Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mohl umřít, zůstal 'jen' slepý

  0:01aktualizováno  0:01
Masér a podnikatel v oblasti ženské krásy Mirek Darmovzal býval tak trochu showman a exhibicionista. Zlí jazykové tvrdí, že pořád je. Sklon provokovat mu zůstal, ale jinak se v jeho životě změnilo téměř všechno.

Od té doby, co prodělal systémové onemocnění, nevidí. Přesto se svou manželkou v Brně úspěšně provozuje kosmetický salon, který vyhledávají i celebrity.

Žena ho zachránila
"Nevidím, no a co má být. Nemoc vám sice něco vezme, ale současně - pokud přežijete - skýtá příležitost hodně se o životě naučit," říká s překvapivým dodatkem, že nikdy nebyl šťastnější než teď.

V mládí se zhlédl v adrenalinových sportech. Potápění, vodní lyže, rychlá auta... To všechno k němu patřilo stejně jako kožený kabát a jezdecké boty. Pracoval na různých postech v restauracích, uměl rychle vydělat peníze a ještě rychleji je utratit.

"Byla to póza, protest proti někdejší uniformitě, proti režimu, který mě štval. V hloubi duše jsem byl hodně nešťastný. Než se v mém životě objevila moje nynější žena."

Když bere imunita zasvé
V roce 1989 přišel zlom, který mu převrátil život naruby. "Jak já říkám, znenadání mě zhasli." Začalo to onemocněním, kterému lékaři říkají systémové a znamená v podstatě ztrátu imunity.

Mirkovi Darmovzalovi selhávalo srdce, plíce, játra, ledviny, sloupala se mu kůže, zhubl ze stovky na nějakých sedmdesát kilo, asi tři měsíce proležel na jednotce intenzivní péče. Nikdo mu pořádně nevysvětlil, o co jde a proč se to přihodilo právě jemu, sportovci, který byl vždycky zdravý jako řípa. Lékaři už začali pochybovat, zda se ho podaří zachránit. Celkový kolaps organismu vyvrcholil ztrátou zraku, postupem času se ale všechno spravilo. Až na ty oči.

Nemoc mu přeskládala hodnoty
Dnes s odstupem času vidí Mirek Darmovzal ve své slepotě jakousi ruku osudu. Tvrdí, že předtím vedl prázdný život a nemoc mu pomohla přeskládat si životní hodnoty správným směrem.  

"Když jsem přestal vidět, musel jsem najednou vyřešit spoustu věcí. A hodně nového se naučit. Vrtalo mi hlavou, jak se budu živit, jak to bude v manželství. V těchto okamžicích mě podrželo perfektní zázemí. Žena, dcera, tchyně, švagrová, kamarádi a tehdy ještě žili i rodiče...," líčí.

Manželka mu pak vnukla myšlenku, že bych mohl zkusit masírovat. "Neznělo to špatně, ze sportu jsem měl vztah k pohybu a k tělu. Nějaký čas jsme celou věc probírali a pak založili naše studio. Mám na starosti provozní věci a jako koníčka dělám masáže. Žena jako lékařka dohlíží na chod pracoviště po odborné stránce."

Domácnost těch dvou je trošku neobvyklá. Hodně času věnují sami sobě, a tak například doma ani nevaří. "Nemáme ani nádobí, možná pár hrnků, taky miska by tam měla být. Tímhle nechceme ztrácet čas."

Láska je víc než zdravé oči
Osmačtyřicetiletý masér se zabývá duševní hygienou, pravidelně cvičí, posiluje, chodí do sauny a plave. Tvrdí, že pro svoji kondici musí udělat víc než vidící člověk, pak vnímá věci, o kterých dřív nevěděl.

"Každý něco vyzařujeme a já, když se přiblížím k člověku, to něco vnímám. To je můj způsob poznávání a nejde podle mě o nic nadpřirozeného, když se senzitivita mění v senzibilitu. Tohle ale může fungovat jen u lidí, kteří jsou po nějakém maléru a svůj život nevzdají. Prostě ho dokážou uchopit jinak."

Někdejší bouřlivák dnes působí vyrovnaně a piluje své nové schopnosti. "Když do salonu přijde klientka a promluví, tak okamžitě vím, že od rána nejedla, má blbou náladu a problémy doma. Nedovedu přesně vysvětlit, jak tyhle věci vycítím, ale můj pocit mě obyčejně neklame."

Podnikatel Darmovzal tvrdí, že utrpení polidšťuje, přispívá k duchovnímu růstu. Život je podle něj krásný právě ve své sinusoidě. Když člověk zakusí i něco z toho trpčího soudku, vnímá pak věci jinak, hlouběji.

"Jsou chvíle, kdy mě samozřejmě štve, že nevidím, ale možná to tak muselo být kvůli rovnováze, protože já měl v jedné věci životní kliku. Našel jsem svou osudovou ženu. Pro mě láska znamená víc než zdravé oči, láska je totiž svatá věc," tvrdí muž v tmavých brýlích.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...Najdete na iDNES.cz