Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrtvoly na krabičkách vyděsí české kuřáky

  1:00aktualizováno  1:00
Mrtvola na pitevním stole či bující nádor hrtanu budou zřejmě už brzy odrazovat kuřáky od nákupu cigaret. Ministerstvo zemědělství chystá vyhlášku, podle níž by bylo nutné dát na každou krabičku nejen varovný text jako už teď, ale až na polovinu plochy přidat odstrašující fotku.

Plíce zdravého člověka a kuřáka. Jeden ze 36 motivů, které by se mohly objevit na českých krabičkách cigaret. | foto: Repro - Evropská komise

Před třemi týdny, na 1. listopadu, si úředníci ministerstva zemědělství a zdravotnictví pozvali poprvé zástupce šesti největších cigaretových firem v Česku, aby s nimi zavedení varovných obrázků projednali.

"Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví chystá skutečně zavedení varovných obrázků," potvrdil mluvčí úřadu Hugo Roldán. Kdy by k tomu mohlo dojít, nechtěl upřesnit s tím, že na návrhu se bude pracovat ještě příští rok.

Jeho uvedení v praxi by ale mohlo být hodně rychlé, protože změnu nemusí projednávat ani poslanci, ani senát. Vládě jen stačí upravit vyhlášku určující požadavky na označování tabákových výrobků.

Obrázků, které by se na krabičkách měly objevit, je podle celoevropského vzoru šestatřicet - od prokouřených plic, mrtvého těla po depresivně znázorněné symboly neplodnosti a impotence způsobených kouřením. Návrhy připravili bruselští úředníci.

Evropská komise loni zavedení obrázků členským státům Unie doporučila, ale povinnost to není.

Které obrázky z připravené sady na cigarety zamíří, není zatím jasné. Jednou z variant, o které uvažuje ministerstvo zemědělství, je, že by výrobci museli postupně všechny dostupné piktogramy na krabičkách obměňovat. I otrlí kuřáci by si tak na ně hůře zvykali.

Zaskočení výrobci
Výrobce a dovozce cigaret nečekaná schůzka na téma varovných obrázků zaskočila. Očekávali, že se budou obecněji bavit o tom, zda piktogramy zavést, či ne. Místo toho chtěli úředníci už jen prodiskutovat, jestli dají obrázky jen na cigarety anebo na všechny tabákové výrobky.

Vládci cigaret se teď bojí, že varovný obrázek jim zatne další ránu v době, kdy jdou nahoru daně a s nimi i cena cigaret, která od jejich výrobků odrazuje.

Podle výrobců cigaret znamená zavedení obrázků i vyšší náklady na výrobu. Tvrdí, že by se tím krabička prodražila až o pár korun.

"Měli bychom vyčkat, jaké budou dopady zavedení varovných obrázků na spotřebu a příjmy státního rozpočtu v Belgii," říká Kamil Provazník, šéf Imperial Tobacco.

Belgie je první z evropských zemí, která cigarety zkaženými zuby a plícemi v příštím roce oblepí. Mimo Evropu mají s jejich zavedením největší a nejdelší zkušenosti Kanada a Austrálie, začíná s nimi i Nový Zéland.

Názory na to, jak zavedení zapůsobilo, se různí podle toho, jestli jde o zastánce či odpůrce obrázků. "Dosavadní zkušenosti jsou příliš malé na usuzování, jestli plní zdravotní ohledy," říká Tomáš Klvaňa, ředitel British American Tobacco pro firemní a právní záležitosti.

Podle něj se ale nedá říci, že by spotřeba cigaret nějak výrazně klesla.

"V Kanadě ročně klesá spotřeba cigaret o jedno dvě procenta," říká Eva Králíková z 1. lékařské fakulty.  "Pokud by to tak bylo i u nás, kde kouří čtvrtina dospělé populace, bylo by to báječné," říká.

Podle ní nelze čekat, že jedno opatření vyřeší všechny problémy s kouřením, ale spolu s dalšími kroky může k jeho omezení přispět.

Argumentem výrobců je i to, že stát přijde po zavedení obrázků o kus příjmů ze spotřební daně.

"Vláda by si měla uvědomit, že pokud obrázky zároveň nezavede Německo a další okolní země, ohrozí tím příhraniční prodej cigaret. A ten dělá zhruba třetinu příjmů ze spotřební daně z cigaret," říká Klvaňa.

V příhraničí si turisté z Německa a Rakouska kupují hlavně dražší značky cigaret, jako jsou marlbora.  V tomto případě by to pocítil nejvíce jediný domácí výrobce cigaret, Philip Morris, který je obchodovaný na pražské burze. V současnosti se potýká s propadem tržeb i zisku, přičemž dražší cigarety jsou nejziskovější částí výroby.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Lékař: Změna času škodí. Sovám víc na jaře, skřivanům na podzim

Ilustrační snímek

Koncem března nás čeká změna středoevropského času na letní. Zdraví člověka to neprospívá, shodují se lékaři. „I když...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Najdete na iDNES.cz