Kvasinky, těžko rozpoznatelný nepřítel

  6:00aktualizováno  6:00
Týkat se to může i vás. Prokazuje se, že během života trpí tímto onemocněním 75 % žen.

Kvasinkovou infekci může způsobit i používání nevhodné kosmetiky. | foto: Profimedia.cz

Candida albicans je odborný název pro kvasinky obývající běžně střeva, pohlavní ústrojí, ústa nebo jícen. Za normálních podmínek žijí kvasinky v našem těle s ostatními bakteriemi v rovnováze. O chorobě zvané kandidóza začínáme mluvit v okamžiku, kdy se kvasinky přemnoží a začnou působit na celý imunitní systém. Po odstartování bujení si kvasinky ve střevní stěně začínají budovat jakési podhoubí a proráží postupně do stěny dírky, kterými se do krve dostávají látky vyměšované kvasinkami. Bohužel jsou to látky toxické a rakovinotvorné.

Co jsem udělala špatně?
Příčiny mohou být různé, jako ostatně u jakékoliv nemoci − mezi nejběžnější patří např. užívání některých steroidů v jídle nebo lécích, zvláště pak v antikoncepčních pilulkách. Známým je kortizon. Další příčinou může být příjem velkého množství alkoholu, drog nebo léků. Jiným rychlým spouštěčem může být stres. Pravidelné užívání antikoncepčních pilulek množení kvasinek také nahrává. Způsobit kvasinkové potíže může ale i "jen" nesprávná výživa (škodí zejména požívání velkého množství jednoduchých cukrů). Záludně se nadměrný růst kvasinek vytvoří někdy i po léčbě antibiotiky, kdy v podstatě dojde také k potlačení pro tělo užitečných bakterií.

Těžko rozpoznatelné příznaky
Podle odborníků zabývajícími se léčbou tohoto onemocnění jsou na první pohled symptomy velmi těžko rozpoznatelné. Škála je totiž velice široká a pestrá. Od únavy, deprese, bolesti hlavy a kožních problémů přes zažívací potíže (nejvíce zácpa, bolesti břicha), svědění kůže, výtok v oblasti genitálií doprovázený silným svěděním. Jak již bylo řečeno, ženy bývají nadměrnému růstu kvasinek náchylnější více než muži nebo děti. Pokud tedy mluvíme o ženách, jsou u nich typické opakované vaginální infekce a menstruační potíže. Pro podobnost příznaků může někdy dojít k záměně premenstruačního syndromu a kandidózy. Mužům se onemocnění samozřejmě také nevyhýbá a stává se, že kvůli neléčené kandidóze dojde někdy až k chronické prostatitidě.

Někdy stačí prevence
Pokud trpíte kandidózou, je nezbytné upravit si výživu. Protikvasinková dieta spočívá ve vyloučení některých potravin, kterými se kvasinky živí (tedy cukr a škrob). Tímto způsobem dojdeme k tomu, že med, banány, ovocné džusy, alkohol, ale i houby a masové konzervy a chléb obsahující kvasnice jsou zcela nevhodné. Zároveň je ale dobré zvýšit spotřebu vitaminů a minerálů. Především pak magnezia, vitaminu B6 a mastných kyselin nacházejících se v rybím tuku. Velkým pomocníkem bývá extrakt z aloe vera nebo ze zralého česneku. Čerstvá zelenina je velmi doporučována. Tyto výživové úpravy pomohou v případě mírnějšího výskytu. V případě těžšího přemnožení je nutné nasadit protikvasinkovou léčbu a přísnou dietu. V některých případech je nutné, aby se léčil i partner, protože u něj mohou bakterie přežívat pod předkožkou, aniž by třeba vyvolaly obtíže, a časem se mohou vrátit na partnerku.

Autoři:

Nejčtenější

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Ilustrační fotografie

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je problém. Nemoc přitom zpravidla nevzniká jen...

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při plastických operacích

Ilustrační fotografie

Když se lidé chystají na plastickou operaci, očekávají, že budou krásnější. Někdy však přijde po zákroku velké...

Najdete na iDNES.cz