Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doktoři léčí leukemii stále lépe

  0:01aktualizováno  0:01
Dobrá zpráva na úvod: jakkoli je leukemie zákeřná, jde o chorobu poměrně vzácnou a možnosti léčby se zlepšují. Nevýhodou choroby je, že na rozdíl třeba od infarktu nebo infekcí neexistuje možnost, jak se před případnou leukemií předem chránit.

"Není totiž tak úplně jasné, co ji způsobuje," říká hematolog Karel Indrák z olomoucké fakultní nemocnice.

Například u chronické myeloidní leukemie je známé, že ji může vyvolat radiace, ale naprostá většina nemocných žádným zářením zasažena nebyla.

Léčba: možností je víc
Při volbě vhodného druhu léčby záleží, jaký typ nemoci pacienta trápí. Akutní leukemie se léčí chemoterapií a lze ji tak v podstatě vyléčit.

Někdy lze i zde uvažovat o transplantaci dřeně nebo vlastních kmenových buněk. "U chronických připadá v úvahu transplantace nebo moderní léky," vysvětluje profesor Indrák.

Transplantace je dosud jedinou metodou, jíž se dá chronicky nemocný pacient uzdravit, avšak s věkem stoupá riziko, že se to nepovede. Naštěstí už mají čeští pacienti k dispozici nejmodernější lék na jeden typ chronické leukemie, Glivec.

Ten výrazně prodlužuje život s nemocí - dosavadní metody jim dávaly šanci na sedm let života, Glivec minimálně na třináct. "A je možné, že mezitím se objeví další léky," odhaduje olomoucký hematolog.

Mnohem větší šance
Obrovský pokrok zaznamenala léčba všech typů leukemie - před dvaceti lety se podařilo vyléčit méně než deset procent pacientů s akutní myeloidní leukemií, nyní je to skoro polovina.

Před čtyřiceti lety se podařilo vyléčit patnáct, maximálně dvacet procent dětí s lymfoblastovou leukemií, dnes je to téměř 90 procent. Navíc pacienti nemusí trpět úpornými bolestmi kostí, které někdy leukemii provázejí. "Umíme je velmi účinně tlumit," popisuje onkolog Pavel Klener z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Co je to leukemie

• leukemie je zhoubné onemocnění krvetvorby. Kromě leukemie mezi ně patří Hodgkinova choroba, lymfom, myelom atd.

• při leukemii se tvoří nadměrné množství nádorových bílých krvinek v kostní dřeni, které se šíří do těla, dřeň už nedokáže produkovat normální buňky.

• v zemi ročně leukemií onemocní 1000 lidí, příbuzné nemoci jsou méně časté

• leukemie se dělí na akutní a chronickou a dále podle toho, jaký typ buněk postihuje

• příznaky jsou různé, opět závisí na typu nemoci, mnoho z nich je typických pro spoustu dalších, méně závažných chorob (patří sem mimo jiné pocení, únava, nechutenství, hubnutí, teplota, tlak v levém podžebří, akutní leukemie zprvu vypadají jako banální infekce)

• dosud nebylo prokázáno, že by si někdo přivodil leukemii nadměrným stresem, špatnou výživou či jakkoli jinak, ale je možné, že například kouření zvyšuje riziko onemocnění

SLAVNÍ PACIENTI
Leukemie stejně jako příbuzné nemoci krvetvorby je sice poměrně vzácné onemocnění, nicméně na druhou stranu v podstatě neexistuje způsob, jak jí předejít. Naštěstí stoupají šance na vyléčení. S leukemií bojují či bojovaly některé známé osobnosti.

• Miloš Holaň, hokejista  
Onemocněl jednou formou chronické leukemie, čímž de facto skončila jeho kariéra v NHL. Z nemoci se nakonec uzdravil díky transplantaci kostní dřeně - ta se hodí nejlépe právě pro mladé pacienty, jako je on, u starších lidí stoupají rizika, a proto lékaři někdy raději volí konzervativní léčbu pomocí léků.

Miloslav Šimek, herec  
Nakonec podlehl leukemii, ale původně měl myelom, což je příbuzné zhoubné onemocnění krvetvorby, které se u něj nečekaně přeměnilo v leukemii. Jeho někdejší kolega Jiří Grossmann zemřel na lymfom, což je také zhoubné onemocnění krvetvorby.

Josef Lux, politik  
Chronické leukemii nakonec podlehl, přesněji řečeno zemřel na infekci po transplantaci kostní dřeně, kdy je organismus mimořádně oslabený. Dnes už existuje na tuto formu nemoci lék, který sice na rozdíl od transplantace pacienta úplně neuzdraví, ale zbaví jej potíží a o mnoho let prodlouží jeho život.

Jan Musil, moderátor                
Trpí chronickou leukemií, sám si zaplatil léčbu v australském Sydney, takže stále může pracovat a nemoc jej výrazně neomezuje.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...Najdete na iDNES.cz