EQ versus IQ: co potřebujeme v životě víc?

Proč se některým zcela zjevně chytrým lidem nedaří, zatímco jiní, kteří tolik chytří nejsou, jsou velmi úspěšní? Jak je možné, že chytrost a vzdělanost nevedou pokaždé ke štěstí? Je to jednoduché, může za to emoční inteligence.
Emoční inteligence výrazně ovlivňuje náš životní styl a prožívání úspěchu v soukromých i pracovních vztazích (ilustrační snímek)

Emoční inteligence výrazně ovlivňuje náš životní styl a prožívání úspěchu v soukromých i pracovních vztazích (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Zrod emoční inteligence jako pozitivní kvality poprvé publikoval americký psycholog Daniel Goleman v polovině 90. let minulého století. A o co šlo? Šlo o soubor vlastností, které jsou zcela nezávislé na IQ a jež při plném rozvinutí mohou mít ohromný vliv na štěstí a profesní úspěch. Tyhle navzájem související vlastnosti nazval emoční inteligencí.

Čtyři dovednosti emoční inteligence

Zkuste si vzpomenout, kdy jste se ocitli naposledy v nějaké náročné situaci. A zkuste si vybavit, jak jste se v ní zachovali, jak jste reagovali a co byste třeba teď udělali jinak? Kdybyste už alespoň něco málo věděli o emoční inteligenci, možná byste situaci zvládli jinak a lépe. 

Co si pamatovat

Když naučíte své děti emoční inteligenci, vyrostou z nich pak silné a odolné osobnosti. Jak na to? 

Nejdříve musíte zásadním způsobem změnit vlastní pohled na výchovu. Znamená to, že do svých dětí nebudete vkládat vlastní představy a ideály – tím jen vychováte z dětí rebely. Výchova emočně inteligentních dětí je založená na tom, že naučíte děti žít v souladu s jejich pocity i jejich rodinou. Psycholožka Christine Wilding říká, že taková výchova uznává, že děti budou získávat emoční zkušenosti a učit se ovládat své emoce. 

Vůbec není tedy na škodu, když si děti uvědomí své negativní emoce a naučí se s nimi žít. Když to nedokážou, jen stěží se pak vypořádají s negativními věcmi v životě. Musíte se stát emočními trenéry, kteří děti naučí strategii, jak zvládat různé situace. A hlavně vám nesmí vadit, když dají děti najevo hněv, strach nebo smutek – ovšem nebudete to ignorovat. 

Jak tedy na to?

- Buďte si vědomi emocí svých dětí.

- Pokuste se tyto emoce rozpoznat a využít je k tomu, abyste o nich spolu mluvili.

- Vy sami buďte empatičtí a nesnižujte emoce dětí.

- Pomáhejte dětem, aby našly slova, kterými emoce pojmenují.

- Hledejte s dětmi řešení, jak problémy vyřešit. A rozhodně je neshazujte tím, že jim budete předhazovat, že jsou emocionální.

Pokud se vám to podaří, budou vaše děti dosahovat lepších výsledků ve škole, budou mít více kamarádů, nebudou mít problémy s chováním a budou méně náchylné ke změnám nálady. Stojí to za to.

Emoční inteligence vám totiž umožní ovlivňovat všechny oblasti života, ve kterých můžete uplatit následující dovednosti:

Rozeznávání emocí: Co si pod tím představit? Abychom se mohli vyjadřovat, sdílet a komunikovat, musíme správně identifikovat naše vlastní emoce i emoce druhých lidí.

Používání emocí: Sami moc dobře víte, že to, jak se cítíte, ovlivňuje i to, jak přemýšlíte a jednáte. Pocity nás upozorní na důležité věci, a také zajišťují připravenost reagovat na situace, do kterých se dostaneme.

Chápání emocí: I když si možná myslíte, že emoce k nám přicházejí zčistajasna, není to tak. Emoce nejsou žádná náhoda, vždy mají nějakou příčinu. Když je dobře pochopíme a identifikujeme, snadněji pak události kolem sebe interpretujme.

