Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lék proti demenci: Obyčejná chůze

  0:01aktualizováno  0:01
Pravidelné procházky snižují riziko demence u starých lidí. Nezávisle na sobě to zjistily dvě skupiny vědců, jejichž studie otiskl časopis Journal of American Medical Association. Pozitivní účinky chůze na duševní zdraví byly zjištěny u mužů i žen.

Z jedné studie vyplynulo, že u mužů ve věku přes 71 let, kteří pěšky chodili jen velmi málo, byl výskyt demence dvakrát častější než u mužů, kteří chodili nejvíce.

Tato studie lékařské fakulty Virginské univerzity v Charlottesville zahrnovala více než 2000 mužů, u nichž od roku 1991 do roku 1999 zjišťovala, jak dlouhou trasu denně ujdou. 

Druhý průzkum, který provedli vědci z Harvardské lékařské školy, se zaměřil na téměř 19 tisíc žen starších 70 let. Ty, které měly nejvíce pohybu, dosahovaly nejlepších výsledků v testech duševní čilosti, jež jim byly předkládány každé dva roky od roku 1986. 

Už dřívější studie ukazovaly, že pohyb má kladný vliv na mentální zdraví, ale nebylo jasné, zda stačí tak málo intenzívní fyzická aktivita jako obyčejná chůze. Muži, kteří denně ušli méně než 400 metrů, se vystavují téměř dvakrát vyššímu riziku postižení demencí než muži, kteří denně pěšky urazí více než tři kilometry. 

"Tato studie a starší důkazy potvrzují, že chůze a aktivní životní styl obecně souvisí se sníženým rizikem demence," řekl jeden z vědců Robert Abbott. Experti ale připustili, že není jasné, čím je taková souvislost způsobena. 

Ženy ve druhé studii byly rozděleny do pěti skupin podle toho, kolik vydávaly energie na pohyb. Opět se zjistilo, že vyšší míra fyzického cvičení souvisí s lepšími výsledky v duševních výkonech. U nejaktivnějších žen bylo riziko snížení těchto schopností o 20 procent nižší než u žen pohybově nejpasivnějších. 

Také ženy, které alespoň 1,5 hodiny týdně strávily jednoduchými procházkami, dosáhly lepších výsledků než ženy, jež chůzi za celý týden nevěnovaly ani 40 minut.  "Zjevný prospěšný vliv větší fyzické aktivity na duševní výkon je svým dosahem podobný jako ubrání tří let věku," dodala Jennifer Weuveová z harvardského vědeckého týmu.

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Poznali se v psychiatrické léčebně, teď čekají osmého potomka

František a Monika se potkali v psychiatrické léčebně.

Monika a František, protagonisté dokureality Malé lásky, mají hodně společného. Oba padli na dno a díky tomu, že...

Další z rubriky

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....Najdete na iDNES.cz