Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mužům jde o cíl, ženy těší průběh

  0:01aktualizováno  0:01
Věřili byste, že některé zdánlivě nesnadné situace mají ve skutečnosti snadné řešení? Jen je třeba si k tomu uvědomit pár věcí. Třeba fakt, že mužům jde především o cíl, kdežto ženám o pocit a prožitek z průběhu akce.

Muži jsou zkrátka cíloví, kdežto ženy průběhové.

Lov versus zázemí
Muž odedávna lovil. A lov je činnost tělesně vypjatá až na hranici únosnosti. Plná oděrek, pachu potu, modřin, špíny z okolního prostředí. Vše je třeba vydržet.

Stačilo by jedno několikasekundové očištění nejhrubší špíny z těla - a kořist uteče. Když však neuteče a je ulovena, muž se nechá obskakovat a námahu si vynahradí.

Žena odedávna vedla zázemí - s přípravou potravy a péčí o potomky. Tolik oděrek a modřin jako na lovu tam nevznikalo. Pár sekund na odstranění zapáchajících látek se také našlo. Miminko nemohlo zůstat ležet ve svých exkrementech příliš dlouho.

Žena zdaleka nemá tak křiklavý nepoměr emočních hodnot mezi průběhem a cílem akce. Samotný průběh je vlastně cílem. Dokud věci u ohniště probíhají tak, že děti jsou zdravé, netrpí hladem, je co jíst, nikde nic moc nesmrdí a nestudí, je vlastně průběžně vše v pořádku, průběžně vše splňováno a splněno.

Na kole pro radost?
Jenže, dnešnímu páru se může přihodit třeba toto: On a ona se spolu chtějí projet na kole. On, v souladu se svou přirozeností, chce někam dojet. Ona se však chce hlavně projet. On je ochoten mít průběh jízdy třeba i maximálně nepříjemný, jen aby dojel do vytčeného cíle.

Nejlépe na vrchol hory aspoň o metr vyšší, než kam dojel jiný muž. Jet alespoň o jeden km/h v průměru rychleji než při minulém výletě. Dosáhnout větší absolutní maximální rychlosti. Cíli je muž ochoten obětovat z průběhu cesty téměř vše, téměř každou špetku pohodlí.

Žena chce prožít pár příjemných chvilek pozorováním detailů krajiny. A ještě lépe povídáním o lidech a vztazích, eventuálně pozorováním spoluturistů. Málokdy jede žena na projížďku ráda sama. Chce mít dobrý pocit, že dělá něco pro své zdraví.

Má radost z přiměřeného pohybu. Pohyb může trvat i docela dlouhou dobu, ale nikdy by neměl vystoupit na samu hranici namáhavosti, na hranici lidských sil. A tak se jen stěží pustí do závodění.

Najednou začne být cesta obtížnější. Stoupání je příliš prudké, křoviny příliš odírající, kolo je třeba namáhavě ručně přenášet přes balvany či potok. Typický dialog je následující:

Ž: "Vraťme se, mě to nebaví."
M: "Ale vždyť už jsme jen kousek od cíle. Neboj, už to není daleko."

Řešení není těžké: pánové, volte takové trasy, kde průběh je pořád pohodový, nevyhnaný do krajní námahy. Povídejte si s partnerkou i tehdy, když do ní nejste čerstvě zamilovaní. Nevyhýbejte se ani komunikaci o lidech, i když je to podle vás zbytečná ztráta času.

Dámy, slibte pánům dojetí jenom do takových cílů, na které si troufáte. Vězte, že dojet do předem naplánovaného cíle se vteřinu po vašem startu stává svatou povinností. Vyjet a nedojet je pro muže stejně těžké jako pro ženu situace, kdy se celá krásně nalíčí a oblékne na nejžádanější ples sezony, ale pak musí náhle zůstat sama doma.

Autor:Nejčtenější

Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....

Další z rubriky

Skvělá zpráva pro milovníky špaget. Netloustne se po nich, ale hubne

Špagety aglio olio

O sacharidech se léta tvrdí, že jsou hlavní příčinou epidemie obezity na celé zeměkouli. Ale pozor, nová studie...

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz