Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčba rakoviny se vydává zcela novým směrem

  1:00aktualizováno  1:00
Léčba zhoubných chorob se vydává jiným směrem než dosud. Zatímco dřív se medicína snažila hlavně napravovat to, co rakovina v těle napáchala, teď chce přimět tělo, aby se s nemocí umělo vypořádat samo. Budoucnost má jméno cílená biologická léčba.
Lékařka - (c) profimedia.cz

Lékařka - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
I Češi dostávají moderní léky proti nádorům

"Diagnostika a léčba zhoubných nádorů zaznamenávají překotný rozvoj, počínaje molekulární diagnostikou a cílenou terapií na molekulární úrovni konče," říká Luboš Petruželka, šéf onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Onkologie začíná každého pacienta léčit velmi individuálně, na základě přesně stanovených vlastností jeho nádoru, k čemuž lékaři používají mimo jiné mikročipy.

Zmíněná biologická léčba bude zřejmě postupně nahrazovat například chemoterapii, která zasahuje buňky bez ohledu na to, zda jsou zdravé, nebo zasažené nádorem.

Biologická léčba naproti tomu umí zasáhnout přímo klíčové struktury nádorových buněk a znemožní například jejich výživu, aniž trpí zdravá tkáň.

Už nyní lékaři pomocí biologické léčby léčí rakovinu prsu, tlustého střeva a konečníku, nádory v oblasti hlavy a krku a zhoubné nádory plic a ledvin. Někdy však jen v rámci klinických studií, nové léky jsou totiž velmi drahé.

Očkování proti rakovině
Asi nejdál zatím věda pokročila u rakoviny děložního čípku, byť jde o krok úplně jiným směrem než v případě biologické léčby. Dá se jí totiž nejspíše ze všech zhoubných onemocnění předejít, a to očkováním, které by i v Česku mělo být k mání už příští rok. - více zde 

Zatím není jasné, pro koho bude povinné, a tudíž hrazené - nejspíše pro dospívající dívky. Ostatní ženy si ho budou moci zaplatit, cenu lze zatím odhadnout na několik tisíc korun. Za ně se jim dostane ochrany proti nejagresivnějším typům lidského papillomaviru, který tuto zhoubnou nemoc přenáší.

Lidstvo nové a účinnější léky na zhoubné choroby nezbytně potřebuje. Nemocných s rakovinou bude totiž nejspíš přibývat.

Zatímco dosud se podle onkologa Luboše Petruželky objevuje ročně na celém světě kolem deseti milionů nových případů a šest milionů lidí rok co rok rakovině podlehne, lékaři odhadují, že během čtvrt století se výskyt i úmrtnost mohou zvýšit až dvojnásobně.

Příčina? Stále se prodlužující délka lidského života. Ostatně, už nyní se polovina všech nádorových chorob vyskytuje u lidí starších 65 let. Jednou z příčin je fakt, že expozice karcinogenním látkám se celoživotně sčítá.

Dalším rizikem je změna životního stylu. "Kouření a špatné dietetické návyky jsou základní nepříznivé faktory prokazatelně spojené s rizikem vzniku nádorového onemocnění," vysvětlil onkolog Petruželka. Dědičnost má na svědomí asi desetinu všech nádorů.

A stále platí: čím dříve se na nemoc přijde, tím vyšší je šance na vyléčení nebo alespoň výrazné prodloužení života.

Možnosti léčby rakoviny

Terapeutické metody se liší podle druhu nemoci a jejího rozšíření, často se také kombinují. Ne všechny metody se dají použít u všech typů chorob - kromě celkového stavu pacienta záleží také na tom, jaké vlastnosti má jeho nádor.

Chirurgická léčba
Často se používá u úvodních stadií zhoubné nemoci, například u nádoru plic, nejčastější rakoviny postihující muže, připadá v úvahu hned několik druhů operací. O volbě typu rozhoduje velikost nádoru, jeho umístění, stav postižení mízních uzlin, dýchací kapacita zbylé plíce a podobně. U malých nádorů může tato léčba stačit, u větších někdy následuje pooperační ozařování.

Ozařování
Často se kombinuje s chemoterapií, aby se zmenšil velký, původně neoperovatelný nádor. Někdy se ozáření vysokými dávkami volí, pokud pacient odmítá operaci nebo to třeba není možné kvůli jeho věku a celkovému stavu. U některých zhoubných nemocí se používá jako prevence vzniku metastáz. Také metody ozařování se výrazně zlepšily - nové přístroje jsou například hodně přesné, a ozáří se tak skutečně pouze vlastní nádor.

Chemoterapie
Volí se podle toho, zda lze čekat dobrou léčebnou odezvu. Na některé nádory zabírá mnohem více než na jiné.

Hormonální léčba
Používá se jen někdy jako podpůrná léčba, která zlepšuje chuť k jídlu, zvyšuje váhu nemocného, a zlepšuje tak jeho celkový stav, což je pro vlastní léčbu hodně důležité.

Imunoterapie a cílená biologická léčba
Nové léky, které podporují imunitní systém v boji proti nádorovým buňkám anebo přímo narušují nádorové buňky, které jsou imunitním systémem snáze ničeny. Lékaři doufají, že budou moci díky těmto lékům sestavovat léčbu doslova pacientům na míru.

Na dotazy týkající se nádorů vám v poradně iDNES.cz odpoví profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...Najdete na iDNES.cz