Křivice se znovu vrací

  6:00aktualizováno  6:00
Málo mléka, nedostatek slunce a pohybu zvyšuje riziko křivice a zlomenin u dětí. Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, strašák devatenáctého století se objevuje znovu.

Děti s nadváhou jsou frakturami více ohrožené než jejich vrstevníci. | foto: Profimedia.cz

I když se naštěstí zatím nejedná o epidemii, případy rozvinuté křivice, které se znovu objevily na lékařské scéně, jsou varovným znamením, uvádí magazín Health s odvoláním na světové agentury. Specialisté tvrdí, že například v USA mají miliony dětí slabší kosti, než by měly mít. Jedním z důsledků je potom mnohem vyšší riziko osteoporózy v pozdějším věku.

Závod s časem
Osteoporóza je přitom stále na vzestupu a její výskyt je několikanásobně vyšší než v dobách našich prarodičů. "Jde o skutečnou časovanou bombu," říká Laura Tosi, vedoucí Children´s National Medical Centrer ve Washingtonu.

Doktorka Heidy Kalkwarfová z dětské nemocnice v Cincinnati vede rozsáhlou studii s 1 500 zdravými dětmi ve věku od šesti do sedmnácti let, aby zjistila, jak jsou na tom s hustotou kostí.

Téměř polovina kostní hmoty se vyvíjí v průběhu dospívání. Po třicátém roce se kosti poškozují mnohem rychleji, než se stihnou obnovovat. Z toho důvodu je nutné, aby měl člověk vybudovaný kvalitní kostní základ, aby v tomto závodu s časem měl dostatečný náskok.

"Množství výzkumů ukazuje, že stačí desetiprocentní deficit kostní hmoty na konci dospívání a riziko, že onemocníte v pozdějším věku osteoporózou, se rázem zvyšuje o víc než polovinu," říká James Beaty, prezident American Academy of Orthopaedic Surgeons. 

Varovné fraktury
Současné studie navíc ukazují, že současné děti si lámou ruce mnohem častěji, než tomu bylo před čtyřiceti lety. Studie z Mayo Clinic uvádí, že u dívek je to o 56 % víc a u chlapců o 32 %.

Navíc se zjistilo, že děti, u nichž se objevují zlomeniny častěji, mají nižší hustotu kostí než jejich vrstevníci. Nejde tedy o trend v důsledku rozvinutí nebezpečnějších sportů, jako je například jízda na kolečkových bruslích či snowboarding, ale skutečně o důsledek neuspokojivého stavu kostní hmoty.

Loňský výzkum navíc dokázal, že mnohem více jsou frakturami ohrožené děti s nadváhou. A to i přesto, že teoreticky by jejich kosti měly být odolnější, protože nesou větší váhu. Ve skutečnosti jsou však tyto děti méně pohyblivé a pružné, takže u nich stoupá množství úrazů.

Ačkoli silné a zdravé kosti vyžadují velké množství kalcia, podle statistik má dostatečné množství vápníku méně než čtvrtina adolescentů.

Mimořádně důležitý je ale i pohyb. Například dominantní paže tenistů má o 35 % více kostní hmoty než ruka, kterou při sportu nepoužívají. Stejně tak například ženy v menopauze, které se v dospívání věnovaly nějakému sportu, mají o 8 % silnější kosti než jejich vrstevnice se sedavým zaměstnáním.

Hrozba křivice
Nicméně tělo nemůže kalcium vstřebat a uložit bez vitamínu D, a ačkoli je to v jedenadvacátém století neuvěřitelné, třetina dospívajících z vyspělých zemí trpí jeho nedostatkem.

Odborníci se domnívají, že na vině je především sedavý způsob života a nedostatek venkovních aktivit. Čas strávený u počítače, televize, nedostatek příležitostí k venkovním sportům ve městech a podobně způsobuje nedostatečné vystavení těla utrafialovému záření a chybějící vitamin D.

Nejhorším stupněm absence vitaminu D je potom křivice, kdy jsou kosti už tak měkké, že se například nohy prohýbají do oblouků. Lékaři se domnívali, že křivice, která byla metlou devatenáctého století, je již vymýcena, ale není tomu tak: "V současné době mám pacienty s křivicí, kterou jsem v ordinaci neměla už víc než dvacet let," říká Laura Tosi. Zároveň uvádí, že extrémně nízkou hladinu vitaminu D nebo dokonce křivici diagnostikuje u některého dítěte prakticky každý měsíc.

Problém je však i v tom, že lékaři, kteří se nikdy s křivicí nesetkali, ji nemusí ani poznat a diagnostikovat. Přitom pokud se křivici podaří zachytit včas, lze ji relativně dobře léčit vysokými dávkami vitaminu D a kalcia.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Nejmenšímu naháčovi připadla klec.

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V potemnělých prostorách činžovního domu v...

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Svatba předsedy ČSSD Miloše Zemana s Ivanou Bednarčíkovou proběhla na...

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná. Neměla snadný život. Její otec si coby...

Další z rubriky

Mýty o chřipce: zima ji zahubí a polévka vyléčí

Ilustrační fotografie

Každý rok se chřipkou v České republice nakazí zhruba pět procent dospělých a dvacet procent dětí. Lidé si ji často...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Osteoporóza udeří většinou po padesátinách. Pomůže jóga i chůze

Osteoporóza (ilustrační snímek)

Zpravidla až do první zlomeniny, při níž bývá osteoporóza často odhalena, řídnou kosti nenápadně. Po dovršení padesátky...

Najdete na iDNES.cz