Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři čekají na přiznání prvenství za unikátní operaci

  20:00aktualizováno  20:00
Liberečtí neurochirurgové očekávají přiznání světového prvenství za ojedinělou operaci páteře, kterou uskutečnili před týdnem. Odstranili při ní nádorem zasažený celý druhý krční obratel při zachování obou páteřních, životně důležitých tepen.
Unikátní operace zabrala patnáctičlennému týmu 13 hodin. Ilustrační foto.

Unikátní operace zabrala patnáctičlennému týmu 13 hodin. Ilustrační foto. | foto: CorbisProfimedia.cz

Aby jim byla zásluha přiřčena, musejí nyní informace o unikátním zákroku publikovat v odborném tisku. Novinářům to řekl primář neurocentra Petr Suchomel.

"Před zveřejněním se k výkonu vyjádří tři až čtyři specialisté, aniž by předem znali původ informací," vysvětlil. Jejich nezávislé posudky dodají operaci hodnotu a předurčují také další využití zákroku v medicíně.

Liberečtí neurochirurgové se na operaci dlouho připravovali. Šedesátiletému pacientovi při ní odstranili beze zbytku celý druhý krční obratel, aniž porušili obratlové tepny.

Lékaři nejprve odoperovali mikrochirurgicky dutinou ústní přední polovinu obratle. Potom muže otočili na břicho a odňali zadní část obratle včetně nádoru.

Operace trvala třináct hodin a zaměstnala patnáctičlenný tým. Odstraněný obratel nahradili neurochirurgové třemi titanovými koši vyplněnými kostmi, které předem odebrali z pánve nemocného muže.

Protože druhý obratel zajišťuje z velké části otáčení hlavy, museli ji zafixovat k páteři titanovou konstrukcí se šrouby.

Prognóza muže nebyla před zákrokem dobrá, čekalo by jej rychlé ochrnutí a smrt. Dnes, sedmý den po operaci, už pacient s oporou chodil. "Cítím se velmi dobře, těším se na podzimní přírodu a až si zase zahraji na harmoniku," řekl.

Liberečtí neurochirurgové by chtěli provádět i další unikátní operace páteře. Některé výkony by bylo potom možné dělat přes kůži, aniž by museli otevřít ránu. "Pacienti by pak mohli jít domů v podstatě hned po operaci," dodal Suchomel.

Nemocnice by k tomu ale potřebovala počítačový tomograf se speciálním stolem přímo na operačním sále. Stojí asi 14 milionů korun. Techniku testuje v současné době jen pár pracovišť ve světě.

Neurochirurgické pracoviště, založené v Krajské nemocnici Liberec v roce 1993, se specializuje na chirurgii páteře, nádorů mozku a míchy a chirurgii cévních onemocnění centrálního nervového systému.

Tým lékařů odoperuje ročně kolem 1400 pacientů nejen z Libereckého kraje, ale z celého severu České republiky. Zhruba desetinu zákroků tvoří vážné úrazy, do zbylých případů patří například mozkové příhody, nádory mozku nebo onemocnění zad spojené s degenerativními změnami na páteři.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Z obchodu s parukami jsem utekla s pláčem, vzpomíná Marie na svou nemoc

Paní Marii nová paruka udělala radost.

Když paní Marie onemocněla rakovinou prsu, už věděla, co ji čeká. Stejnou diagnózu totiž měla i její maminka. Kromě...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz