Chcete začít hubnout? Září je ideální měsíc

aktualizováno 
Kdy je pro vás nejlepší čas zahájit dietu, vám žádný odborník přesně neřekne. Univerzální odpověď ale zní, když se na to fyzicky a psychicky cítíme. Zdravá strava a pravidelný pohyb by nás měl sice doprovázet celoročně, ale určitá období ke změně životního stylu přímo vybízejí. A právě měsíc září je ideální hned z několika důvodů.
Tělo je po létě odpočaté a ideálně připravené na hubnutí (ilustrační snímek)

Tělo je po létě odpočaté a ideálně připravené na hubnutí (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Září je obdobím, kdy většině z nás zbyly po dovolené krásné vzpomínky a vše se vrací do starých kolejí. Smutnou náladu ze zkracujících se dní a žloutnoucího listí však můžeme lehce překonat pohybem a novými výzvami, které v sobě redukční program přináší.

Krabičky: pestrost a pravidelnost

Krabičková dieta odpovídá požadavkům na pestrost a pravidelnost. Zkuste jídelníček zde

"Lidský organismus bývá po létě ideálně pročištěný, mysl pozitivně naladěná slunečním svitem a my stále oplýváme energií načerpanou na dovolené. Prostě ideální čas začít na sobě pracovat," říká Gabriela Knosová, odbornice na výživu a hubnutí z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Pomůže pravidelný režim

Při hubnutí je nejdůležitější pravidelný režim. To platí nejen u jídla, ale také u pohybu. V létě je jeho dodržování kvůli dovoleným poměrně obtížné, ale v září se vracíme k navyklému tempu a rytmu. Díky tomu není takový problém si vypracovat individuální denní režim, do kterého zahrneme i pravidelný pohyb. Podobnou výhodu přináší také počasí.

"Počasí přicházejícího podzimu je pro pohybové aktivity ideální. Náš organismus nezatěžuje úmorné horko, ve kterém se žádný namáhavější pohyb nedoporučuje, přitom je stále většinou teplo, čehož lze využít při venkovních sportech. Ideální je třeba běh, rychlá chůze, jízda na kole či kolečkových bruslích," vyjmenovává Gabriela Knosová.

Při svižné chůzi například naše tělo průměrně spálí kolem 1 500 kilojoulů, podobné hodnoty dosáhneme i jízdou na in-line bruslích, při které navíc krásně tvarujeme problémové partie boků. "Ve vzduchu je také mnohem méně alergenů, proto venku mohou sportovat i ti, kteří na jaře a v průběhu léta v jejich důsledku trpí," doplňuje Knosová.

Využijte sezonní ovoce a zeleninu

Výhody září můžeme promítnout také do našeho jídelníčku. Toto období totiž nabízí pestrou škálu sezonního ovoce a zeleniny. Prostor by měla dostat i na cukr trochu bohatší jablka, která jsou bohatá na vitamin C i tolik potřebnou vlákninu.

Místo v našem jídelníčku mají i jiné druhy ovoce, jako například švestky, a zapomínat bychom neměli ani na dýni hokaido, která je opravdovou vitaminovou bombou. Obsahuje betakaroten, vitaminy B1, B2, B3 a také minerální látky včetně draslíku. V našem organismu navíc umí vázat toxiny, které rozpouští a vyplavuje z těla.

"Počátkem podzimu končí období, kdy našemu tělu stačily pouze lehké saláty či ovoce. Důležitá je samozřejmě pravidelnost, tedy jídlo pětkrát denně a vyvážená skladba jídelníčku. Na pořad dne se opět dostávají polévky, z nichž jsou v redukčním režimu nejvhodnější výživné zeleninové a masové vývary," vysvětluje odbornice na výživu Gabriela Knosová.

Hubnutí v září má ještě jednu velkou výhodu. Ačkoli panují optimální podmínky, zájem o redukční programy je obecně nižší než v jiných obdobích, a tak ani fitness centra nepraskají ve švech.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Jak má vypadat správná svačina? Někdy postačí ovoce a hrst oříšků

Ilustrační fotografie

Svačit, či nesvačit? Odborníci říkají určitě ano. Správná svačina nám totiž pomůže nabrat energii a doplnit živiny v...

OBRAZEM: Proměny obézních žen, které dokázaly zhubnout desítky kilogramů

Všechny vážily přes metrák. Obezita už je začala omezovat zdravotně, ale i v...

Všechny vážily přes metrák. Obezita už je začala omezovat zdravotně, ale i v osobním životě. Rozhodly se proto pro...

Potraviny, které vám na podzim pomohou s hubnutím i posílením imunity

Ilustrační fotografie

Když chcete zhubnout, je právě podzim ideálním obdobím pro začátek diety. Není už takové teplo, takže se můžete více...

Najdete na iDNES.cz