Byla jsem kousek od vozíku, s ereskou jsem se však naučila žít

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které postihuje nervový systém. Na celém světě jí trpí 2,5 milionu nemocných, v České republice se počet pacientů odhaduje na dvacet tisíc. Já patřím mezi jednu z nich. Osmačtyřicetiletá Anna Ryšavá napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

První příznaky roztroušené sklerózy se u mě začaly objevovat před 25 lety. | foto: Archiv čtenářky

První příznaky nemoci se patrně objevily už po narození druhé dcery, což bude za chvíli 25 let. Byla to taková zvláštní únava, jiná, než jakou jsem do té doby znala. K tomu se přidaly drobné urologické problémy, ale nebyly významné, takže jsem jim nevěnovala velkou pozornost.

Další symptomy se začaly objevovat před 19 lety, kdy mi začala brnět noha, zakopávala jsem a v tu dobu už jsem začala řešit skutečné zdravotní problémy. Tehdy mi bylo 30 let, žila jsem běžným rodinným životem a vychovávala dvě malé, školou povinné děti. 

Na konci ročního martyria, kdy došlo k prudkému zhoršení mého zdravotního stavu, stála diagnóza roztroušená skleróza. V tu dobu pro mě byl problém ujít i jeden kilometr. Bylo pro mě zásadní, že jsem měla malé děti a měla jsem obavy, že s nimi třeba už nikdy nevyrazím kolo. Byly v tom nejlepším věku, kdy si s nimi mohl člověk užívat.

Kousek od invalidního vozíku

Než jsem onemocněla, s roztroušenou sklerózou jsem se ve svém okolí nikdy nesetkala, nebo alespoň jsem nevěděla o nikom, kdo by touto chorobou trpěl. Před dvěma dekádami byl navíc internet takříkajíc „v plenkách“, takže dostupných informací tehdy mnoho nebylo. Měla jsem to štěstí, že jsem byla hned doporučena k paní docentce Evě Kubala Havrdové a měla jsem možnost s ní prokonzultovat spoustu věcí. 

Jednalo se především o odborné věci týkající se nemoci. Ereska ale není jen nemoc podobná chřipce, kterou proděláte a život běží dál. Je to společník na celý život a týká se to i vaší rodiny, přátel, různých oblastí. Když vám tuto nemoc diagnostikují v době, kdy jste kousek od invalidního vozíku a máte i další zdravotní problémy, člověk si dokáže jen velmi špatně představit, že by poměrně dlouho mohl žít aktivně. 

Sportovní aktivity mi pomáhají a dodávají sílu.

Lékaři sice říkají, že je to nemoc, na kterou se neumírá a dá se s ní kvalitně žít, ale říkáte si, že toto tvrdí každému. Velmi důležité jsou proto příběhy lidí, kteří jdou příkladem. Mně v té době velmi pomohlo, že jsem se začala setkávat s jinými pacienty s roztroušenou sklerózou ze Sdružení mladých sklerotiků.

„Můj rozcestník“ pomáhá najít cestu

V dnešní době mají nově diagnostikovaní pacienti výhodu v tom, že jsou obklopeni záplavou informací, které si jednoduše vyhledají na internetu. Ve skutečnosti se však jedná o dvousečnou zbraň, jelikož mnohé z nich mohu být neověřené či zavádějící a uvrhnout člověka do depresí. Je dobré se vzdělávat na internetu, ale to, co se píše, nemusí vždy odpovídat realitě.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých.  Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Můžete tak pomoci lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun.

Často jsou to zprávy, které potřebují zaujmout, což znamená, že se většinou objevují negativní příběhy se špatným koncem – díky pokrokům vědy a lékařům je ale šťastných konců čím dál tím víc, proto nepropadejte panice, a to, co si přečtete, berte s rezervou. Pro získání relevantních informací doporučuji například set brožur Můj rozcestník, který letos vznikl při příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy (30. května). 

Ten ukazuje cestu během prvního roku života s RS a přináší ucelené a přehledně zpracované informace o možnostech psychoterapie, fyzioterapie, sociálního zabezpečení, ale i rady, jak přistupovat k těhotenství nebo stravě. Materiál zpracovali zástupci lékařů, specializovaných sester, fyzioterapeutů, psychoterapeutů a pracovníků v sociálních službách a nově diagnostikovaní pacienti jej dostávají tištěný od svého ošetřujícího lékaře v každém RS centru. Dostupný je také online.

Není to jen o prášku a injekci

Jsem vlastně „klikař“ a po zaléčení jsem se vrátila zpět k aktivnímu životu. V současné době chodím i po horách. Mám sice zdravotní problémy, ale kdo je v mém věku nemá. Věřím, že je důležité převzít nad nemocí otěže a zůstat navzdory nepřízni osudu aktivní. 

Začala jsem více sportovat, zajímat se o zdravou stravu a zjistila jsem, že mi tyto věci skutečně pomáhají. Možná není ani tak důležité, co konkrétně člověk dělá – například zda to bude jóga, nebo se zaměří na ajurvédu nebo cokoliv jiného. Důležitá je samotná aktivita. Není to jen o prášku nebo injekci, kterou člověk dostane u doktora. 

Sport mi v boji s roztroušenou sklerózou pomáhá

Podstatná je také podpora rodiny, kterou jsem naštěstí měla. Když jsem se o roztroušené skleróze dozvěděla, byly moje dcery malé, ale na svůj věk situaci přijaly dobře. Rozpadlo se mi sice manželství, ale spíš si myslím, že to byl takový katalyzátor. Jinak okolí nemoc přijalo dobře a bylo mi nápomocné. I současný partner to akceptuje.

Nevzdávejte to

Abych mohla pomáhat ostatním lidem s roztroušenou sklerózou a předávat své zkušenosti, stala jsem se předsedkyní Sdružení mladých sklerotiků, které mně samotné v začátcích nemoci velmi pomohlo. Byla jsem členem víceméně úplně od začátku. 

Spolek vznikl jako kamarádské sdružení v době, kdy jsem byla krátce diagnostikovaná. Jezdili jsme na společné akce i s rodinnými příslušníky, protože si myslím, že nemoc se netýká jen pacienta, ale zasahuje celou rodinu. Dcerám bylo tehdy asi 8 a 11 let a jezdily s námi až do puberty. 

Díky tomu přijaly eresku přirozeně. Sice si uvědomily, že to je problém a může to být problém do budoucna, ale dá se s tím žít. Vnímají lidi na vozíku jako plnohodnotné – s tím, že když to potřebují, vezmou toho člověka do náručí, odnesou pár metrů a jde se dál. Pomohlo to mně i mé rodině celou situaci vstřebat. 

Tehdy pro mě bylo důležité vidět jiné pacienty, kteří měli roztroušenou sklerózu už delší dobu, a přesto aktivně žili. Psychika je totiž hodně důležitá – a to vám lékař nepředá, to si mohou předat pacienti navzájem. 

Pokud vám také byla diagnostikována roztroušená skleróza, nevzdávejte to, stavte se k RS aktivně a nebojujte proti ní. Raději dělejte to, co vám pomáhá. Ereska není nepřítel, se kterým bojuji, ale je to někdo, s kým budu žít celý život.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...