Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejčastější věta z lékárny zní: Nechápu, proč platím tolik

aktualizováno 
Pacienti jsou naštvaní. Ceny léků se pořád mění a liší se také podle toho, v jaké lékárně je vydávají. Lékárník Michal Hojný říká, že rozhořčení chápe.
Léky

Léky | foto: Profimedia.cz

Za rok průměrný český pacient spotřebuje zhruba 30 krabiček léků. V porovnání se zbytkem Evropy je to hodně. Pacienti mnohdy polykají některé léky úplně zbytečně.

Co když u staršího příbuzného najdu hromadu léků, v nichž se evidentně nevyzná?

S tím by si měla umět poradit každá lékárna nebo praktický lékař, který by v ideálním případě měl mít kopie zpráv od všech specialistů, které pacient navštěvuje. Když lidé přinesou hromadu léků, většinou se mezi nimi najdou preparáty se stejnou účinnou látkou, takže doporučíme buď jeden lék, nebo druhý, ale určitě ne oba dohromady. V takových případech hodně pomůžou propouštěcí zprávy z nemocnice, kde je přesně uvedeno, s jakými léky a v jakých dávkách dotyčný do nemocnice šel a s jakými léky ji opouštěl. Problém je, když pacient chodí k většímu počtu lékařů a ještě k tomu do několika lékáren. Pak jsou informace roztříštěné a těžko se v tom orientuje.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) by takovým případům mělo bránit centrální úložiště, kam se nahrávají údaje o tom, jaké léky lidé užívají. Lékárnická komora s ním však nesouhlasí. Jakým způsobem se tedy dá pohlídat, aby pacienti nebrali léky zbytečně?

Centrální přehled o užívaných lécích je dobrá věc, ale tady jde o to, kdo takový registr vede a jestli s tím pacient vyjádří souhlas. V zákoně dosud není popsáno, jak se má SÚKL zachovat, když zjistí, že pan Novák bere dva léky se stejnou účinnou látkou. Úředník ze SÚKL zvedne telefon a zavolá panu Novákovi, ať ten lék dál neužívá? To je přece absurdní představa. A to je jen jeden z důvodů, proč nám zavedení centrálního úložiště, kde se shromažďují citlivá data, přijde nešťastné. Nedá se tvrdit, že by registr, tak jak je navržený, fungoval pro blaho pacientů. Nebude obsahovat všechny údaje o lécích, které pacienti berou. Dostanou se tam jen přípravky, které si vyzvedávají v lékárně na recept, kdežto léky užívané při pobytu v nemocnici tam zaznamenány nejsou.

Kolik dáme za léky?

1 677 korun vydává průměrně jeden Čech za léky ročně, před pěti lety to byla polovina.

A jaké by mělo být řešení?

Už teď mají potřebné údaje k dispozici zdravotní pojišťovny, jen s nimi zatím nepracují ve prospěch pacienta. Přitom by se měly starat o to, aby se neplýtvalo penězi.

Zdůrazňujete, že pacienti by měli spoléhat na jednu lékárnu. Často je ale střídají, protože v sousední najdou své léky s nižším doplatkem. Jak je to možné?

Většinou to mají na svědomí výrobci, kteří u přípravků nastavují dvě různé cenové hladiny. Pro farmaceutické firmy je samozřejmě výhodné, když za jejich lék pacienti doplácejí málo nebo vůbec, takový preparát se pak více předepisuje. Snaží se tedy doplatek stlačit - tím, že pro vybrané lékárny sníží cenu léku. Většinou jde o lékárny blízko center, kde se dotyčný lék hodně předepisuje. Ty ostatní nakupují, a tedy i prodávají léky za více peněz. Může se klidně stát, že na jeden lék, relativně levný za dvě stovky, se doplatek ve dvou různých lékárnách liší o šedesát korun. I kdyby se lékárna, v níž je lék dražší, úplně vzdala marže, nedokázala by cenu stlačit tak, jak to udělá "levnější" lékárna po dohodě s výrobcem.

Jak moc s cenami léků zamíchal Janotův úsporný balíček?

Kvůli němu byly do konce března v lékárnách velké zmatky. Na většinu léků pojišťovny přispívají od 1. ledna o sedm procent méně. Tento krok kompenzovalo snížení maximálních cen léků o stejné procento. Jenže to se týkalo jen léků, které od toho data lékárny začaly nakupovat, nikoli balení, které jsme již měli na skladě. Takže pacienti platili často výrazně víc, než byli zvyklí.

To už ale pominulo.

Z větší části ano, ale další změny přicházejí každý měsíc, když Státní ústav provede takzvanou revizi úhrad léků. Od prvního dubna se to týká třeba léků na vysoký tlak. Například když si pacient přišel pro lék posledního března, nemusel kromě třicetikorunového regulačního poplatku hradit nic. Jenže pokud se pro zbývající balení stavil 1. dubna, doplatil třeba 150 korun, protože se úhrada na tyto léky snížila o 50 procent. Výrobci obvykle sníží cenu tak, aby léky pro pacienty vycházely levněji, ale protože lékárny mají léky na skladě, nastává období, kdy se doplatky na léky dočasně výrazně zvednou. A to se bude stávat pořád. Pomohlo by, kdyby doplatky na léky byly ve všech lékárnách stejné.

Jak pacienti v takových případech reagují?

Celkem logicky. Zeptají se: Nejsou to ty stejné krabičky jako minule? Jsou. Jdu jen o den později a platím o 150 korun víc? Ano, bohužel je to tak. Nejhorší je, že to není jediná nejasnost. Do konečné ceny léku se promítá ještě takzvaný odpočet. To znamená, že lékárny si pomocí složité matematické funkce odečítají část své marže. Odpočet se vyvozuje z ceny léků, je pokaždé jiný. Výsledkem je, že pacient do poslední chvíle netuší, kolik bude muset z peněženky vytáhnout.

A co jim tedy říkáte?

Když se někdo zeptá, kolik bude platit a proč, upřímně se přiznám, že to nejsem schopný jednoduše vysvětlit ani spočítat, a můžeme se o tom pobavit až nad účtenkou, kde ukážu, co je doplatek, co regulační poplatek. Jenže když se doplatek na jednom balení liší podle toho, kolik balení lékař pacientovi předepsal, je to mimo kapacitu běžného pacienta. A když to nepochopí, nevěří tomu. Mně se to dlouho nedařilo vysvětlit ani vlastním prarodičům.

Jaké to má důsledky?

Asi každý lékárník si toho všiml -kvůli těmto změnám, které nejdou jednoduše vysvětlit, klesla ochota pacientů spolupracovat s lékárníkem. Lidé se upnuli na regulační poplatek a výši doplatku a soustředí se na to, kolik bude dělat závěrečný účet, což se jim nedivím, protože jde o výraznou část jejich rozpočtu. Jsou v tenzi a čekají, až vyslovím tu částku, takže informace o užívání léku si raději nechávám na konec, kdy už zase vnímají. Napřed obvykle říkají, že nepotřebují nic slyšet, stačí však dát jednu či dvě otázky a zjišťuju, že toho o užívání svého léku vědí málo. A diví se, že jim to ještě nikdo neřekl.

fakta

Kdo je Michal Hojný
Čtyřiatřicetiletý lékárník vystudoval Farmaceutickou fakultu Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Od roku 2003 působí v představenstvu České lékárnické komory, od roku 2007 v pozici viceprezidenta. Věnuje se zejména oblasti celoživotního vzdělávání. Od roku 1999 pracuje v lékárně největšího českého transplantačního centra - Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM), od roku 2004 jako vedoucí lékárník. Je členem lékové komise IKEM. Je členem České farmaceutické společnosti a Evropské společnosti klinické farmacie (European Society of Clinical Pharmacy).

Státní ústav pro kontrolu léčiv
Úřad, který zjednodušeně řečeno dohlíží na to, aby léky, které se v Česku používají, byly v pořádku. Rozhoduje o maximálních cenách léků a s pojišťovnami a výrobci léků jedná o tom, kolik peněz budou na konkrétní lék přispívat zdravotní pojišťovny.

Centrální úložiště
Registr, kam se ukládají údaje o lécích, které si pacienti vyzvedávají v lékárnách. Podle SÚKL by registr měl pomoci získat detailní přehled o předepisovaných a vydávaných přípravcích. Má také zamezit prodeji léků s pseudoefedrinem narkomanům. Česká lékárnická komora proti zřízení registru protestuje. Proti se postavil také Úřad pro ochranu osobních údajů, který konstatoval, že registr nedostatečně chrání citlivé osobní údaje pacientů, navíc není jasné, k jakým účelům by nasbíraná data používal. Uložil státnímu ústavu pokutu ve výši 2,3 milionu korun.

Autor:


Nejčtenější

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Hubněte efektivně, pomocí správně zvoleného pohybu
Devět pravidel, které vám pomohou zhubnout jednou provždy

Vyzkoušeli jste už nespočet různých „zaručených“ metod, jak zhubnout, ale stále vás trápí kila navíc? Pak je nejspíš nejvyšší čas začít hubnout s rozumem a...  celý článek

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Další z rubriky

Po zákroku se ranka nemusí ani šít.
Artroskopie se bát nemusíte. Co vás čeká?

Dobře si prohlédnout celé koleno zevnitř, aniž by bylo potřeba jej chirurgicky otevřít, umožňuje artroskopie. Poskytuje přímý pohled na celý kloubní povrch,...  celý článek

Břichomluvkyně Darci Lynne Farmerová v show Amerika má talent (Los Angeles, 20....
Břichomluvci nemluví břichem. Tajemství úspěchu je v mozku diváků

Dvanáctiletá vítězka soutěže Amerika má talent znova nadchla svět pro břichomluvectví – prastarou techniku, která ve skutečnosti s břichem nemá nic moc...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Máslo nám moc neprospívá, tělo se bez něj obejde, ale chutná nám

„Máslo naše tělo v jídelníčku vůbec nepotřebuje,“ uznává výživová odbornice společnosti STOB Hana Málková a dodává, že ho jíme, protože nám chutná. A tak je to...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.