Muž bez dolní části těla se těší ze života a na svou přítelkyni

  18:49aktualizováno  18:49
Čtyřiatřicetiletý Robert Kypěna, jemuž lékaři Fakultní nemocnice (FN) na pražské Bulovce jako vůbec prvnímu člověku v republice úspěšně odoperovali dolní polovinu těla, opustí v nejbližších hodinách brány nemocnice a vrátí se do ústavu v Hořovicích na Berounsku. Na tiskové konferenci poděkoval lékařům a zdravotním sestrám za jejich péči a prozradil, že nyní se nejvíce těší na svoji přítelkyni. "Budeme zase žít spokojeně," neskrýval radost.

"Děkuji celému týmu lékařů, protože jim jsem vděčen za život," prohlásil Robert, který trpí vrozenou vadou páteře a od dětství měl dolní část těla ochrnutou. Kvůli proleženinám a chronickému zánětu měkkých částí a kostí musel být posledních deset let vždy několik měsíců hospitalizován.

K ojedinělému a velmi riskantnímu operačnímu zákroku přistoupili lékaři na přelomu loňského listopadu a prosince, kdy již jiná možnost záchrany pacientova života neexistovala. "Měl těžkou sepsi, vysoké horečky, umíral," charakterizoval jeho tehdejší stav přednosta chirurgické kliniky FN Bulovka František Antoš, který společně s týmem chirurgů, ortopedem, plastickým chirurgem a anesteziologem desetihodinovou operaci provedl.

Více než samotného chirurgického zákroku, při němž Robertovi odňali pánev a dolní končetiny, se lékaři obávali pooperačního stavu. Srdce a plíce si totiž musely zvyknout na to, že organismus končí již pod pasem. "Srdce pumpuje a nemá kam," vysvětlil Antoš s tím, že díky intenzívní péči se rekonvalescence zdařila. Lékaři překonali i edém mozku a ochrnutí levé ruky, takže nyní je pacient plně pohyblivý, bez potíží se sám nají, zvládne osobní hygienu a řadu dalších každodenních úkonů.

Robert se sám pohybuje pomocí elektrického vozíku, v němž napůl sedí a napůl je zavěšen ve speciální skořepině, vyrobené v protetickém oddělení FN Bulovka. "Musím dávat pozor na všechny kontrolky a abych měl nabitou baterku. Jinak je to prima," poznamenal Robert. Antoš dodal, že než se vyřídily všechny byrokratické a finanční překážky nutné k zakoupení vozíku, vozila Roberta jeho babička po nemocničním areálu v dětském kočárku.

Jako první na světě odňali pacientovi dolní polovinu těla američtí chirurgové v roce 1960, po 11 dnech však muž zemřel. První úspěšnou operaci pak provedli američtí lékaři o dva roky později. Dodnes bylo na celém světě úspěšně operováno 42 lidí.

 

Čtyřiatřicetiletý Robert Kypěna, jemuž lékaři Fakultní nemocnice na pražské Bulovce jako vůbec prvnímu člověku v republice úspěšně odoperovali dolní polovinu těla.

Čtyřiatřicetiletý Robert Kypěna, jemuž lékaři Fakultní nemocnice na pražské Bulovce jako vůbec prvnímu člověku v republice úspěšně odoperovali dolní polovinu těla.

Autor:

Nejčtenější

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Jako dvě různé ženy. Tak vedle sebe vypadají fotky Aleny před a po hubnutí. Na...

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny (35). Zašlo to tak daleko, že se její váha...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Další z rubriky

Sedmiletý David žije díky novým játrům od dospělého dárce

David (na snímku s rodiči) byl prvním dítětem, které dostalo od projektu Jsem...

Davidu Švestkovi je teprve sedm let a už strávil v nemocnici více času než mnozí lidé za celý život. Narodil se s...

Pozor na doplňky stravy, některé mohou škodit zdraví

Ilustrační snímek

Bylo by skvělé spolknout jednu pilulku, která obsahuje všechny potřebné vitaminy a minerály, a už se o nic nestarat....

Češi nemají kondici, ale neřeší to. Přehlíží i stres a lékařské prohlídky

Ilustrační fotografie

Mladší Češi neřeší zdravotní prevenci a jen tři ze sta ve věku nad 25 let se cítí v dobré fyzické kondici. Přitom...

Najdete na iDNES.cz