Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčba kožních nádorů: operace, masti i kyslík

  1:00aktualizováno  1:00
Kožní nádory jsou sice nejčastější formou rakoviny, lze je však poměrně úspěšně léčit. Jsou totiž na rozdíl od jiných nádorů dobře viditelné. Jenže pacient musí včas navštívit lékaře a nepodléhat různým mýtům.
Nejrozšřenější mýtus? Že odstraněním mateřského znaménka může vzniknout melanom. Ilustrační foto.

Nejrozšřenější mýtus? Že odstraněním mateřského znaménka může vzniknout melanom. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Zdravé opalování neexistuje, varují lékaři

Znaménka na kůži provází řada mýtů, kožní lékaři se shodují na jednom: "Stále přetrvává názor, že odstraněním mateřského znaménka může vzniknout melanom. Pravda je právě opačná - pokud se odstraní melanom včas, pacient je prakticky vyléčen," vysvětluje profesorka Jana Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky pražské nemocnice na Bulovce.

Tuto pověru vysvětluje Monika Arenbergerová z dermatovenerologické kliniky pražské vinohradské nemocnice: "Vznikla asi z toho, že někdo přišel k lékaři pozdě, když už melanom založil metastázy a odstranění původního nádoru už zákonitě nemohlo vést k uzdravení nemocného. Tento mýtus nám dermatologům bohužel hodně komplikuje situaci."

S nádorem se musí vyříznout i zdravá kůže
Operace je stále nejčastějším způsobem, jak léčit všechny typy kožních nádorů. Lékař vyřízne nádor spolu s okrajem zdravé tkáně. Léčba vždy závisí na rozsahu nádoru, jeho druhu a v neposlední řadě se bere v úvahu i následný kosmetický efekt.

Klasická léčba a budoucnost
Jako u jiných druhů rakoviny, i zde se jako doplněk používá ozařování nebo chemoterapie, nádory se ještě dají odstranit laserem nebo zmrazením tekutým dusíkem. Pro pokročilejší stadia melanomu se dá použít i imunoterapie.

"Takzvanou adjuvantní imunoterapií při pokročilejších stadiích podporujeme imunitní systém, aby se účinněji vypořádal s nádorovými buňkami v těle," říká Monika Arenbergerová.

Patří sem například interferon alfa, který si ve formě injekce aplikuje sám pacient několikrát týdně po dobu 12 až 18 měsíců.

"Další léčbu představují různé vakcíny, které navozují tvorbu protilátek proti některým povrchovým strukturám melanomových buněk. Zatím se však používají spíše na experimentální úrovni," dodává dermatoložka Monika Arenbergerová.

Mastička, červené světlo a kyslík
Melanomu se lidé právem obávají, mnohem spíše se však u nich objeví bazaliom nebo spinaliom, které tvoří pětinu všech nádorových onemocnění v České republice.

Bazaliom tvoří přes 75 procent kožních nádorů, nezakládá dceřiná ložiska a po jeho odstranění je prognóza nemoci dobrá.  Spinaliom se objevuje v 15 procentech případů, roste rychleji a vytváří metastázy. Tyto novotvary laik neodhalí, proto musí s podezřelým znaménkem ke kožnímu lékaři.

Monika Arenbergerová říká, že se tyto druhy zhoubného bujení nemají podceňovat: "Tento typ nádorů pacienta ohrožuje především takzvanou lokální destrukcí, kdy velice agresivně prorůstá nejen celou kůží, ale i svalovinou, chrupavkou nebo do kosti."

Pro pacienty s oběma typy rakoviny kůže však existuje v posledních letech naděje na léčbu bez nepříjemných vedlejších účinků, takzvaná fotodynamická terapie. Aby mohla fungovat, potřebuje tři složky - speciální lék, světlo a kyslík.

Tímto speciálním lékem je metvix, který se ve formě masti nanese na postižené místo, kde se nechá působit tři hodiny. Místo se pak opláchne, pacient si nasadí ochranné brýle a po dobu osmi minut mu lékař osvěcuje úsek kůže s nádorem.

"Používá se intenzivní červené světlo, nejde tedy o žádný typ škodlivého záření," vysvětluje Monika Arenbergerová.

Tuto léčbu poskytují kožní specialisté fakultních nemocnic v Praze, Brně, Hradci Králové a v Plzni. Jedna dávka metvixu stojí kolem 8500 korun a jedna tubička by měla vystačit na léčbu nádoru menšího rozsahu, na kterou je potřeba průměrně dvě sezení.

O hrazení pojišťovnou se zatím jedná, vždy je však dobré obrátit se přímo na dané pracoviště, které může pacientovi nabídnout ekonomicky únosné řešení.

Fotodynamická terapie se používá tam, kde už není možná klasická operace, například z důvodu velkého rozsahu nádoru nebo mnohočetných ložisek. Místo se dobře hojí, a to během dvou až šesti týdnů. Jediným nepříjemným zážitkem může být bolest v daném místě.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz