Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musejí děti pomáhat s domácími pracemi?

  1:00aktualizováno  1:00
Spory o domácí práce nejsou sice asi tak staré jako lidstvo samo, ale k moderní době bezesporu patří. A to včetně sporů mezi dětmi a rodiči na toto téma. Existuje přitom hned několik modelů, jak se s nimi vypořádat.
Dítě - (c) profimedia.cz

Dítě - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"U nás se za domácí práce platí. Velký úklid dělá paní z agentury, které platíme my rodiče, děti si samy a zadarmo uklízejí svůj pokoj a za práce typu vynesení odpadků a vyklizení myčky dostávají kapesné navíc," popisuje Markéta, matka dvou dospívajících dětí.

Úplně jinak přistupuje k domácím pracím Stanislava, matka rovněž pubertálních potomků. "Mně za domácí práci nikdo neplatí, manželovi také ne, takže děti mají své povinnosti a musí je dělat zadarmo," říká.

Přiznává, že je někdy problém domluvit se, kdo co udělá, ale plány udělat přesný itinerář ztroskotaly na nabitém a přitom nepravidelném programu každého člena rodiny.

"My ovšem přesný rozpis toho, co kdo musí dělat, máme a přesně se podle něj řídíme," pochvaluje si Zuzana. V jejím případě je to ovšem pochopitelné - má čtyři děti, s nimiž je doma, protože tam mají i školu v rámci projektu domácího vzdělávání.

Zuzana proto své děti do domácích prací zapojuje hodně a velmi cíleně, aniž jim za to dává přímo nějakou odměnu. Ovšem pokud někdo své povinnosti nesplní, přijde o něco, na čem mu záleží - třeba o kapesné, hraní nějaké společenské hry a podobně.

Zuzaně jde mimo jiné o to, aby potomci pochopili, že pokud bude muset všechno obstarat ona s manželem, budou mít méně času třeba právě na ty hry nebo výlety.

Platit, či neplatit?
Psychologové se většinou shodují - děti by doma určitě pomáhat měly. Většina z nich se kloní k myšlence, že by to měla být jejich automatická povinnost, za niž se jim nedostává zvláštních, třeba peněžních odměn.

"Jsou to činnosti, které je potřeba vykonat a bez nichž prostě domácnost nebude fungovat, není to nic navíc, za co by se mělo platit," soudí psycholožka Markéta Veselková.

Za chybu považuje rozhodnutí některých rodičů, kteří děti zprostí domácích prací s tím, že dítě si má především hrát, případně, když je větší, věnovat se škole. Menší míra domácích povinností totiž většinou školní přípravu nenabourá.

Avšak bylo by špatné chtít po dětech, aby se o domácnost staraly dlouhodobě přes míru.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...Najdete na iDNES.cz