Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři čekají na přiznání prvenství za unikátní operaci

  20:00aktualizováno  20:00
Liberečtí neurochirurgové očekávají přiznání světového prvenství za ojedinělou operaci páteře, kterou uskutečnili před týdnem. Odstranili při ní nádorem zasažený celý druhý krční obratel při zachování obou páteřních, životně důležitých tepen.
Unikátní operace zabrala patnáctičlennému týmu 13 hodin. Ilustrační foto.

Unikátní operace zabrala patnáctičlennému týmu 13 hodin. Ilustrační foto. | foto: CorbisProfimedia.cz

Aby jim byla zásluha přiřčena, musejí nyní informace o unikátním zákroku publikovat v odborném tisku. Novinářům to řekl primář neurocentra Petr Suchomel.

"Před zveřejněním se k výkonu vyjádří tři až čtyři specialisté, aniž by předem znali původ informací," vysvětlil. Jejich nezávislé posudky dodají operaci hodnotu a předurčují také další využití zákroku v medicíně.

Liberečtí neurochirurgové se na operaci dlouho připravovali. Šedesátiletému pacientovi při ní odstranili beze zbytku celý druhý krční obratel, aniž porušili obratlové tepny.

Lékaři nejprve odoperovali mikrochirurgicky dutinou ústní přední polovinu obratle. Potom muže otočili na břicho a odňali zadní část obratle včetně nádoru.

Operace trvala třináct hodin a zaměstnala patnáctičlenný tým. Odstraněný obratel nahradili neurochirurgové třemi titanovými koši vyplněnými kostmi, které předem odebrali z pánve nemocného muže.

Protože druhý obratel zajišťuje z velké části otáčení hlavy, museli ji zafixovat k páteři titanovou konstrukcí se šrouby.

Prognóza muže nebyla před zákrokem dobrá, čekalo by jej rychlé ochrnutí a smrt. Dnes, sedmý den po operaci, už pacient s oporou chodil. "Cítím se velmi dobře, těším se na podzimní přírodu a až si zase zahraji na harmoniku," řekl.

Liberečtí neurochirurgové by chtěli provádět i další unikátní operace páteře. Některé výkony by bylo potom možné dělat přes kůži, aniž by museli otevřít ránu. "Pacienti by pak mohli jít domů v podstatě hned po operaci," dodal Suchomel.

Nemocnice by k tomu ale potřebovala počítačový tomograf se speciálním stolem přímo na operačním sále. Stojí asi 14 milionů korun. Techniku testuje v současné době jen pár pracovišť ve světě.

Neurochirurgické pracoviště, založené v Krajské nemocnici Liberec v roce 1993, se specializuje na chirurgii páteře, nádorů mozku a míchy a chirurgii cévních onemocnění centrálního nervového systému.

Tým lékařů odoperuje ročně kolem 1400 pacientů nejen z Libereckého kraje, ale z celého severu České republiky. Zhruba desetinu zákroků tvoří vážné úrazy, do zbylých případů patří například mozkové příhody, nádory mozku nebo onemocnění zad spojené s degenerativními změnami na páteři.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Najdete na iDNES.cz