Lara by jednou chtěla tančit, říká maminka, které pomohl Jarmark

  7:49aktualizováno  7:49
Podzimní Jarmark OnaDnes.cz pomohl paní Blance Krouzové s postiženými syny, a protože peněz se vybralo víc, rozhodli jsme se přispět 57 tisíci na auto ještě mamince jedenáctileté Lary. Ta bojuje od narození s následky dětské mozkové obrny, učí se chodit a trpí těžkou oční vadou.

Laře je 11 let a od mala bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Chodí do páté třídy základní školy při Jedličkově ústavu v Liberci. | foto: Archiv Michaely Sovincové


Komu pomohl podzimní Jarmark OnaDnes.cz

Díky čtenářům a Jarmarku OnaDnes.cz se vybrala částka 313 398 korun, z toho 256 398 korun půjde na kompenzační pomůcky pro dvojčata Blanky Krouzové a 57 tisíc přispějeme na auto Laře a její mamince Michaele Sovincové.

„Každý Lařin samostatný krůček je radost,“ říká její maminka Michaela.

„Každý Lařin samostatný krůček je radost,“ říká její maminka Michaela.

„Přišly o auto, které stálo zaparkované před domem a ve velké rychlosti jej nabourala řidička pod vlivem prášků na spaní. Auto přitom nutně potřebují, protože Lara se chodit teprve učí a maminka ji vozí nejen do školy, ale také po rehabilitacích,“ zdůvodnila rozhodnutí pomoct mamince Michaele Zuzana Tornikidis, ředitelka Nadace Agrofert, která je spolupořadatelem Jarmarku OnaDnes.cz.

Lara se měla narodit jako zdravé miminko, ale při porodu nastaly komplikace. „Na svět přišla přidušená, lékaři ji museli křísit a několik prvních hodin života strávila na jednotce intenzivní péče,“ vzpomíná maminka na nelehké období, které bohužel pokračovalo.

O tom, že dcera není v pořádku se Michaela dozvěděla až pozdě, takže s rehabilitací nezačala včas, jak by bylo potřeba. Laře je teď 11 let. „Její diagnóza je dětská mozková obrna, mozečková forma s narušeným centrem rovnováhy, spastická diparéza - svaly a šlachy na nohou jsou stažené a zkroucené. Do toho trpí těžkou vrozenou oční vadou zvanou aniridie, Laře chyběly duhovky v obou očích. Je světloplachá a potřebuje silné dioptrie,“ líčí maminka.

Díky intenzivní rehabilitaci se však podle slov Michaely její stav zlepšuje. „Nyní dokáže dokonce sama ujít pár kroků, samozřejmě pod dohledem dospělého,“ líčí maminka, která by prostřednictvím iDNES.cz chtěla poděkovat všem dárcům za velkou pomoc.

„Peníze použijeme na doplacení nového auta, bez kterého se Lara nikam nedostane,“ uvedla a popsala nehodu, která jim o prázdninách zkomplikovala život.

Fotogalerie

„Pod vlivem prášků na spaní nabourala řidička brzy ráno na parkovišti u našeho paneláku tři auta. Vjela do nich plnou rychlostí a u našeho zničila zadní nápravu, takže nezbývalo než auto prodat do šrotu. Jenže jsme na něj dostaly příspěvek od státu, který platí na sedm let užívání a my ho měly teprve čtvrtým rokem. Proto nám úřad práce vyměřil k vrácení do konce roku 81 149 korun,“ říká zoufalá maminka Lary, jíž by při nesplacení vyměřené částky hrozila exekuce.

Pojišťovna zaplatila peníze za vzniklou škodu a Michaela zažádala o nový příspěvek na auto. Vybrala takové, které by Laře vyhovovalo až do dospělosti, ale desítky tisíc stále chyběly.

„Zažádala jsem o prominutí vrácení 81 tisíc z důvodu zvláštního zřetele, ale úřad práce bohužel žádost zamítl. Podala jsem odvolání na ministerstvo práce a sociálních věcí, ale vyřízení může trvat i rok,“ líčí a je vděčná, že existují dobří lidé a nadace, jako jsou Konto bariéry nebo Nadace Agrofert, které v tak složitých chvílích opravdu pomohou.

„Snažím se pro Laru obětovat naprosto vše, žijeme bez tatínka a neustále dřeme, aby se Laře jednou splnil sen stát se baletkou.“


Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Nejmenšímu naháčovi připadla klec.

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V potemnělých prostorách činžovního domu v...

V mládí ji šikanovali kvůli vzhledu, rozhodla se pro kompletní proměnu

Celine Centino po proměně

Celine Centino (24) ze švýcarského Zurichu byla v mládí šikanována. Děti si ji dobíraly kvůli vzhledu. Tehdy si řekla,...

Další z rubriky

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

RETRO: Výchova dítěte i kvalitního občana aneb rodičem za socialismu

výchova socialismus retro

Budování socialistické vlasti se nemohlo obejít bez budovatelů, a tak si tehdejší Československo zakládalo na podpoře...

OBRAZEM: Třicet korun za každý kilometr. Přijďte s námi pomáhat dětem

I tým vydavatelství Mafra a.s každým kilometrem pomáhá na trati happeningu...

I tým vydavatelství Mafra a.s každým kilometrem pomáhá na trati happeningu Teribear hýbe Prahou, který na pražském...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly
V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil výrobek Mamavis – univerzální zábal, který přináší nemocnému komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze.

Najdete na iDNES.cz