Zvládání emocí: Je báječné naučit se emoce zvládat a zůstat jim otevření, i když se nám to zrovna nehodí, a rozhodnout se pro postup, který pocity zohledňuje.

Jak se emoční inteligence liší od IQ?

Manžel mé kamarádky Petr má vysoké IQ, kolem 150, a je na to patřičně hrdý. Ovšem moc úspěšný není, v práci ho nemají příliš v lásce, protože se chová arogantně a absolutně nepřipouští, že by mohl mít pravdu někdo jiný. Že své emoce neumí ani náhodou zvládat a vcítit se do druhých? To je snad ještě horší. V tom je rozdíl mezi EQ (emoční inteligence) a IQ. 

Jak říká psycholožka Magdalena Dostálová, emoční kvocient vypovídá hlavně o tom, jak jsme schopni zacházet s emocemi v rámci sebe samého, ale také ve vztahu ke svému sociálnímu okolí „IQ vyjadřuje naopak jakýsi stupeň, ve kterém se pohybuje stručně řečeno úroveň rozumových schopností jedince,“ dodává psycholožka. 

Máte-li vysoké IQ, je pravděpodobnější, že dosáhnete dobrého vzdělání a dostanete možná dobrou práci. Ovšem vůbec to neznamená, že budete i úspěšnější. Slabinou IQ je totiž jeho schopnost předvídat úspěch člověka v životě, máme-li na mysli úspěch v širším slova smyslu, nikoli jako výkon intelektu. Rozhodně to ale není kdo s koho – IQ i EQ se v lepším případě doplňují a rozhodně by spolu neměly soupeřit.

Proč ji někdo má a jiný ne

Většina odborníků se shoduje v tom, že emoční inteligence je vrozená. „Sociální prostředí, ve kterém vyrůstáme, a které nás tudíž spoluutváří, má však značný potenciál míru emoční inteligence buď navyšovat, nebo naopak poškozovat, snižovat. Od našich rodičů, ve škole, od vrstevníků a později v práci dostáváme takzvané emoční lekce, které mají vliv na zdravý nebo naopak nezdravý vývoj naší osobnosti právě v emoční oblasti,“ domnívá se psycholožka Dostálová. 

Nicméně se stále vedou diskuse o tom, co a do jaké míry je důležitější: vrozený potenciál jedince, nebo vliv prostředí, ve kterém posléze vyrůstá? 

Tajemství životního úspěchu

Když nemáme emoční schopnosti pod kontrolou, nemáme sebeuvědomění a nejsme schopni zvládnout stresující emoce. Pak ani nemůžeme vyvinout dostatečnou empatii a udržovat funkční vztahy. Jak říká psycholog 

Daniel Goleman, je pak docela jedno, jak jsme chytří – nikam to nedotáhneme. Ptáte-li se tedy, v čem mají lidé, kteří emoční inteligenci mají a umějí ji využít, výhodu, odpověď je jasná.

„Lidé nežijí ve vzduchoprázdnu, naopak, jsou dnes a denně vystaveni různým formám mezilidského soužití, kde je vyšší emoční inteligence jednoznačně výhodou. Sebeuvědomění, schopnost uvědomovat si vlastní pocity, je základním kamenem porozumění sobě, a následně i svému okolí. Stav našeho prožívání také úzce ovlivňuje schopnost našeho myšlení –, jsou to vlastně spojité nádoby. Proto je vývojově výhodnější mít vyšší emoční inteligenci nežli v emocích tápat či se v nich utápět,“ říká Magdalena Dostálová.

Článek vyšel v zářijovém vydání časopisu Zdraví

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Jak se vyznáte v alergiích? Vyzkoušejte znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

26. dubna 2024

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Sexy korzet se špičatými košíčky. Před Madonnou ho oblékal plyšový medvídek

26. dubna 2024

Seriál Ačkoli byla doba upnutých šněrovaček dávno ta tam, jedním z nejslavnějších módních kousků 90. let...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...