děti a po porodu dcery se u mě začaly projevovat příznaky roztroušené sklerózy, kterou...Najdete na iDNES.cz