Kvůli chrápání jsem mohl umřít. Teď musím spát s maskou

aktualizováno 
Každou noc musím spát s maskou na obličeji. Nemám prakticky na vybranou, protože bez ní strašně chrápu a občas se i dusím. Trpím spánkovou poruchou, která se jmenuje apnoe. Čtenář Karel napsal další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Lékař mi doporučil spát s maskou (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Chrápal jsem už jako kluk, protože si pamatuju, že na táborech do mě v noci sem tam někdo šťouchal, abych se otočil. Jenže chrápal můj táta i děda, tak kdo by něco tak banálního řešil.

Kamarádi se stěhovali na balkón

Nejvíc jsem zkusil později od své manželky, která kvůli mně nemohla mnohokrát spát. Napřed do mě strkala, mlaskala na mě, a pak si raději chodila lehnout hodinu přede mnou, aby usnula dřív, než já začnu "zařezávat".

Neměla to snadné, protože já jak lehnu, tak okamžitě spím. Často tedy nestihla usnout a ráno jsem jí našel odstěhovanou i s peřinama v obýváku. A náš intimní život si asi taky dovedete představit, když jsme chodili do ložnice každý jindy.

Kdykoliv jsme strávili noc mimo domov s partou známých, uléhali jsme všichni v jedné místnosti a ráno jsem se tam budil sám. Ostatní se v noci raději přesunuli do spacáků na balkon nebo zahradu. O dovolené spávala manželka s dětmi za zavřenými dveřmi a já sám ve druhé místnosti.

Spánková apnoe

Chrápání bývá častou poruchou spánku. Bývá spojeno s krátkými pauzami, při kterých spící nedýchá (takzvané spánkové apnoe).

To může vést až ke snížení zásobování mozku a srdce kyslíkem. Ke komplikacím a častějšímu výskytu chrápání přispívá také obezita.

Potíže je třeba řešit nejdříve s praktickým lékařem.

S léty jsem navíc přibral na váze. Z pětasedmdesáti jsem se dostal na sto kilo. Nejvíc jsem se kulatil na břiše a - jak říká žena - "zmohutněla mi býčí šíje". Podepsalo se to na tom, že nejčastěji spím na zádech. Jedno s druhým, a chrápaní se stále zhoršovalo.

Může se mi zastavit srdce

Asi před pěti lety jsem byl jako každý rok v létě s pár kamarády na dva týdny na moři. Po návratu jsem už chrápal tak, že se manželka vyděsila a hnala mě k lékaři. Prý jsem ve spánku chvílemi přestával dýchat. Pak jsem zas náhle a hlasitě zachrápal, jak jsem lapal po vzduchu.

Fakt je, že jsem se ráno cítil pokaždé unavený, snad jako bych ani nespal. Bylo mi teprve čtyřicet a už jsem bral léky na vysoký tlak a proti cholesterolu. Přitom jsem věděl, že kardiovaskulární potíže měl i můj táta, který nakonec i po čtyřnásobném bypassu kvůli zkornatěným cévám v sedmdesáti zemřel.

Na krčním mi řekli, že musím na noc do spánkové laboratoře. Měřili, jak moc chrápu, jestli mi nechybí kyslík a jaký mám tlak. Samozřejmě jsem dopadl špatně. Potvrdilo se, že trpím při spánku nedostatkem kyslíku, což nutí srdce víc pracovat a tím mám vyšší tlak. Pokud mám ráno vstát a fungovat, musí srdce nastartovat ještě víc a tlak se znovu zvýší.

Lékař mě varoval, že je to opravdu nebezpečné, že může ve spánku dojít i k zástavě srdce a doporučil mi buď operaci, anebo masku.

Operace nemá smysl, mám masku

Jenomže v mém případě by už prý ani operace možná vůbec nemusela pomoct, protože už mám měkké horní patro úplně zničené. Ptal jsem se samozřejmě i po příčinách mých potíží. Řekli mi, že je to hlavně dědičné, protože záleží na fyziologickém uspořádání nosohltanu a svou roli hraje i nadváha.

Reportáž ze spánkové laboratoře

Jsem laik, ale řekl bych, že vliv měly i časté angíny v mládí, kvůli nimž mám dost velké krční mandle, a také neléčená alergická rýma, kterou trpím asi od 20 let.

Nejistou (a prý dost bolestivou) operaci jsem nakonec neriskoval a vybral si masku. A tak mi teď vedle postele celou noc slabounce vrčí kompresor, z něhož vede hadice k průhledné umělohmotné masce na nos. Vypadám v ní jako piloti stíhaček. Lékař mi na kompresor nastavil tlak a frekvenci, s níž mi přístroj vhání do nosu vzduch.

Vzniklý tlak mi nedovolí otevřít pusu, takže v noci spím klidně, nedusím se a mám dost kyslíku. Masku si na noc sundavám, jen když mám rýmu, a tím pádem ucpaný nos.

Mám klid od manželky

Masku nemám ani v případě, když se mě večer manželka na něco zeptá, protože s maskou se kvůli tomu tlaku vzduchu strašně špatně mluví. A protože už to žena ví, na nic se neptá.

To je ostatně jediná výhoda, kterou mi má nemoc přinesla, jak jistě chápete...

Vážení čtenáři, článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 Kč. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Nejmenšímu naháčovi připadla klec.

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V potemnělých prostorách činžovního domu v...

V mládí ji šikanovali kvůli vzhledu, rozhodla se pro kompletní proměnu

Celine Centino po proměně

Celine Centino (24) ze švýcarského Zurichu byla v mládí šikanována. Děti si ji dobíraly kvůli vzhledu. Tehdy si řekla,...

Další z rubriky

Sedm nemocí, které častěji postihují muže než ženy

Ilustrační snímek

Velkým množstvím chorob onemocní stejně muži i ženy, některé však postihují podle lékařských statistik mnohem častěji...

Mýty o alkoholismu: závislý patří do léčebny a poznáte ho na první pohled

Ilustrační fotografie

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě. Většinou však potíže se závislostí zlehčují, a...

Přechodem trpí obě pohlaví, muži to však mají složitější

Ilustrační fotografie

Zatímco menopauza je známá věc, andropauza je stále tak trochu tajemstvím. Ženský přechod je jasně identifikovatelný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz