Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nadbytek tamiflu může škodit mozku

  8:27aktualizováno  8:27
Hit letošního tažení proti chřipkové pandemii – lék Tamiflu – může mít vedlejší účinky a poškodit mozek. Hrozí to tehdy, pokud se lék užívá nadměrně. Před nadměrným užíváním tamiflu varuje i výrobce - firma Roche.
Někteří lidé v Asii zemřeli na ptačí chřipku, i když tamiflu užívali. Ilustrační foto.

Někteří lidé v Asii zemřeli na ptačí chřipku, i když tamiflu užívali. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

SPECIÁL: Ptačí chřipka

Slovenští vědci z bratislavské Akademie věd, kteří tento týden přednášeli v Praze, soudí, že vedlejší účinky tamiflu na mozek mohou souviset s překotným vývojem léku, kdy nebyl čas ho pořádně vyzkoušet.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Milan Šmíd uvedl, že Evropská léková agentura se již zabývala hlášenými případy možného ovlivnění centrálního nervového systému lékem Tamiflu.

"Ze závěrů přehodnocení bezpečnostních údajů o tamiflu však nevyplynula potřeba žádných opatření. Bezpečnost, účinnost i jakost tamiflu nadále sledujeme," ujišťuje Šmíd.

Lidé považují tamiflu za multivitamin
Z dotazů, které chodí na adresu výrobce léku, firmy Roche, vyplývá, že lidé považují tamiflu za "multivitamin", který lze užívat bez jakéhokoliv omezení. "Ale to je velký omyl," varuje Jiří Pešina z firmy Roche.

Lék Tamiflu lze sice brát i preventivně, když všude kolem řádí chřipka, ale maximálně šest týdnů jednu tabletu denně. Obavy virologů zesílily poté, co v Japonsku spáchalo několik lidí, kteří užívali lék Tamiflu, sebevraždu, protože trpěli depresemi. Japonsko je přitom suverénně největším odběratelem tamiflu.

Virologové tudíž připouštějí, že potíže Japonců souvisí s nadměrným užíváním léku. Mimo jiné tyto případy prověřovala i Evropská léková agentura.

Diskusi o vedlejších účincích každého nového léku považuje Jan Horáček z České lékárnické komory za užitečnou. "Teprve masové užití tamiflu může odkrýt všechna rizika při jeho užívání. Účinky na bílou rasu mohou být například dost odlišné od té žluté," tvrdí.

V příbalovém letáku k tamiflu jsou sice podrobně uvedeny vedlejší účinky, ale důležitá informace, že lék lze preventivně užívat maximálně šest týdnů jednu tabletu denně, chybí. V letáku je pouze údaj, že lékař pacientovi doporučí délku užívání přípravku. Jan Horáček z lékárnické komory to označuje za chybu.

Připomíná historii rohypnolu, o němž se v příbalovém letáku tvrdilo, že jde o nenávykové hypnotikum. Po několika letech se ukázal opak. Velmi špatné účinky měl rohypnol zejména na psychiku starších lidí, takže byl postupně stažen.

Čeká podobný osud i tamiflu? Horáček ho považuje za velmi nadějný lék proti chřipce, ale zatím je prý příliš brzy na definitivní závěry. Totéž tvrdí i ředitelka Mikrobiologického ústavu Blanka Říhová, v jejímž ústavu přednášeli tento týden přední slovenští virologové.

"Tamiflu je ojedinělý v tom, že působí na všechny typy chřipkových virů. Lidé by ho ale neměli brát bez uvážení neomezeně. Jinak si mohou způsobit mentální problémy," říká. 

Lékaři navíc upozorňují, že někteří lidé v Asii zemřeli na ptačí chřipku, i když tamiflu užívali.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz