Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevidím, neslyším, mám migrénu

  1:00aktualizováno  1:00
Prudká a silná bolest, která vás nutí zalézt do tichého, temného a chladného místa, kde můžete v klidu zvracet a doufat, že to co nejdříve přejde. Jak se dá co nejlépe žít s migrénou, kterou málokdo uznává za chronické onemocnění?

Ke spuštění silné bolesti někdy stačí maličkost. Třeba špatně posazený batoh na zádech, který popruhem škrtí svaly kolem krku. | foto: Profimedia.cz

Kdo jednou jedinkrát zažil záchvat skutečné migrény, bude už navždy nesnášet její obecnou pověst jako nemoci zhýčkaných dam z první republiky nebo jako zprofanované výmluvy z manželského sexu. Ona totiž opravdová migréna není "jen" bolest hlavy. 

Marcela Hartlová (54) z Prahy moc dobře ví, o čem je řeč. Od svých pětadvaceti donedávna trpěla pravidelnými záchvaty migrény. "Během vteřiny mě začala bolet hlava a žaludek tak, že i můj hlučný šéf pochopil, že potřebuji klid, a opouštěl kancelář," směje se dnes paní Hartlová.

Před pár lety jí ale do smíchu rozhodně nebylo. Záchvaty migrény přicházely několikrát do měsíce, vždy neohlášeně a bez varování a na celý den ji ochromily.

"Fungovat jsem samozřejmě musela, tak jsem si vzala ibubrufen a snažila se to nějak přečkat. Všichni kolem mě to brali jako věc, která ke mně patří. Nijak zvlášť jsem to s nikým neřešila," vzpomíná Marcela Hartlová.

Poté, co odešla ze stresového zaměstnání a začala pracovat doma, počet záchvatů výrazně prořídl.  

Riziková skupina? Ženy v produktivním věku  
Se změnou práce to mohlo souviset jen částečně. Podle MUDr. Jolany Markové, primářky Regionálního centra pro bolest hlavy Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze, postihuje migréna nejčastěji ženy právě ve věku 24 až 45 let a pak pomalu ustupuje.

Celkem jí trpí více než 10 procent obyvatel, ženy dvakrát častěji než muži.  První záchvat se většinou objeví už v dětském věku, u 90 procent pacientů do čtyřiceti let. Objeví-li se prudký záchvat bolesti hlavy po čtyřicítce, je pravděpodobné, že bolest s migrénou nesouvisí a že jde o příznak jiné choroby. 

Proč někdo migrénu má a jiný ne? To zatím stále není zcela jasné. Základní příčinou je zřejmě vrozená vyšší citlivost určitých center v mozku, která přecitlivěle reagují na vnější či vnitřní změny.

Mezi vnější vlivy patří změny počasí, jídlo, stres nebo fyzická zátěž. Někdy stačí špatně posazený batoh na zádech, který popruhem škrtí svaly kolem krku, a silný záchvat migrény začíná.

Vnitřními změnami se rozumějí výkyvy hormonální hladiny během menstruačního cyklu nebo snížení hladiny cukru v krvi.

A nemyslete si, migréna není objev naší doby - lidstvo ji má v chorobopisu už pěknou řádku let. Poprvé byla lékařsky popsána už 3000 let před naším letopočtem v Mezopotámii. 

Zkuste si psát deníček migrenika  
Ne, samotné psaní od migrény nepomáhá, ale vedení přesných záznamů o tom, kdy vás migréna přepadá, by vám mohlo pomoci odhalit její spouštěče.

Na stránkách www.bolestihlavy. cz najdete formulář, do kterého po dnech vyplňujete své aktivity, míru stresu, změny počasí, jídlo, alkohol, únavu, poruchy spánku a další faktory. Zaznamenáváte tam i sílu bolesti hlavy.

Po pár týdnech poslouží záznamy jak vám, tak vašemu lékaři v hledání vašich rizikových faktorů, abyste věděli, čemu se vyhnout.

Jak zvládnout záchvat migrény

Nesnažte se sílící bolest vydržet bez prášku. Na počátku mohou analgetika migrénu zastavit, když se však jednou rozvine, běžně prodejné léky proti bolesti pak už nezabírají.

• Mějte krabičku s osvědčeným lékem stále při sobě.

• Bolest, ať už čehokoli a jakákoli, má tu zvláštnost, že není vidět. Netajte před ostatními, že vám není dobře. Jednak by se mohli domnívat, že jste náladová, jednak vám ohleduplnost od ostatních může vážně přijít vhod.

• Ticho, temno, chlad, studený obklad, případně vychlazená obličejová maska (prodávají některé kosmetické firmy), nápoje s kofeinem, pokud je žaludek udrží - to je první pomoc, která sice migrénu nezastaví, ale aspoň zmírní její průběh.

• Pokud to jen trochu lze, vezměte si práci domů. Musíte-li zůstat v práci, vyřešte to nejnaléhavější, ostatní počká na další den, kdy budete mnohem výkonnější.

• Zajděte k lékaři - věřte, nebude vás považovat za hypochondra, co se zabývá každým píchnutím. Pravděpodobně vás odešle za neurologem, který po domluvě s vámi zvolí nejvhodnější lék. Migréna se dnes totiž už léčí!´

ČTĚTE TAKÉ:
Migrénou trpí až desetina lidí
Jak vzniká migréna?

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...Najdete na iDNES.cz