Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékařka: Příčinou bolestí zad mohou být i problémy s vnitřními orgány

aktualizováno  11:42
Bolesti zad a pohybového ústrojí patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy v Česku. Potýká se s nimi podle statistických údajů bezmála 300 tisíc lidí v produktivním věku. "Příčinou ale mohou být i různé problémy s vnitřními orgány," upozornila v on-line rozhovoru Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

"Například v oblasti bederní páteře může jít o problémy s ledvinami a močovým ústrojím, ale také gynekologická onemocnění. V oblasti hrudní páteře jsou to zase různá vnitřní onemocnění od problémů se srdcem, žaludkem či plícemi," dodala Tomanová.

I proto je důležité zjistit pravou příčinu bolestí a nápravu pak řešit s lékařem.

Odpovědi lékařky Michaely Tomanové najdete ZDE

Zahraniční průzkumy uvádějí, že s bolestí zad se někdy v životě setkalo 60 až 90 procent populace ve vyspělých zemích. Odborníci navíc varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými finančními nároky na další léčbu.

Důvodů, proč nás bolí záda, je hned několik. "Problémem většiny lidí, kteří s bolestmi přichází, je to, že vlastně ani neznají správné držení těla," říká lékařka Tomanová.

MUDr. Michaela Tomanová vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, Lékařskou fakultu a dále The Nottingham Trent University - BIBS (titul MBA)

Od roku 2000 je primářkou a zároveň ředitelkou Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. V rámci své profese se zabývá vyšetřením, celkovou diagnózou a léčbou pacientů s problémy pohybového ústrojí.

Přednáší v oboru rehabilitační a fyzikální medicíny v České republice, ale i v zahraničí na celosvětových kongresech.

Na základě svých znalostí a zkušeností vyvinula speciální rehabilitační a fyzioterapeutickou metodu - INFINITY method, se kteoru léčí pacienty s problémy s páteří či klouby.

MUDr. Michaela Tomanová

Vadným držením těla lidé přetěžují určitou skupinu svalů a naopak dostatečně nevyužívají jinou. To vede k přetěžování kloubů i k předčasné artróze.

Stát správně se ale může naučit každý. "Vzpřímená krční páteř, relaxovaná ramena, ruce volně podél těla, korekce pánve a správné dýchání – to jsou základní věci, na které bychom si měli dávat pozor," radí lékařka primářka. Důležité je i pravidelné cvičení.

I špatné sezení ničí páteř

Dalším viníkem problémů se zády je sedavé zaměstnání. Při sezení záleží navíc na tom, co při sezení děláte a na čem sedíte. "Při práci na počítači, která je pro sedavé zaměstnání snad nejcharakterističtější, bychom měli mít široce rozkročené dolní končetiny, stehna by měla směřovat pod mírným úhlem dolů," vysvětluje lékařka.

Častým jevem je při práci na počítači bolest šíje. Tomu můžeme zabránit tak, že budeme myslet na uvolněná ramena a dýchání – dokonce i to má vliv ne tento typ bolesti. Dáváme pozor, abychom šíjové svaly nepřetěžovali přílišným předkláněním hlavy, náš pohled by měl směřovat přímo.

Při činnostech, kdy se musíme naklánět nad pracovní desku (jídlo, psaní rukou, apod.) dbáme na to, abychom se nakláněli s rovnou páteří. Zádům ulevíme rovněž oporou o lokty, což současně brání v hrbení. Velmi vhodnou pomůckou jsou rovněž stoly, které mají nakloněnou pracovní desku.

Pozor na výběr matrace

Problémy se zády má mnoho lidí i ráno po probuzení. Na vině může být také špatná matrace.

"Její kvalita je totiž přímo úměrná kvalitě vašeho spánku, potažmo vaší páteři. Vhodná matrace v kombinaci s kvalitním roštem dokonale rozloží hmotnost vašeho těla, kopíruje jeho tvar a páteři poskytne dostatečnou podporu," jmenuje benefity dobré matrace Tomanová.

Než tedy poběžíte k lékaři, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, zda si od nepříjemných bolestí zad nemůžete pomoci sami – mnohdy jsou ta nejjednodušší řešení také ta nejlepší.

Autor:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Meditujte, objímejte se, jezte kaši. Sedm ranních zvyků pro lepší den

(Ilustrační foto)

Je jedno, jestli vás ráno naplňuje nadějí, nebo spíš zoufalstvím. V každém případě platí, že začátek dne dokáže...

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz