Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčba rakoviny se vydává zcela novým směrem

  1:00aktualizováno  1:00
Léčba zhoubných chorob se vydává jiným směrem než dosud. Zatímco dřív se medicína snažila hlavně napravovat to, co rakovina v těle napáchala, teď chce přimět tělo, aby se s nemocí umělo vypořádat samo. Budoucnost má jméno cílená biologická léčba.
Lékařka - (c) profimedia.cz

Lékařka - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
I Češi dostávají moderní léky proti nádorům

"Diagnostika a léčba zhoubných nádorů zaznamenávají překotný rozvoj, počínaje molekulární diagnostikou a cílenou terapií na molekulární úrovni konče," říká Luboš Petruželka, šéf onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Onkologie začíná každého pacienta léčit velmi individuálně, na základě přesně stanovených vlastností jeho nádoru, k čemuž lékaři používají mimo jiné mikročipy.

Zmíněná biologická léčba bude zřejmě postupně nahrazovat například chemoterapii, která zasahuje buňky bez ohledu na to, zda jsou zdravé, nebo zasažené nádorem.

Biologická léčba naproti tomu umí zasáhnout přímo klíčové struktury nádorových buněk a znemožní například jejich výživu, aniž trpí zdravá tkáň.

Už nyní lékaři pomocí biologické léčby léčí rakovinu prsu, tlustého střeva a konečníku, nádory v oblasti hlavy a krku a zhoubné nádory plic a ledvin. Někdy však jen v rámci klinických studií, nové léky jsou totiž velmi drahé.

Očkování proti rakovině
Asi nejdál zatím věda pokročila u rakoviny děložního čípku, byť jde o krok úplně jiným směrem než v případě biologické léčby. Dá se jí totiž nejspíše ze všech zhoubných onemocnění předejít, a to očkováním, které by i v Česku mělo být k mání už příští rok. - více zde 

Zatím není jasné, pro koho bude povinné, a tudíž hrazené - nejspíše pro dospívající dívky. Ostatní ženy si ho budou moci zaplatit, cenu lze zatím odhadnout na několik tisíc korun. Za ně se jim dostane ochrany proti nejagresivnějším typům lidského papillomaviru, který tuto zhoubnou nemoc přenáší.

Lidstvo nové a účinnější léky na zhoubné choroby nezbytně potřebuje. Nemocných s rakovinou bude totiž nejspíš přibývat.

Zatímco dosud se podle onkologa Luboše Petruželky objevuje ročně na celém světě kolem deseti milionů nových případů a šest milionů lidí rok co rok rakovině podlehne, lékaři odhadují, že během čtvrt století se výskyt i úmrtnost mohou zvýšit až dvojnásobně.

Příčina? Stále se prodlužující délka lidského života. Ostatně, už nyní se polovina všech nádorových chorob vyskytuje u lidí starších 65 let. Jednou z příčin je fakt, že expozice karcinogenním látkám se celoživotně sčítá.

Dalším rizikem je změna životního stylu. "Kouření a špatné dietetické návyky jsou základní nepříznivé faktory prokazatelně spojené s rizikem vzniku nádorového onemocnění," vysvětlil onkolog Petruželka. Dědičnost má na svědomí asi desetinu všech nádorů.

A stále platí: čím dříve se na nemoc přijde, tím vyšší je šance na vyléčení nebo alespoň výrazné prodloužení života.

Možnosti léčby rakoviny

Terapeutické metody se liší podle druhu nemoci a jejího rozšíření, často se také kombinují. Ne všechny metody se dají použít u všech typů chorob - kromě celkového stavu pacienta záleží také na tom, jaké vlastnosti má jeho nádor.

Chirurgická léčba
Často se používá u úvodních stadií zhoubné nemoci, například u nádoru plic, nejčastější rakoviny postihující muže, připadá v úvahu hned několik druhů operací. O volbě typu rozhoduje velikost nádoru, jeho umístění, stav postižení mízních uzlin, dýchací kapacita zbylé plíce a podobně. U malých nádorů může tato léčba stačit, u větších někdy následuje pooperační ozařování.

Ozařování
Často se kombinuje s chemoterapií, aby se zmenšil velký, původně neoperovatelný nádor. Někdy se ozáření vysokými dávkami volí, pokud pacient odmítá operaci nebo to třeba není možné kvůli jeho věku a celkovému stavu. U některých zhoubných nemocí se používá jako prevence vzniku metastáz. Také metody ozařování se výrazně zlepšily - nové přístroje jsou například hodně přesné, a ozáří se tak skutečně pouze vlastní nádor.

Chemoterapie
Volí se podle toho, zda lze čekat dobrou léčebnou odezvu. Na některé nádory zabírá mnohem více než na jiné.

Hormonální léčba
Používá se jen někdy jako podpůrná léčba, která zlepšuje chuť k jídlu, zvyšuje váhu nemocného, a zlepšuje tak jeho celkový stav, což je pro vlastní léčbu hodně důležité.

Imunoterapie a cílená biologická léčba
Nové léky, které podporují imunitní systém v boji proti nádorovým buňkám anebo přímo narušují nádorové buňky, které jsou imunitním systémem snáze ničeny. Lékaři doufají, že budou moci díky těmto lékům sestavovat léčbu doslova pacientům na míru.

Na dotazy týkající se nádorů vám v poradně iDNES.cz odpoví profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Holčičí vizáž i po čtyřicítce? Reese Witherspoonová ví, jak na to

Reese Witherspoonová na Glamour Women of the Year Awards (New York, 9....

Zdá se, že pravá blondýna vůbec nestárne. Má rozjasněnou pleť bez nedokonalostí a vrásek i štíhlou a drobnou postavu....

Další z rubriky

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz