Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Infarkt: přežívá daleko více lidí

  0:01aktualizováno  0:01
Česká kardiochirurgie udělala ve srovnání s 80. lety nesmírný pokrok a ocitla se na světové špičce ve svém oboru. Téměř dvacítka kardiocenter umožňuje léčit pacienty s infarktem moderní metodou zvanou angioplastika a jejich hustá síť umožňuje, aby se do nich lidé dostali včas, což je pro záchranu jejich života rozhodující.

Jejich hustá síť navíc umožňuje, aby se do nich lidé dostali včas, což je pro záchranu jejich života rozhodující.

Při angioplastice se do zúžené tepny, kterou tak přestává proudit krev a srdce postihuje infarkt, zavádí roztahující balonek a poté speciální výztuž neboli stent.

"Největší změna je v časné diagnostice, organizaci převozu nemocných do specializovaných center, kde jsou léčeni nemocní s akutním infarktem metodou koronární angioplastiky," popisuje změny české kardiologie za posledních patnáct let přední kardiolog Michael Aschermann z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

A vypočítává: "V letech kolem roku 1995 jsme pomocí angioplastiky ošetřili asi 400 nemocných za rok, v minulém roce to bylo přes 5000 nemocných."

Angioplastika je nejúčinnější metodou léčby infarktu, především proto, že snižuje procento nemocných, kteří umírají (bylo to kolem 20 procent, dnes je jich maximálně šest až osm procent z ošetřených pacientů.

Je však nesmírně důležité dostat se do nemocnice včas - nejpozději hodinu a půl poté, co se infarkt projeví. A to se v Česku daří, mimo jiné i díky vynikající organizaci převozu nemocných a spolupráci záchranné služby.

Podle kardiologa Aschermanna by dokonce bylo možné pomoci ještě více pacientům, pokud by záchranky měly k dispozici více speciálně vybavených vozů.

Jak se změnila česká medicína

Díl první - Umělé oplodnění 
Díl druhý- Léčba leukemie

"Včasné ošetření koronární balonkovou angioplastikou a stentem snižuje také stonání - zlepšuje kvalitu života - těchto nemocných v jejich dalším životě. Méně často musí znovu s potížemi k lékaři, potřebují i méně léků v dlouhém období," doplňuje výhody metody profesor Aschermann. Zlepšily se také možnosti farmakoterapie, neboť jsou k mání nové léky.  

Vyšetření: od rentgenu k rezonanci - čtěte v pondělí.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....Najdete na iDNES.cz