Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karnitin zpomaluje mužské stárnutí

  0:01aktualizováno  0:01
Nikoli mužský pohlavní hormon testosteron, ale látka karnitin má být ta, která dokáže výrazně zpomalit stárnutí mužů. Až dosud se stárnutí dávalo do souvislosti zejména s poklesem tvorby testosteronu.

Nyní však doktor G. Cavallini ze střediska reprodukční medicíny v italské Bologni se svými kolegy zjistil, že karnitin je účinnější v potlačování příznaků stárnutí nežli testosteron. Výsledky své studie vědci uveřejnili v dubnovém čísle časopisu Urology.

Mezi příznaky stárnutí u mužů patří sexuální dysfunkce - po čtyřicítce trápí v lehčí či těžší podobě každého druhého muže. Italská studie sledovala celkem 120 pacientů, většinou starších 60 let. Někteří užívali testosteron, další karnitin a poslední část placebo bez účinné látky.

Vědci zjistili, že testosteron a karnitin zlepšují činnost oběhové soustavy. Zlepšila se schopnost erekce a muži byli méně unavení. Ukázalo se přitom, že karnitin to umí ještě lépe než hormon testosteron.

Karnitin, známá neznámá
Karnitin se zatím přidává do některých přípravků na hubnutí, protože má urychlit spalování, a dobře ho znají sportovci, protože posiluje růst svalové hmoty. Je to látka odvozená od aminokyselin a patří mezi esenciální živiny.

Stárnutí mužů věnují lékaři stále větší pozornost, zejména proto, že muži se i nadále dožívají o několik let nižšího věku než ženy. V Česku činí rozdíl sedm let, v Evropě necelých šest. Stárnutí mužů se věnoval i nedávný světový kongres v Praze.

Příčina kratšího života mužů? Například fakt, že méně než ženy chodí na pravidelné zdravotní prohlídky. Muži pravidelně přicházejí k lékaři teprve s příznaky onemocnění a se všemi důsledky z nich vyplývajícími.

Také je mnohem dříve postihují nemoci srdce a cév. Ženy jsou před těmito chorobami až do přechodu chráněny ženskými pohlavními hormony. Muže, zvláště kuřáky kosí infarkt už kolem čtyřicítky. Stejně tak je zjevná souvislost mezi hladinou testosteronu a mírou agresivity.

Muži riskantněji řídí motorová vozidla nebo se například častěji věnují adrenalinovým sportům. Není tedy divu, že tvoří většinu pacientů na úrazových ambulancích. I pokud jde o obezitu, jsou muži v nevýhodě. Když muž tloustne, tuk se mu hromadí na břiše. To je pro organismus podstatně nebezpečnější, než kdyby se mu zvětšovaly hlavně hýždě a stehna, jak tomu bývá u žen.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz