Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak předejít nemocem dásní

  17:18aktualizováno  17:18
Lidská ústa jsou rušné místo s miliony bakterií, které jsou neustále aktivní. Některé z nich jsou neškodné, jiné naopak velmi agresivní vůči zubům a dásním. Škodlivé bakterie jsou obsaženy v bezbarvém až zažloutlém přilnavém povlaku, který se nazývá plak.
Colgate Herbal Propolis

Colgate Herbal Propolis - Zubní pasta Colgate Herbal Propolis pomáhá svým složením v boji proti nepřátelským bakteriím. | foto: Colgate-Palmolive

A právě plak je příčinou onemocnění dásní. Pokud není včas odstraněn, rozšiřuje se, působením slin mineralizuje a zapříčiňuje onemocnění dásní.

Necháme-li plak bez povšimnutí, stane se z něj postupně zubní kámen, který poškodí dáseň, závěsný aparát zubu i kost. Důsledkem může být dokonce ztráta zubů. Jestliže tedy nechcete přijít o své zuby, nezapomeňte se starat také o své dásně.

Co se stane, když vám onemocní dásně? 
Onemocnění dásní má dva stupně. Gingivitidu neboli zánět dásní a parodontitidu, zánět parodontu (závěsného aparátu zubu). Parodontitídě vždy předchází gingivitida, avšak ne každý případ gingivitidy musí nutně přejít v parodontitidu.

V počáteční fázi zánětu jsou dásně zarudlé a opuchlé. Obvykle lehce krvácejí, zejména při čištění zubů kartáčkem. Krvácení sice nemusí být v každém případě symptomem zánětu dásní, avšak zcela určitě je signálem, že v ústech není něco v pořádku.

Dásně mohou být podrážděné, ale zuby jsou stále upevněné ve svých lůžcích, protože zatím nedošlo k poškození závěsného aparátu zubu, ani kosti. Zůstane-li gingivitida neléčená, hrozí vysoké riziko vzniku parodontitídy.

V takovém případě se dásňový úpon posunuje směrem ke kořeni zubu a vznikají tzv. choboty. V těchto malých prostorech se ukládají zbytky jídla, plak a zubní kámen, jež mohou být později příčinou vzniku infekce.

Zubní plak dále vyvolává i odpověď imunitního systému. Proti sobě bojující bakteriální toxiny a tělní enzymy a dále i  imunitní reakce mají za následek resorpci kosti a pojivové tkáně, která drží zuby na svém místě.

Jestliže se onemocnění vyvíjí dál, parodontální choboty se prohlubují a závěsný aparát zubu s kostí se postupně ničí. V jistém okamžiku dochází k úplné ztrátě zubů, protože chybí jejich jakékoli upevnění.  

Příznaky onemocnění dásní a parodontu 
Parodontitis i chronická gingivitis se vyvíjejí bezbolestně. Jasné příznaky se projevují spíše až v pozdějších fázích. Dokonce se vám může stát, že jednoho dne, aniž cokoliv tušíte, přijdete k zubaři, který vám oznámí, že máte chronické onemocnění dásní a jste vystaveni vysokému riziku ztráty zubů.

Ačkoliv příznaky nejsou tak výrazné, onemocnění dásní není zcela bez varovných signálů. Všimnete-li si, že vám dásně krvácí po užití zubního kartáčku, že jsou červené, choulostivé či napuchlé, nebo vás trápí přetrvávající zápach a špatná chuť v ústech, soustřeďte svou pozornost a pravidelnou péči právě na dásně.

Pokud registrujete již ustupující dásně, choboty mezi zuby a dásněmi nebo dokonce pohyblivost, putování či ztrátu zubů, neodbytně vyhledejte svého zubního lékaře.

Boj s bakteriemi 
Abyste snížili riziko vzniku onemocnění parodontu a dásní na minimum, nemusíte vynakládat nějaké zvláštní úsilí. Stačí dodržovat základní doporučené návyky ústní hygieny.

Tedy pravidelně nejméně dvakrát denně pečlivě čistit zuby kartáčkem a pastou, alespoň jednou denně věnovat pozornost mezizubním prostorům dentální nití a neopomenout každý půlrok navštívit zubního lékaře. Návštěva zubaře nemá jen kontrolní charakter, ale také vám umožní profesionální vyčištění všech rizikových míst.   

Nová pasta Colgate Herbal Propolis (komerční sdělení)

V boji proti nepřátelským bakteriím a onemocnění dásní vám nyní pomůže nová zubní pasta Colgate Herbal Propolis. Díky obsahu propolisu, přírodní antibakteriální látky s hojivými účinky, vám pomůže udržet zdravé dásně a silné zuby.

Fluor a kalcium posilují zubní sklovinu a svěží chuť dodávají této zubní pastě extrakty z máty a slézu.  

Zubní pasta Colgate Herbal Propolis obohacuje portfolio značky Colgate Herbal, bylinných zubních past, které jako první uvedla na trh právě společnost Colgate-Palmolive. Řada nyní obsahuje zubní pasty Colgate Herbal, Colgate Herbal White s bělícími účinky a Colgate Herbal Propolis.

Autor:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Sója u žen zvyšuje plodnost, u mužů ji snižuje, řekl lékař v Rozstřelu

Ilustrační fotografie

Každý čtvrtý pár v Česku má v současné době problémy s plodností. "Hlavním důvodem je zvyšující se věk prvorodiček,...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz