Lékařka: Příčinou bolestí zad mohou být i problémy s vnitřními orgány

aktualizováno  11:42
Bolesti zad a pohybového ústrojí patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy v Česku. Potýká se s nimi podle statistických údajů bezmála 300 tisíc lidí v produktivním věku. "Příčinou ale mohou být i různé problémy s vnitřními orgány," upozornila v on-line rozhovoru Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Například v oblasti bederní páteře může jít o problémy s ledvinami a močovým ústrojím, ale také gynekologická onemocnění. V oblasti hrudní páteře jsou to zase různá vnitřní onemocnění od problémů se srdcem, žaludkem či plícemi," dodala Tomanová.

I proto je důležité zjistit pravou příčinu bolestí a nápravu pak řešit s lékařem.

Odpovědi lékařky Michaely Tomanové najdete ZDE

Zahraniční průzkumy uvádějí, že s bolestí zad se někdy v životě setkalo 60 až 90 procent populace ve vyspělých zemích. Odborníci navíc varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými finančními nároky na další léčbu.

Důvodů, proč nás bolí záda, je hned několik. "Problémem většiny lidí, kteří s bolestmi přichází, je to, že vlastně ani neznají správné držení těla," říká lékařka Tomanová.

MUDr. Michaela Tomanová vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, Lékařskou fakultu a dále The Nottingham Trent University - BIBS (titul MBA)

Od roku 2000 je primářkou a zároveň ředitelkou Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. V rámci své profese se zabývá vyšetřením, celkovou diagnózou a léčbou pacientů s problémy pohybového ústrojí.

Přednáší v oboru rehabilitační a fyzikální medicíny v České republice, ale i v zahraničí na celosvětových kongresech.

Na základě svých znalostí a zkušeností vyvinula speciální rehabilitační a fyzioterapeutickou metodu - INFINITY method, se kteoru léčí pacienty s problémy s páteří či klouby.

MUDr. Michaela Tomanová

Vadným držením těla lidé přetěžují určitou skupinu svalů a naopak dostatečně nevyužívají jinou. To vede k přetěžování kloubů i k předčasné artróze.

Stát správně se ale může naučit každý. "Vzpřímená krční páteř, relaxovaná ramena, ruce volně podél těla, korekce pánve a správné dýchání – to jsou základní věci, na které bychom si měli dávat pozor," radí lékařka primářka. Důležité je i pravidelné cvičení.

I špatné sezení ničí páteř

Dalším viníkem problémů se zády je sedavé zaměstnání. Při sezení záleží navíc na tom, co při sezení děláte a na čem sedíte. "Při práci na počítači, která je pro sedavé zaměstnání snad nejcharakterističtější, bychom měli mít široce rozkročené dolní končetiny, stehna by měla směřovat pod mírným úhlem dolů," vysvětluje lékařka.

Častým jevem je při práci na počítači bolest šíje. Tomu můžeme zabránit tak, že budeme myslet na uvolněná ramena a dýchání – dokonce i to má vliv ne tento typ bolesti. Dáváme pozor, abychom šíjové svaly nepřetěžovali přílišným předkláněním hlavy, náš pohled by měl směřovat přímo.

Při činnostech, kdy se musíme naklánět nad pracovní desku (jídlo, psaní rukou, apod.) dbáme na to, abychom se nakláněli s rovnou páteří. Zádům ulevíme rovněž oporou o lokty, což současně brání v hrbení. Velmi vhodnou pomůckou jsou rovněž stoly, které mají nakloněnou pracovní desku.

Pozor na výběr matrace

Problémy se zády má mnoho lidí i ráno po probuzení. Na vině může být také špatná matrace.

"Její kvalita je totiž přímo úměrná kvalitě vašeho spánku, potažmo vaší páteři. Vhodná matrace v kombinaci s kvalitním roštem dokonale rozloží hmotnost vašeho těla, kopíruje jeho tvar a páteři poskytne dostatečnou podporu," jmenuje benefity dobré matrace Tomanová.

Než tedy poběžíte k lékaři, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, zda si od nepříjemných bolestí zad nemůžete pomoci sami – mnohdy jsou ta nejjednodušší řešení také ta nejlepší.

Autor:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Kamarádi Drahomíra a Tomáš před proměnou

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za sebou bolavé životní kopance, a tak se...

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Svatba předsedy ČSSD Miloše Zemana s Ivanou Bednarčíkovou proběhla na...

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná. Neměla snadný život. Její otec si coby...

Další z rubriky

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Kardiolog: Nemoci srdce u dětí způsobuje i přehnaná sportovní zátěž

Kardiolog Jiří Hostaša

Onemocnění srdce netrápí jen dospělé, ale přibývá i nemocných dětí. Může za to obezita, ale i přílišné zatížení srdce...

Přechodem trpí obě pohlaví, muži to však mají složitější

Ilustrační fotografie

Zatímco menopauza je známá věc, andropauza je stále tak trochu tajemstvím. Ženský přechod je jasně identifikovatelný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz