Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

  0:18aktualizováno  0:18
Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek tekutin. Pražský dopravní podnik dokonce dává řidičům tramvají iontové nápoje. Je to prospěšné i pro běžné lidi?

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Tělo je z velké části tvořeno vodou. U dospělého člověka dosahuje až 70 procent. Voda pomáhá při dopravě a vstřebávání živin, podílí se na odstraňování odpadních látek a má zásadní úlohu při regulaci tělesné teploty. Za běžných klimatických podmínek by měl dospělý člověk vypít zhruba dva (ženy) až 2,5 litru (muži) vody za den.

Domácí lékař

U dětí, které jsou citlivější na ztrátu tekutin, se doporučená spotřeba vody stanovuje podle věku. Pro dítě od 2 do 3 let věku je doporučeno 1,3 litru tekutin, od 4 do 8 let je to 1,6 litru tekutin a od 9 do 13 let by denní spotřeba tekutin neměla klesnout pod 1,9 (dívky) a 2,1 litru (chlapci).

Pokud teploty překračují třicítku a navíc trávíte hodně času venku nebo dokonce na přímém slunci, je zapotřebí příjem tekutin zvýšit. To znamená o půl litru až litr více. Jinak hrozí bolesti hlavy, slabost, únava a v závažných případech i poruchy vědomí.

Experti pak doporučují pít spíše menší dávky, ale častěji.

Pomůže barva moči

Podle Moniky Bartolomějové, hlavní nutriční specialistky kliniky Svět zdraví je příjem tekutin v takových extrémních vedrech, která nyní panují, velmi individuální. „Minimum je 30 až 35 mililitrů na kilogram tělesné hmotnosti. Záleží na tom, jak moc se potíme, co děláme, v jakém se pohybujeme prostředí – venku, na slunci, v klimatizovaném prostředí – a tomu přizpůsobit množství tekutin,“ řekla iDNES.cz Bartolomějová.

Dodala, že dobrým indikátorem i v těchto horkých dnech může být barva moči. Pokud je moc tmavá, měli bychom pít více. „Základem je voda, v těchto vedrech ve zvýšeném množství ta minerální, protože s větším pocením se ztrácejí z organismu nejen tekutiny, ale rovněž minerální látky,“ upozornila Bartolomějová.

Obyčejnou vodu je možné kombinovat s dalšími nápoji, například s čaji anebo ředěnými stoprocentními zeleninovými šťávami. Minerálky není třeba v tomto období nijak omezovat. Dokonce mohou tvořit i podstatnou část pitného režimu.

„V těchto horkých dnech, a navíc pokud ještě sportujeme, mohou být minerálky i silně mineralizované. Omezení nebo spíše regulace těch silně mineralizovaných je nutné jen u osob, které dodržují nějaký specifický dietní režim. V tomto případě půjde o to, vybrat vhodný druh. Je to stejné jako v případě určitého typu stravování, při kterém hledáte vhodné potraviny,“ vysvětlila nutriční specialistka Věra Boháčová z AquaLife Institutu.

Iontové nápoje pro tramvajáky

Kvůli extrémnímu horku musí i někteří zaměstnavatelé zajistit svým pracovníkům vhodný pitný režim. Například pražský dopravní podnik dává řidičům tramvají, kteří jezdí dlouhé hodiny ve sluneční výhni, iontové nápoje. 

„V teplých dnech řidiči dostávají rozpustný ochranný nápoj, v extrémně teplých dnech pak dva ochranné nápoje,“ řekla minulý týden iDNES.cz mluvčí Aneta Řeháková.

Podle Moniky Bartolomějové se ovšem běžní lidé bez iontových nápojů i v těchto vedrech obejdou a vystačí si s pitným režimem založeným na dostatku vody, minerálek nebo jiných vhodných tekutin.

„V běžném režimu je možné využít i vysokého obsahu vody v ovoci a zelenině, například v melounech či okurkách, které mohou také velmi významně pomoci k zavodnění organismu. Iontové nápoje jsou výhodou zejména v horkých dnech při současné zvýšené fyzické aktivitě,“ upozornila.

Pokud má někdo pocit, že mi při dané aktivitě nemusí stačit běžné spektrum nápojů a iontové nápoje chce do svého pitného režimu zařadit, je dobré se před výběrem poradit s odborníkem. 

„Iontové nápoje obsahují především vyšší množství vitaminů, minerálních látek a také cukr a případně další látky, a to v různém složení,“ dodala Monika Bartolomějová.

Pozor na nemocné

Velmi opatrní by v těchto dnech měli být především chronicky nemocní lidé, kteří vedro snášejí velmi těžko. Jde především o kardiaky, astmatiky nebo diabetiky. Tito pacienti by měli udělat maximum pro to, aby se takovému počasí vyhnuli. Nejlépe jim bude na horách, kde mohou být teploty až o pět stupňů nižší.

Zvláštní režim pak mají pacienti s poruchou vylučování moči, která je typická pro chronické onemocnění ledvin. „Naši pacienti, kterým selhaly ledviny a chodí na dialýzu mají i při těchto vysokých teplotách zcela zvláštní režim a jsou vlastně výjimkou. Jejich pitný režim je omezen, protože nemohou tvořit moč, a tak se nemají nadbytečné vody v těle jak zbavovat. Tito pacienti musejí být v období extrémních veder obzvlášť opatrní, nevystavovat se přímému slunci a hodně odpočívat. Režim pití u těchto pacientů řídí lékař,“ uvedl Ondřej Remeš, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Nymburku.

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz