Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé věří, že pramen v Bělé léčí

  21:12aktualizováno  21:12
Miniaturní Priessnitzovy přírodní lázně vybudovala malá obec Bělá na Opavsku. Místní lidé chválí bazénky s přírodní studenou vodou určené pro léčebné koupele rukou a nohou. "Chodila jsem už jako dítě pro vodu z pramene babičce, která měla nemocné oči."

"Sama dnes trpím oční alergií a donedávna jsem běhala po lékařích. Ale teď už si nějakou dobu pravidelně oplachuji oči vodou z našeho pramene a mám klid," tvrdí pracovnice místní radnice.

Věhlas pramene se stále více šíří i za hranice obce. "Byli jsme na návštěvě u známé, řeč se stočila na pramen, o kterém už jsme hodně slyšeli, tak se jdeme podívat," potvrdili manželé Alois a Věra Cáblovi z Chuchelné, kteří i přes chladné počasí ponořili do vody alespoň ruce.

"Cítím brnění v prstech," hlásila žena. "Já mám problémy se zápěstím a cítím, že se něco děje," přidal se muž. "Teď už cítím teplo," svěřila se žena, než vyndala ruce z vody. "Je to tu perfektní. Lázně zadarmo," nadchli se manželé. "Určitě sem brzy zase přijdeme," shodli se.

Bělá zvelebuje okolí pramene už dva roky, investovala několik set tisíc korun z rozpočtu obce, dotací kraje i Evropské unie. Starostu obce Karla Krupu, který nechal bazénky vybudovat podle vzoru Priessnitzových lázní v Jeseníku, proto zájem veřejnosti o pramen velmi těší.

Starosta: Voda není pitná, ale nikomu z ní nic není  
"Jsem rád, že se tam lidé setkávají a tráví spolu čas v přírodě. Netvrdím, že voda je zázračná, ale prokrvuje končetiny, a tím pomáhá například od bolestí a otoků. Sám mám jako bývalý fotbalista potíže s kotníkem, ale od té doby, co navštěvuji naši lázeň, netrpím otoky," líčí muž, který plánuje přidat v létě k prameni další lavičky, pořídit směrové cedule a časem postavit velký bazén.

Ne všem se ale jeho plány líbí. "Starosta tvrdí, že v obci je voda, jejíž léčebné účinky jsou stejné jako v Priessnitzových lázních. Lidé se v ní proto koupou, mnozí ji i pijí, přitom voda je závadná a zdraví škodlivá. Obsahuje nadměrné množství dusičnanů i koliformní bakterie, které vyvolávají průjem. Nikde přitom nevisí cedule, že voda není pitná," upozornili redakci lidé, kteří ale odmítli vystoupit z anonymity.

Starosta i místní lidé netají, že o dusičnanech vědí. "Rozbor vody visí u pramene. Žádné bakterie ale neobsahuje. Klidně necháme udělat nový rozbor," řekl Krupa. Místní lidé nedoporučují cizím vodu pít. Obec už několikrát vyvěsila varovnou ceduli. "Ale někdo ji vždy strhnul," řekl zastupitel Jaroslav Hill. "My sami vodu pijeme a nikomu nic není," netají Krupa.

Radim Mudra z Krajské hygienické stanice se ke kvalitě vody nemohl vyjádřit, protože o prameni v Bělé nevěděl. "Pošlu tam lidi," řekl. "Netušil jsem, že musíme jednat také s hygieniky. Hned to napravím. Chci, aby pramen byl v pořádku a sloužil lidem," dodal starosta Krupa.

Studánka v Bělé na Opavsku má snad léčivé účinky. Zastupitel Jaroslav Hill ukazuje okolí pramene, které upravila obec. (11. října 2004)

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz