Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karnitin zpomaluje mužské stárnutí

  0:01aktualizováno  0:01
Nikoli mužský pohlavní hormon testosteron, ale látka karnitin má být ta, která dokáže výrazně zpomalit stárnutí mužů. Až dosud se stárnutí dávalo do souvislosti zejména s poklesem tvorby testosteronu.

Nyní však doktor G. Cavallini ze střediska reprodukční medicíny v italské Bologni se svými kolegy zjistil, že karnitin je účinnější v potlačování příznaků stárnutí nežli testosteron. Výsledky své studie vědci uveřejnili v dubnovém čísle časopisu Urology.

Mezi příznaky stárnutí u mužů patří sexuální dysfunkce - po čtyřicítce trápí v lehčí či těžší podobě každého druhého muže. Italská studie sledovala celkem 120 pacientů, většinou starších 60 let. Někteří užívali testosteron, další karnitin a poslední část placebo bez účinné látky.

Vědci zjistili, že testosteron a karnitin zlepšují činnost oběhové soustavy. Zlepšila se schopnost erekce a muži byli méně unavení. Ukázalo se přitom, že karnitin to umí ještě lépe než hormon testosteron.

Karnitin, známá neznámá
Karnitin se zatím přidává do některých přípravků na hubnutí, protože má urychlit spalování, a dobře ho znají sportovci, protože posiluje růst svalové hmoty. Je to látka odvozená od aminokyselin a patří mezi esenciální živiny.

Stárnutí mužů věnují lékaři stále větší pozornost, zejména proto, že muži se i nadále dožívají o několik let nižšího věku než ženy. V Česku činí rozdíl sedm let, v Evropě necelých šest. Stárnutí mužů se věnoval i nedávný světový kongres v Praze.

Příčina kratšího života mužů? Například fakt, že méně než ženy chodí na pravidelné zdravotní prohlídky. Muži pravidelně přicházejí k lékaři teprve s příznaky onemocnění a se všemi důsledky z nich vyplývajícími.

Také je mnohem dříve postihují nemoci srdce a cév. Ženy jsou před těmito chorobami až do přechodu chráněny ženskými pohlavními hormony. Muže, zvláště kuřáky kosí infarkt už kolem čtyřicítky. Stejně tak je zjevná souvislost mezi hladinou testosteronu a mírou agresivity.

Muži riskantněji řídí motorová vozidla nebo se například častěji věnují adrenalinovým sportům. Není tedy divu, že tvoří většinu pacientů na úrazových ambulancích. I pokud jde o obezitu, jsou muži v nevýhodě. Když muž tloustne, tuk se mu hromadí na břiše. To je pro organismus podstatně nebezpečnější, než kdyby se mu zvětšovaly hlavně hýždě a stehna, jak tomu bývá u žen.

Autoři:Nejčtenější

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...Najdete na iDNES.cz