Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když se z úzkosti stane choroba

  0:01aktualizováno  0:01
Závratě, pocit nedostatku vzduchu, bolest na prsou. Takto dramaticky se může projevovat i "obyčejná" úzkost. Pokud obavy a strach přerostou určitou míru, jde o nemoc, která dokáže znemožnit normální život a může končit i invalidním důchodem. TEST: Kazí vám úzkost život?

Ochromující úzkost pronásleduje moderního člověka čím dál častěji. Psychiatři odhadují, že s těmito problémy se během života setká každý čtvrtý člověk.

"Je to velmi rozšířený problém, který může postihnout prakticky kohokoliv bez rozdílu pohlaví, vzdělání, zkušeností i vlastního sebehodnocení," říká specialista na úzkostné poruchy, náchodský psychiatr Petr Kopista.

Škála podnětů, které úzkost spouštějí, je pestrá. Může to být otevřený nebo naopak uzavřený prostor, nakupení lidí, nutnost vystoupit na veřejnosti.

Rychle přijeďte, mám infarkt!
Často úzkost není spojena s nějakou určitou situací - postižení žijí v očekávání špatných věcí neustále. Nedokážou odpočívat a soustředit se, špatně spí, třesou se, bolí je hlava, nedokážou v klidu jíst.

Nejdramatičtěji pak probíhají panické stavy - náhlé záchvaty velmi silné úzkosti, které vznikají naprosto nepředvídatelně. Při takovém záchvatu má člověk pocit, že mu jde o život. Je mu na omdlení, má závratě, objevují se bolesti. Tělesné projevy jsou tak výrazné, že mnoho postižených volá sanitku s tím, že jde asi o infarkt.

Nepřiměřená úzkost většinou znamená velké trápení. Mnohdy zbytečné, neboť tyto potíže jsou poměrně dobře léčitelné. Ať už pomocí léků nebo psychoterapií. Jde jen o to, překonat předsudky ještě pořád s psychickými problémy spojované a vyhledat včas odborníka.

Tím může být psycholog nebo psychiatr. "Úzkostné stavy jsou skutečně velmi dobře ovlivnitelné a je naprosto zbytečné se jimi nechat trápit. Pokud má někdo problém s úzkostnými stavy, nemusí se za něj stydět, protože to nic nevypovídá o jeho schopnostech a kvalitách, či dokonce o nějakém osobním selhání," říká Petr Kopista.

Úzkost se dá dobře léčit
Strach může mít mnoho podob. Je příjemný v kině, snesitelný při některém z adrenalinových sportů, pochopitelný, když rodič čeká, až se dítě vrátí večer domů. A také svazující a ochromující, když začne žít svým vlastním životem.

S lidmi, kteří trpí chorobným strachem a úzkostí, se lékaři setkávají čím dál častěji. "Počet pacientů s těmito potížemi nesporně stoupá. Zda skutečně přibývá úzkosti jako takové, pro to žádné důkazy nemáme, i když mnohé tomu nasvědčuje," říká psychiatr Jiří Raboch.

Častou formu úzkosti je sociální fobie, která postihuje až šestnáct procent lidí. Postižení mají strach z kontaktu s jinými osobami. Mají pocit, že je neustále někdo hodnotí a zařazuje, někdy jim dělá potíže už pouhé představování. Bývají neúspěšní v práci, zůstávají osamoceni. Přesto je většinou nenapadne, že by se měli obrátit na lékaře. Mají pocit, že za vše může jejich nešťastná povaha.

Nedokážu stát ve frontě
Až šest procent lidí se během života potýká s agorafobií. Takto lékaři označují nenormální úzkost, kterou vyvolává pobyt nejen ve velkých, ale i v uzavřených prostorech (dříve klaustrofobie).

Postižení nemohou cestovat veřejnými dopravními prostředky, nakupovat ve větších obchodech, pro mnohé z nich je problém vydržet i jen pár okamžiků ve frontě. U deseti až dvaceti procent z nich vede onemocnění k invaliditě.

Nejpestřejší podskupinou úzkostných poruch jsou specifické fobie, těmto stavům se dostává složitých latinských jmen podle toho, co je spouští - tak třeba arachnofobie pro strach z pavouků.

Když je strach nemoc
U fobií není snadné určit, kde končí přirozená obava a začíná porucha. Podle jedné studie bylo zjištěno, že z tisíce lidí jich má 390 strach z hadů a 307 strach z výšek. Ne všichni jsou nemocní.

"Spousta lidí se obává pavouků, ale dokážou s tím strachem normálně žít - chodit do lesa, kempovat. A pak jsou takoví, kteří nepoužijí cizí toaletu, protože by tam mohl být pavouk," vysvětluje pražský psychiatr Ján Praško. "Jakmile strach znemožňuje normálně fungovat, měli by vyhledat pomoc," doplňuje.

Léčba se opírá o dva pilíře - o léky a o psychoterapii. Díky ní by měl člověk co nejvíce porozumět své nemoci. Často se také uplatňuje speciální trénink, při kterém je pacient vystavován situacím, kterých se obává.

Ne náhodou byl stálým obyvatelem jedné psychiatrické léčebny podivný otylý pejsek, natolik nepodobný normálním psům, že se k němu mohly přiblížit i pacientky, které trpěly canisfobií - měly ze psů chorobnou hrůzu.

Nejprve si pohladily legračního psa, pak zkusily sáhnout na štěně a nakonec dokázaly projít i kolem dogy. "Je to trochu jako v pohádce Kubula a Kuba Kubikula. Tam také strašidlo Barbucha bylo tím větší, čím více se mu povedlo někoho vyděsit. A když se ho nikdo nebál, splasklo a byl z něj neškodný pudlík," přirovnává psychiatr Kopista.

Kazí vám úzkost život?

Následující test ukáže, zda vám hrozí nějaká z forem úzkosti. Otázky se vztahují k různým podobám této psychické poruchy, a proto i jedna jediná kladná odpověď může znamenat, že jste ohroženi. Záleží pak na intenzitě problémů.

Vyhýbáte se nějakým situacím či místům, kde vám nebylo dobře, a vy se obáváte, že by se vše mohlo opakovat (v obchodě, v kině, v dopravním prostředku, na ulici, doma...)?

• Potřebujete někoho, s kým se cítíte bezpečnější, protože v případě potřeby vám pomůže a zachrání vás třeba tím, že zavolá lékařskou pomoc nebo vytáhne zapadlý jazyk při vašem kolapsu?

• Obáváte se nějaké nemoci (AIDS, rakovina, infarkt...), byli jste na různých vyšetřeních, nic závažného vám nezjistili, ale vás to uklidnilo jen na krátký čas?

• Máte strach ze ztráty sebekontroly - že provedete něco proti své vůli, třeba začnete na ulici vykřikovat vulgární slova nebo schválně ublížíte nějaké druhé osobě?

• Musíte opakovaně kontrolovat, jestli jste něco opravdu udělali (vypnuli všechny elektrické spotřebiče, plynový sporák...), nebo naopak kontrolujete, zda jste něco špatného neudělali (nesrazili někoho autem, někomu něco nevhodného neřekli...)?

• Nebo se musíte opakovaně a dlouho umývat, složitě a opakovaně něco čistit před použitím či po použití? Je vám to nepříjemné, zabírá vám to mnoho času, ale stejně vás něco nutí to udělat?

• Máte nějaký rituál při některých činnostech, který kdybyste neprovedli, tak z toho máte velmi špatný pocit?

• Máte problémy v sociálním kontaktu s cizími lidmi, při veřejném vystoupení, telefonování? Je vám nepříjemné, když se máte představit? Neradi jíte ve společnosti, protože máte pocit že vás pořád někdo sleduje?

• Zažili jste děsivou situaci (nehodu, přepadení, znásilnění...), která se vám ve vzpomínkách vrací a nepříjemně ovlivňuje váš život?

Autoři:


Nejčtenější

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Přejídání jako zabiják. Skrytě ničí i vaše játra

Znalec gastronomie Pavel Maurer radí: „Nejezte blbě!“ Lékaři by dodali: „A když už, tak se aspoň nepřejídejte.“ Obezita totiž ničí nejen klouby a srdce, ale...  celý článek

Ilustrační fotografie
Srdce se náhle zastaví až 70 lidem ze sta tisíc. Do 10 minut je pozdě

Když náhlá zástava srdečního oběhu potká někoho s dobrou fyzickou kondicí, jeho okolí je zděšeno. Obecně se totiž má za to, že sportem si zdraví utužujeme, tak...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Meditace umí zmírnit deprese, předcházet infarktu i posílit imunitu

Prastará technika pořád funguje a vědci objevují nové a nové důvody, proč nám vlastně meditace prospívá. Nejen že redukuje stres a zlepšuje náladu, prospívá...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky
Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky

Nanést na pleť make-up tak, aby dokonale seděl? Pořádná alchymie. Beauty blogerky i obyčejné smrtelnice proto sahají k m... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.