Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi lékaři bují korupce, zjistil průzkum

  1:00aktualizováno  1:00
Teplický ortoped Radek Bartoš má velký problém: za urychlení operace kyčelního kloubu žádal od pacientky dvacetitisícový úplatek. Proto ho také tento týden přišla zatknout policie. Není to jediný lékař, který se ocitl v podezření, že vzal úplatek.
Lékař - ilustrační foto

Lékař - ilustrační foto - Lékař - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Před čtyřmi lety například z podobných důvodů zdejší nemocnice odvolala z funkce primáře ortopedie.

Není divu, že si Češi o zdravotnictví myslí, že bez úplatků jde jen máloco. Vyplývá to ostatně i z čerstvého výzkumu agentury STEM: bezmála 60 procent Čechů považuje korupci, speciálně ve státních nemocnicích, za velký problém.

Zajímavé je, že lidé, kteří pro stát pracují, jsou o korupci ve státních nemocnicích přesvědčeni ještě silněji: celých 69 procent úředníků si myslí, že korupce je velkým problémem.

Úplatkům, o kterých sami lékaři nejčastěji hovoří v souvislosti s čekáním na ortopedické či kardiologické operace, nahrává zdravotnický systém, který v Česku existuje.

Tak třeba na náhradu kyčelního kloubu se v některých nemocnicích čeká dva roky. Ústavy tvrdí, že chybí peníze, aby mohly odoperovat tolik lidí, kolik by jich nový kloub potřebovalo.

Pojišťovna by jim operace neproplatila, proto se vytvářejí pořadníky. Potíž je, že pro ně neexistují průhledná pravidla.

"Samozřejmě že to jde bez korupce. Ale v zemích, kde stát není jediným orgánem, který rozhoduje o přidělování peněz. Když je někde omezený balík peněz, je jasné, že lékaři nemohou operovat ihned všechny, kteří to potřebují," říká ekonom zaměřený na problematiku zdravotnictví Miroslav Zámečník.

V Německu proto podle něj něco jako čekací lhůty prakticky neznají. Kdo chce předběhnout ve frontě, má šanci - oficiálně si za tu službu zaplatí.

Ale i v zemích, jako je Anglie, kde o zdravotnictví rozhoduje stát a čekací doby jsou ještě delší než v Česku, je průhlednější systém.

"Mají jasná pravidla pro zařazování pacientů na čekací list. Kritéria určuje odborná společnost lékařů. A tam, kde jsou pravidla, se úplatkům nedaří" říká ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Oldřich Šubrt.

Sama legalizace plateb za operace nebo zprůhlednění pravidel však nevyřeší všechno.

"Jak mám vědět, že dám peníze opravdu dobrému lékaři? A kdo zaručí, že mě nepodvedl a nevymyslel si dlouhou čekací dobu jen proto, aby peníze dostal?" ptá se Tomáš Cikrt z Koalice pro zdraví.

"Pacient u nás nemá šanci se orientovat, nemá informace. Dokud lékaři nezveřejní, kolik nemocnice dělá operací, s jakými výsledky či jaká mají pravidla pro čekací listy, korupci se bude dařit dál."
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Lékař: Změna času škodí. Sovám víc na jaře, skřivanům na podzim

Ilustrační snímek

Koncem března nás čeká změna středoevropského času na letní. Zdraví člověka to neprospívá, shodují se lékaři. „I když...

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz