Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčba kožních nádorů: operace, masti i kyslík

  1:00aktualizováno  1:00
Kožní nádory jsou sice nejčastější formou rakoviny, lze je však poměrně úspěšně léčit. Jsou totiž na rozdíl od jiných nádorů dobře viditelné. Jenže pacient musí včas navštívit lékaře a nepodléhat různým mýtům.
Nejrozšřenější mýtus? Že odstraněním mateřského znaménka může vzniknout melanom. Ilustrační foto.

Nejrozšřenější mýtus? Že odstraněním mateřského znaménka může vzniknout melanom. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Zdravé opalování neexistuje, varují lékaři

Znaménka na kůži provází řada mýtů, kožní lékaři se shodují na jednom: "Stále přetrvává názor, že odstraněním mateřského znaménka může vzniknout melanom. Pravda je právě opačná - pokud se odstraní melanom včas, pacient je prakticky vyléčen," vysvětluje profesorka Jana Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky pražské nemocnice na Bulovce.

Tuto pověru vysvětluje Monika Arenbergerová z dermatovenerologické kliniky pražské vinohradské nemocnice: "Vznikla asi z toho, že někdo přišel k lékaři pozdě, když už melanom založil metastázy a odstranění původního nádoru už zákonitě nemohlo vést k uzdravení nemocného. Tento mýtus nám dermatologům bohužel hodně komplikuje situaci."

S nádorem se musí vyříznout i zdravá kůže
Operace je stále nejčastějším způsobem, jak léčit všechny typy kožních nádorů. Lékař vyřízne nádor spolu s okrajem zdravé tkáně. Léčba vždy závisí na rozsahu nádoru, jeho druhu a v neposlední řadě se bere v úvahu i následný kosmetický efekt.

Klasická léčba a budoucnost
Jako u jiných druhů rakoviny, i zde se jako doplněk používá ozařování nebo chemoterapie, nádory se ještě dají odstranit laserem nebo zmrazením tekutým dusíkem. Pro pokročilejší stadia melanomu se dá použít i imunoterapie.

"Takzvanou adjuvantní imunoterapií při pokročilejších stadiích podporujeme imunitní systém, aby se účinněji vypořádal s nádorovými buňkami v těle," říká Monika Arenbergerová.

Patří sem například interferon alfa, který si ve formě injekce aplikuje sám pacient několikrát týdně po dobu 12 až 18 měsíců.

"Další léčbu představují různé vakcíny, které navozují tvorbu protilátek proti některým povrchovým strukturám melanomových buněk. Zatím se však používají spíše na experimentální úrovni," dodává dermatoložka Monika Arenbergerová.

Mastička, červené světlo a kyslík
Melanomu se lidé právem obávají, mnohem spíše se však u nich objeví bazaliom nebo spinaliom, které tvoří pětinu všech nádorových onemocnění v České republice.

Bazaliom tvoří přes 75 procent kožních nádorů, nezakládá dceřiná ložiska a po jeho odstranění je prognóza nemoci dobrá.  Spinaliom se objevuje v 15 procentech případů, roste rychleji a vytváří metastázy. Tyto novotvary laik neodhalí, proto musí s podezřelým znaménkem ke kožnímu lékaři.

Monika Arenbergerová říká, že se tyto druhy zhoubného bujení nemají podceňovat: "Tento typ nádorů pacienta ohrožuje především takzvanou lokální destrukcí, kdy velice agresivně prorůstá nejen celou kůží, ale i svalovinou, chrupavkou nebo do kosti."

Pro pacienty s oběma typy rakoviny kůže však existuje v posledních letech naděje na léčbu bez nepříjemných vedlejších účinků, takzvaná fotodynamická terapie. Aby mohla fungovat, potřebuje tři složky - speciální lék, světlo a kyslík.

Tímto speciálním lékem je metvix, který se ve formě masti nanese na postižené místo, kde se nechá působit tři hodiny. Místo se pak opláchne, pacient si nasadí ochranné brýle a po dobu osmi minut mu lékař osvěcuje úsek kůže s nádorem.

"Používá se intenzivní červené světlo, nejde tedy o žádný typ škodlivého záření," vysvětluje Monika Arenbergerová.

Tuto léčbu poskytují kožní specialisté fakultních nemocnic v Praze, Brně, Hradci Králové a v Plzni. Jedna dávka metvixu stojí kolem 8500 korun a jedna tubička by měla vystačit na léčbu nádoru menšího rozsahu, na kterou je potřeba průměrně dvě sezení.

O hrazení pojišťovnou se zatím jedná, vždy je však dobré obrátit se přímo na dané pracoviště, které může pacientovi nabídnout ekonomicky únosné řešení.

Fotodynamická terapie se používá tam, kde už není možná klasická operace, například z důvodu velkého rozsahu nádoru nebo mnohočetných ložisek. Místo se dobře hojí, a to během dvou až šesti týdnů. Jediným nepříjemným zážitkem může být bolest v daném místě.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Arome.cz Avokádo, banán, ovesné vločky, nebo vajíčko nebo želatina. Ingredience z kuchyně přeneste do koupelny a nechte přírodu, ...

Najdete na iDNES.cz