Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevidím, neslyším, mám migrénu

  1:00aktualizováno  1:00
Prudká a silná bolest, která vás nutí zalézt do tichého, temného a chladného místa, kde můžete v klidu zvracet a doufat, že to co nejdříve přejde. Jak se dá co nejlépe žít s migrénou, kterou málokdo uznává za chronické onemocnění?

Ke spuštění silné bolesti někdy stačí maličkost. Třeba špatně posazený batoh na zádech, který popruhem škrtí svaly kolem krku. | foto: Profimedia.cz

Kdo jednou jedinkrát zažil záchvat skutečné migrény, bude už navždy nesnášet její obecnou pověst jako nemoci zhýčkaných dam z první republiky nebo jako zprofanované výmluvy z manželského sexu. Ona totiž opravdová migréna není "jen" bolest hlavy. 

Marcela Hartlová (54) z Prahy moc dobře ví, o čem je řeč. Od svých pětadvaceti donedávna trpěla pravidelnými záchvaty migrény. "Během vteřiny mě začala bolet hlava a žaludek tak, že i můj hlučný šéf pochopil, že potřebuji klid, a opouštěl kancelář," směje se dnes paní Hartlová.

Před pár lety jí ale do smíchu rozhodně nebylo. Záchvaty migrény přicházely několikrát do měsíce, vždy neohlášeně a bez varování a na celý den ji ochromily.

"Fungovat jsem samozřejmě musela, tak jsem si vzala ibubrufen a snažila se to nějak přečkat. Všichni kolem mě to brali jako věc, která ke mně patří. Nijak zvlášť jsem to s nikým neřešila," vzpomíná Marcela Hartlová.

Poté, co odešla ze stresového zaměstnání a začala pracovat doma, počet záchvatů výrazně prořídl.  

Riziková skupina? Ženy v produktivním věku  
Se změnou práce to mohlo souviset jen částečně. Podle MUDr. Jolany Markové, primářky Regionálního centra pro bolest hlavy Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze, postihuje migréna nejčastěji ženy právě ve věku 24 až 45 let a pak pomalu ustupuje.

Celkem jí trpí více než 10 procent obyvatel, ženy dvakrát častěji než muži.  První záchvat se většinou objeví už v dětském věku, u 90 procent pacientů do čtyřiceti let. Objeví-li se prudký záchvat bolesti hlavy po čtyřicítce, je pravděpodobné, že bolest s migrénou nesouvisí a že jde o příznak jiné choroby. 

Proč někdo migrénu má a jiný ne? To zatím stále není zcela jasné. Základní příčinou je zřejmě vrozená vyšší citlivost určitých center v mozku, která přecitlivěle reagují na vnější či vnitřní změny.

Mezi vnější vlivy patří změny počasí, jídlo, stres nebo fyzická zátěž. Někdy stačí špatně posazený batoh na zádech, který popruhem škrtí svaly kolem krku, a silný záchvat migrény začíná.

Vnitřními změnami se rozumějí výkyvy hormonální hladiny během menstruačního cyklu nebo snížení hladiny cukru v krvi.

A nemyslete si, migréna není objev naší doby - lidstvo ji má v chorobopisu už pěknou řádku let. Poprvé byla lékařsky popsána už 3000 let před naším letopočtem v Mezopotámii. 

Zkuste si psát deníček migrenika  
Ne, samotné psaní od migrény nepomáhá, ale vedení přesných záznamů o tom, kdy vás migréna přepadá, by vám mohlo pomoci odhalit její spouštěče.

Na stránkách www.bolestihlavy. cz najdete formulář, do kterého po dnech vyplňujete své aktivity, míru stresu, změny počasí, jídlo, alkohol, únavu, poruchy spánku a další faktory. Zaznamenáváte tam i sílu bolesti hlavy.

Po pár týdnech poslouží záznamy jak vám, tak vašemu lékaři v hledání vašich rizikových faktorů, abyste věděli, čemu se vyhnout.

Jak zvládnout záchvat migrény

Nesnažte se sílící bolest vydržet bez prášku. Na počátku mohou analgetika migrénu zastavit, když se však jednou rozvine, běžně prodejné léky proti bolesti pak už nezabírají.

• Mějte krabičku s osvědčeným lékem stále při sobě.

• Bolest, ať už čehokoli a jakákoli, má tu zvláštnost, že není vidět. Netajte před ostatními, že vám není dobře. Jednak by se mohli domnívat, že jste náladová, jednak vám ohleduplnost od ostatních může vážně přijít vhod.

• Ticho, temno, chlad, studený obklad, případně vychlazená obličejová maska (prodávají některé kosmetické firmy), nápoje s kofeinem, pokud je žaludek udrží - to je první pomoc, která sice migrénu nezastaví, ale aspoň zmírní její průběh.

• Pokud to jen trochu lze, vezměte si práci domů. Musíte-li zůstat v práci, vyřešte to nejnaléhavější, ostatní počká na další den, kdy budete mnohem výkonnější.

• Zajděte k lékaři - věřte, nebude vás považovat za hypochondra, co se zabývá každým píchnutím. Pravděpodobně vás odešle za neurologem, který po domluvě s vámi zvolí nejvhodnější lék. Migréna se dnes totiž už léčí!´

ČTĚTE TAKÉ:
Migrénou trpí až desetina lidí
Jak vzniká migréna?

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Další z rubriky

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Arome.cz Avokádo, banán, ovesné vločky, nebo vajíčko nebo želatina. Ingredience z kuchyně přeneste do koupelny a nechte přírodu, ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz