Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak předejít nemocem dásní

  17:18aktualizováno  17:18
Lidská ústa jsou rušné místo s miliony bakterií, které jsou neustále aktivní. Některé z nich jsou neškodné, jiné naopak velmi agresivní vůči zubům a dásním. Škodlivé bakterie jsou obsaženy v bezbarvém až zažloutlém přilnavém povlaku, který se nazývá plak.
Colgate Herbal Propolis

Colgate Herbal Propolis - Zubní pasta Colgate Herbal Propolis pomáhá svým složením v boji proti nepřátelským bakteriím. | foto: Colgate-Palmolive

A právě plak je příčinou onemocnění dásní. Pokud není včas odstraněn, rozšiřuje se, působením slin mineralizuje a zapříčiňuje onemocnění dásní.

Necháme-li plak bez povšimnutí, stane se z něj postupně zubní kámen, který poškodí dáseň, závěsný aparát zubu i kost. Důsledkem může být dokonce ztráta zubů. Jestliže tedy nechcete přijít o své zuby, nezapomeňte se starat také o své dásně.

Co se stane, když vám onemocní dásně? 
Onemocnění dásní má dva stupně. Gingivitidu neboli zánět dásní a parodontitidu, zánět parodontu (závěsného aparátu zubu). Parodontitídě vždy předchází gingivitida, avšak ne každý případ gingivitidy musí nutně přejít v parodontitidu.

V počáteční fázi zánětu jsou dásně zarudlé a opuchlé. Obvykle lehce krvácejí, zejména při čištění zubů kartáčkem. Krvácení sice nemusí být v každém případě symptomem zánětu dásní, avšak zcela určitě je signálem, že v ústech není něco v pořádku.

Dásně mohou být podrážděné, ale zuby jsou stále upevněné ve svých lůžcích, protože zatím nedošlo k poškození závěsného aparátu zubu, ani kosti. Zůstane-li gingivitida neléčená, hrozí vysoké riziko vzniku parodontitídy.

V takovém případě se dásňový úpon posunuje směrem ke kořeni zubu a vznikají tzv. choboty. V těchto malých prostorech se ukládají zbytky jídla, plak a zubní kámen, jež mohou být později příčinou vzniku infekce.

Zubní plak dále vyvolává i odpověď imunitního systému. Proti sobě bojující bakteriální toxiny a tělní enzymy a dále i  imunitní reakce mají za následek resorpci kosti a pojivové tkáně, která drží zuby na svém místě.

Jestliže se onemocnění vyvíjí dál, parodontální choboty se prohlubují a závěsný aparát zubu s kostí se postupně ničí. V jistém okamžiku dochází k úplné ztrátě zubů, protože chybí jejich jakékoli upevnění.  

Příznaky onemocnění dásní a parodontu 
Parodontitis i chronická gingivitis se vyvíjejí bezbolestně. Jasné příznaky se projevují spíše až v pozdějších fázích. Dokonce se vám může stát, že jednoho dne, aniž cokoliv tušíte, přijdete k zubaři, který vám oznámí, že máte chronické onemocnění dásní a jste vystaveni vysokému riziku ztráty zubů.

Ačkoliv příznaky nejsou tak výrazné, onemocnění dásní není zcela bez varovných signálů. Všimnete-li si, že vám dásně krvácí po užití zubního kartáčku, že jsou červené, choulostivé či napuchlé, nebo vás trápí přetrvávající zápach a špatná chuť v ústech, soustřeďte svou pozornost a pravidelnou péči právě na dásně.

Pokud registrujete již ustupující dásně, choboty mezi zuby a dásněmi nebo dokonce pohyblivost, putování či ztrátu zubů, neodbytně vyhledejte svého zubního lékaře.

Boj s bakteriemi 
Abyste snížili riziko vzniku onemocnění parodontu a dásní na minimum, nemusíte vynakládat nějaké zvláštní úsilí. Stačí dodržovat základní doporučené návyky ústní hygieny.

Tedy pravidelně nejméně dvakrát denně pečlivě čistit zuby kartáčkem a pastou, alespoň jednou denně věnovat pozornost mezizubním prostorům dentální nití a neopomenout každý půlrok navštívit zubního lékaře. Návštěva zubaře nemá jen kontrolní charakter, ale také vám umožní profesionální vyčištění všech rizikových míst.   

Nová pasta Colgate Herbal Propolis (komerční sdělení)

V boji proti nepřátelským bakteriím a onemocnění dásní vám nyní pomůže nová zubní pasta Colgate Herbal Propolis. Díky obsahu propolisu, přírodní antibakteriální látky s hojivými účinky, vám pomůže udržet zdravé dásně a silné zuby.

Fluor a kalcium posilují zubní sklovinu a svěží chuť dodávají této zubní pastě extrakty z máty a slézu.  

Zubní pasta Colgate Herbal Propolis obohacuje portfolio značky Colgate Herbal, bylinných zubních past, které jako první uvedla na trh právě společnost Colgate-Palmolive. Řada nyní obsahuje zubní pasty Colgate Herbal, Colgate Herbal White s bělícími účinky a Colgate Herbal Propolis.

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...Najdete na iDNES.cz