Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

HIV pozitivních opět přibylo, ale méně než loni

  15:25aktualizováno  15:25
V Česku dál přibývá HIV pozitivních lidí. K letošnímu prvnímu listopadu potvrdila Národní referenční laboratoř pro AIDS 77 nových případů. Za stejné období loňského roku jich bylo dokonce 90, řekla vedoucí laboratoře Marie Brůčková.
Výzkum AIDS pokračuje, nemoc zůstává nevyléčitelná. Ilustrační foto

Výzkum AIDS pokračuje, nemoc zůstává nevyléčitelná. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Upozornila však, že jsou to stále nárůsty z nízkých čísel: Česko dál zůstává zemí s velmi malým výskytem této infekce.

Od roku 1985, kdy se výskyt HIV a AIDS začal v Česku sledovat, zaznamenali lékaři u Čechů a cizinců s trvalým pobytem 899 HIV infekcí. Z toho se nemoc rozvinula u 204 lidí, 123 zemřelo, upřesnila odbornice.

V 85 procentech se infekce přenesla sexuální cestou, zhruba čtyři procenta případů byla u injekčních uživatelů drog. Brůčková to přičítá rozsáhlému programu výměny injekčních stříkaček.

"Trend nárůstu se projevuje především u homosexuálních mužů. V celé Evropě i USA dorůstá nová generace homosexuálů, kteří přestali respektovat pravidla bezpečnějšího sexu," uvedla odbornice.

Podle ní mladá generace víceméně z této smrtící nemoci ztratila strach. Objevují se zprávy o nových léčivech. Ví se, že nemoc je léčitelná, málo se už ale zdůrazňuje, že je nevyléčitelná, že se jen odsunuje doba, za kterou se rozvine. Za současných poznatků každý nemocný AIDS zatím umírá, upozornila.

Nejvíce infekcí bylo za celou dobu sledování zjištěno v Praze, 453, a ve středních Čechách, 79. V přepočtu na milion obyvatel jsou nejvíce zasaženy vedle hlavního města příhraniční kraje.

Průměr ČR na milion obyvatel je 87,7 HIV infekcí, v případě Prahy 383,2 a kraje Karlovarského 148, vyčíslila Brůčková. Trvale nejnižší výskyt je v krajích Pardubickém a na Vysočině, tamní odborníci to přičítají věrnosti párů.

Tři pozitivní děti
Přes dvacet procent nakažených HIV tvoří ženy. Celkem 97 jich otěhotnělo, z nich 69 porodilo celkem 71 dětí (dvoje dvojčata), 23 požádalo o potrat a pět potratilo spontánně.

Z narozených dětí jsou tři pozitivní a u 23 se čeká na výsledky testů. Zcela zdravých je 45 dětí. S výjimkou jediného se děti narodily císařským řezem, což u nich výrazně snížilo riziko přenosu, vysvětlila Brůčková.

Statistiky evidují nákazu virem HIV u 244 cizinců, a to u obyvatel azylových táborů a lidí, kteří si chtějí pobyt v Česku legalizovat. Zatímco dříve bylo 94 procent nakažených z Afriky a šest procent ze zemí střední a východní Evropy, tvoří nyní Evropané přes 60 procent nakažených cizinců. Nejčastěji jsou z rusky mluvících zemí.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Další z rubriky

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...Najdete na iDNES.cz