Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli vedru lidi víc ohrožují vosy

  0:01aktualizováno  0:01
S teplým počasím roste aktivita a agresivita včel, vos a sršňů. Na vlastní kůži to o víkendu pocítilo několik lidí, které po bodnutí museli ošetřit lékaři. Největší komplikace způsobily vosy, třeba na Prostějovsku zdravotničtí záchranáři vyjížděli hned k pěti případům.

"U většiny pacientů vyvolalo bodnutí kožní reakci, jako je opuchnutí. Nebylo tedy potřeba vozit je na ošetření do nemocnice, řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.

"Komplikace se však v poslední době zvětšují. Vosy a včely se totiž živí potravou z polí a do jejich jedu se tak vstřebávají i chemikálie, které používají zemědělci."

Průběh otravy podle odborníků velmi záleží na stupni citlivosti postiženého. V lehčích případech se projevují jen opuchnutím a bolestí kolem místa vpichu. Jedy vos a sršní působí přitom silněji než včelí jed a častěji vedou k celkové otravě.

V těžkých případech se pacientům zrychlí tep, dech, mohou trpět průjmem a zvracet. Dokonce může dojít až anafylaktickému šoku, což je prudká porucha krevního oběhu a dýchání.

Nepříjemnou víkendovou zkušenost má za sebou i třiatřicetiletý Vojtěch z Olomouce. "Vosa mě píchla do rtu. Protože nejsem alergický, zaskočilo mě, co to se mnou udělalo. Napuchlo mi půl obličeje, vypadal jsem jako sloní muž," popsal mladík. On sám lékaře na pomoc nevolal.

Na Olomoucku zdravotníci zasahovali o víkendu proti následkům zásahu bodavého hmyzu jen v jednom, zato však kuriózním případě. "Pacient, kterého bodla vosa se tak leknul, že omdlel," uvedl ředitel záchranné služby Ivo Mareš.

Hmyz zaměstnává v posledních dnech nejen zdravotníky, ale také hasiče, kteří jezdí likvidovat roje a hnízda. Jen od minulého pátku je lidé volali k třiatřiceti takovým případům.

"Bodavý hmyz jezdíme zpravidla odchytávat ráno nebo večer, když není rozlítaný. Hasiči v průběhu dne shromažďují místa, kde se hmyz vyskytuje a okolo 19. hodiny začínáme vyjíždět," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Hasiči však nejezdí pomáhat se včelami nebo vosami na každé zavolání, ale jen tehdy, pokud hrozí nebezpečí pobodání dítěte nebo alergika.

"Hasiči nejsou deratizační firma a nevyjedou k zásahu na požádání každého. Musejí vyhodnotit nebezpečnost situace. Když jednotka dorazí na místo a zjistí, že žádné nebezpečí nehrozí, zásah neprovede. V tomto případě může dokonce občana, který zneužil linku tísňového volání, pokutovat," upozornila mluvčí Hacsiková.
Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz