Menstruační kalíšek slibuje konec vložkám. Vyzkoušeli jsme ho

  6:00aktualizováno  6:00
Na český trh dorazila nová menstruační pomůcka. Podle výrobce je speciální kalíšek spolehlivý a zcela nezávadný. Údajně dokáže nahradit vložky i tampony. Počet žen, které by o něm věděly, nebo ho dokonce měly doma, je zatím poměrně malý. Proto jsme kalíšek podrobili důkladnému testu.
Menstruační kalíšek slibuje dokonale nahradit tampony a vložky.

Menstruační kalíšek slibuje dokonale nahradit tampony a vložky. | foto: Profimedia.cz

"Nejlepší věc, jakou jsem mohla objevit"
Diskusní fórum na webových stránkách věnovaných menstruačnímu kalíšku se hemží superlativy z úst téměř výhradně spokojených zákaznic. "Kalíšek je naprosto, ale naprosto nejlepší věc, jakou jsem mohla objevit," přispívá do diskuse Martina. Chválou nešetří ani Edita: "Je to něco úžasného a jsem moc ráda, že ho mám."

Silikonový pomocník má být ekologický, zdravotně nezávadný a vzhledem ke své dlouhodobé životnosti i levný. A nejen to, díky němu už prý nebudete muset sedět na krvavých vložkách a ani si dovnitř zasouvat tampony napuštěné absorpčními látkami. Žádný zápach, žádné šíření bakterií.
 
Samá pozitiva. Rozhodla jsem se proto kalíšek za 650 korun vyzkoušet – co kdyby byl opravdu tak zázračný a já se už nikdy nemusela děsit při vyslovení slova menstruace?

První dojmy
Pokud se rozhodnete pro zásilkovou službu, kalíšek vám přijde za pár dní domů. Spolu s ním plátěný pytlíček, ve kterém ho budete skladovat, a podrobný návod k použití i v češtině. Ze začátku jsem se sice trochu zalekla jeho rozměrů, ale po zavedení se obavy rozplynuly – vůbec jsem ho necítila.

Silikonový kalíšek zmáčknete nebo srolujete tak, aby se dal prsty zasunout dovnitř pochvy, a až bude na správném místě (popis najdete v návodu), stisk povolíte a kulatý okraj kalíšku se přisaje k poševním stěnám. Při jeho vyjmutí je potřeba zmáčknout strany kalíšku, aby se zrušil podtlak, a pak jej opatrně vytáhnout. Pro snazší vyjmutí je na konci kalíšku umístěna "ojka", která má sloužit zejména pro usnadnění prvních aplikací. Já jsem ji však odstřihla hned po prvním použití, protože odírala poševní vchod.

Zázrak se nekoná
Vložky zřejmě nepovažuje většina žen za ideální řešení, ale jejich použití má jednu neoddiskutovatelnou výhodu: vidíte, kdy je potřeba je vyměnit. S tamponem a s kalíškem musíte tu správnou chvíli odhadnout. Kdo pracuje doma, má situaci daleko jednodušší. Když nemáte nikde na blízku koupelnu spojenou se záchodem, manipulace s kalíškem vám zřejmě nepřijde nijak snadná.

Je totiž potřeba si umýt ruce, kalíšek vyjmout, vylít jeho obsah, omýt ho, vložit zpět a zase se očistit. Na veřejných záchodcích a v zaměstnání je tato procedura nejen nepohodlná, ale mnohdy i nemožná. Na webových stránkách distributorů sice radí nosit s sebou láhev s čistou vodou na vypláchnutí kalíšku, ale zkuste si to představit.

Ačkoliv jsem přesvědčená o tom, že jsem si nechala doručit pro mě vhodnou velikost kalíšku (existují dvě), nikdy jsem se na něj nemohla  spolehnout tak stoprocentně jako na tampon. Pokaždé krev více či méně protékala a bohužel tento defekt většinou nebyla s to zachránit tenká slipová vložka. Tím pádem jsem kalíšek nemohla nosit samotný třeba při sportu a už vůbec ne do bazénu, jak distributoři inzerovali. Obávám se, že bych si kalíšek znovu neobjednala, a tiše závidím těm, které ušetřil od problémů s měsíčky.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Další z rubriky

Jak na ucpaný nos? Zapomeňte na troubení do kapesníku

Rýma, kapesník

Na podzim a v zimě většina lidí počítá s tím, že mohou mít rýmu. I když to často není problém, který by vyžadoval...

Mýty o chřipce: zima ji zahubí a polévka vyléčí

Ilustrační fotografie

Každý rok se chřipkou v České republice nakazí zhruba pět procent dospělých a dvacet procent dětí. Lidé si ji často...

Kardiolog: Nemoci srdce u dětí způsobuje i přehnaná sportovní zátěž

Kardiolog Jiří Hostaša

Onemocnění srdce netrápí jen dospělé, ale přibývá i nemocných dětí. Může za to obezita, ale i přílišné zatížení srdce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz