Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemoc často překazí plány, ale může i stmelit rodinu

  1:00aktualizováno  1:00
Někdy může nemoc nebo těžký úraz den ze dne ukončit všechny plány, zhatit dovolenou nebo zkomplikovat život. Jak se s podobným nepříjemným překažením plánů nejlépe vyrovnat?
Nemocniční lůžko

Nemocniční lůžko | foto: Profimedia.cz

Těšila se na léto, na to, jak se bude starat o zahrádku a užije si slunce. Kdo by se tomu po tak dlouhé zimě divil. Místo toho však zbyl padesátileté Věře z Uničova jen pohled z nemocničního okna. Už přes dva měsíce je upoutaná na lůžko.

Byla to smůla, ale žiju
Věra šla koncem června se svým synem z nákupu, když jeden z řidičů nezvládl řízení a v plné rychlosti vjel na chodník. Náraz ji vymrštil na kapotu auta. Následoval pád a pak už vnímala jen záchranku.

S těžkými zlomeninami obou nohou a poraněním krční páteře ji převezli do šumperské nemocnice, kde ležela nějaký čas na jednotce intenzivní péče, poté na ortopedii a nyní se stále ještě léčí na traumatologii ve Šternberku.

"Zpočátku jsem byla úplně v šoku a moc si toho nepamatuji. Je to vážně smůla, ale hlavně že jsem havárii přežila a nestalo se nic synovi," říká žena.

"Určitě je mi to moc líto. I teď se se situací těžce vyrovnávám. Ty nejhezčí dny v roce, které jsem chtěla prožít s rodinou pohromadě, proležím v nemocnici," uvádí smutně Věra.

Proč je podpora důležitá
Každý člověk, kterému nemoc zasáhla nečekaně do života, potřebuje, aby v průšvihu nebyl sám.

"Výzkumy prokazují, že když má nemocný hlavně na začátku podporu rodiny a dostatek sociálních kontaktů, lépe se s nepříjemnou situací popere a také se dříve uzdravuje. I rány se mu hojí rychleji," říká ostravská psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Na druhou stranu by bylo velkou chybou, kdyby rodina začala nemocnému nebo zraněnému člověku jeho stav vyčítat. Léčba a uzdravování by se tím jen opozdily.

Své o situaci, kdy nemoc zhatí původní plány, ví i Miroslav Raška z Valašského Meziříčí. V polovině června propadl při práci střechou a zřítil se z výšky asi osm metrů na zem. Pád odnesly obě nohy. Jedna byla zlomená, na druhé si roztříštil čéšku.

"Prokleté pondělí," vzpomíná na ten den. "Pracuji jako pokrývač, čili je pro mě léto hlavní sezonou, kdy si můžu vydělat více peněz. Máme hypotéku na dům, takže jsme museli velmi silně omezit veškeré rodinné výdaje. Navíc mám léto moc rád, těšil jsem se na teplo, koupání, pohodu letních dnů. Kdyby se mi úraz stal v zimě, bylo by to snesitelnější," konstatuje muž.

Primář chirurgického oddělení valašskomeziříčské nemocnice Aleš Bařinka potvrzuje, že Miroslav Raška opravdu zažil se zraněnýma nohama hodně bolesti. "V nemocnici u nás ležel čtrnáct dní, pak byl propuštěn do domácího ošetření."

Podle primáře Bařinky se stává docela často, že se lidé, hned jak se oteplí, pustí do letních sportovních aktivit s takovou vervou, že si způsobí úraz a tepla si pak užívají jen přes otevřené okno z postele.

Právě léto je typickým obdobím podobných úrazů, ale vážné nemoci se mohou objevit kdykoli. Už proto je dobré na ně myslet preventivně tím, že se rodina pojistí, zejména pak její živitel.

Když nemoc stmelí rodinu
Jak se vyrovnat s tím, že léto, dovolená, významná pracovní zakázka či svátky jsou nenávratně pryč kvůli úrazu či nemoci a my o nich mohli přemýšlet jen z nemocniční postele?

"Je třeba se na to podívat spíše z té druhé strany. Lidé si uvědomí, co se všechno mohlo stát, že to mohlo být horší a jsou rádi, že jsou naživu," říká Tomáš Lektor z pražské psychiatrické poradny.

"Záleží samozřejmě na celkovém nastavení mysli člověka, ale lidé si s těmito, i když velmi nepříjemnými situacemi obvykle umějí poradit sami nebo za asistence rodiny. Psychologa vyhledají jen výjimečně," tvrdí Lektor. "Stává se někdy, že takový zásah do života rodinu naopak i stmelí."

Ludmila Hudcová, psychoterapeutka z Berouna, dodává: "Vnímám nemoc či úraz spíše jako výzvu, nevěřím na náhody. Myslím, že všechno, co člověk zažije, nějakým způsobem k životu potřebuje, jako by mu ta situace měla něco říct."

Podle psychoterapeutky by se člověk měl ve shonu zastavit a zamyslet se nad věcmi, kterými by se jako zdravý rozhodně z nedostatku času nezabýval.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Operní pěvkyně Dagmar Pecková

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod vedením známých dirigentských osobností, ale...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Další z rubriky

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Najdete na iDNES.cz