Jedna cigareta zkrátí váš život o pět minut, řekla on-line lékařka

  1:00aktualizováno  13:58
Když se sečtou všichni bývalí, příležitostní i pravidelní kuřáci, žije v Česku méně nekuřáků než kuřáků. Miliony lidí si každý den zapálí cigaretu, přestože vědí, že tím škodí svému tělu. "Udává se, že jedna cigareta zkrátí život člověka asi o pět minut," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři lékařka Jana Cermanová.

Lékařka Jana Cermanová | foto: Archiv MUDr. Jany Cermanové

Mnoho žen se zajímalo o to, jak kouření může ovlivnit jejich šanci počít dítě. "Kouření významně ovlivňuje jak mužskou, tak i ženskou plodnost. Plodnost kuřaček je oproti nekuřačkám zhruba o třicet procent snížená. Kuřačka bude mít více než třikrát větší pravděpodobnost, že jí úspěšné početí potomka potrvá déle než jeden rok, ve srovnání se svou nekouřící vrstevnicí," uvedla Cermanová.

Zároveň dodala, že pokud chcete dítě a kouříte, měli byste vy i partner přestat rok před plánovaným otěhotněním. Již dvouměsíční abstinence před začátkem snahy o početí významně zvyšuje úspěšnost oplodnění.

A jak se kouření zbavit? "Odvykání kouření je záležitost jak fyzické závislosti, tak i psychosociální. Nejdůležitější je pevné odhodlání. Od fyzické závislosti (abstinenčních příznaků) vám může pomoci farmakoterapie. Jedná se tedy o komplexní záležitost. Doporučuji kontaktovat specializované Centrum pro závislé na tabáku, kterých je po republice přes třicet, kde s vámi problém proberou a nabídnou vám řešení včetně psychoterapie a farmakoterapie. Centra můžete najít například na www.odvykani-koureni.cz či www.SLZT.cz," poradila lékařka.

Odpovědi lékařky Jany Cermanové ZDE

I když je úterý 31. května Světovým dnem bez tabáku, i tak bude na ulicích, v barech, v kancelářích mnoho žen a mužů, kteří budou popotahovat z cigarety a dobrovolně si vpravovat do těla jedy.

Podle Evropského výběrového šetření o zdraví v České republice nikdy nekouřilo 42,7 procent Čechů a 59 procent Češek starších 15 let. Ostatní kouří, nebo kouřili dříve.

Pravidelných, každodenních kuřáků je třetina mužů, asi 13 procent z nich jsou silní kuřáci. Denně kouří více než 19 procent žen, přičemž něco přes 4 procenta jsou silné kuřačky. Silným kuřákem je ten, kdo vykouří více než jednu krabičku za den.

MUDr. Jana Cermanová

Vystudovala 2. lékařskou Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje na Pneumologické klinice 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze, kde se specializuje na léčbu závislosti na tabáku v Centru pro závislé na tabáku.

Dlouhodobí kuřáci především riskují různá plicní onemocnění, jako je například rakovina nebo chronická obstrukční plicní nemoc. U obou těchto chorob existuje výrazné riziko, že nejdou zcela vyléčit.

"Kuřákům se nevyhýbají ani kardiovaskulární nemoci. Cigaretový kouř se podepisuje na stavu cév a tepen. Riziko infarktu myokardu je u kuřáka dvojnásobné v porovnání s nekuřákem," připomíná doktorka Jana Cermanová. K poškození cév přitom stačí i jen malá dávka kouře, například několik minut v zakouřené restauraci.

Kuřáky také častěji trápí žaludeční vředy a poruchy sluchu či zraku. Cigaretový kouř zanechává své stopy i na vnějším vzhledu člověka a jeho chování. "Kuřákům se více kazí zuby a vypadávají jim vlasy. Mají víc vrásek, horší akné či kvalitu pleti," dodává Cermanová.

Autor:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Cytologie není úplně spolehlivá, moderní test odhalí rakovinu lépe

Vyšetření pomocí ThinPrep Pap testu už mnohde ve světě běžně používají.

Zatímco mamografické vyšetření dává ženám opravdu velkou naději, že případnou rakovinu prsu zachytí včas. O klasickém...

Na zuby lze umřít, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý

Stomatolog Jiří Šedý v diskusním pořadu Rozstřel (2. října 2018)

Zuby mají pět plošek a každou z nich je třeba denně očistit, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý. Lidé často skončí...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...Najdete na iDNES.cz