Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doktoři léčí leukemii stále lépe

  0:01aktualizováno  0:01
Dobrá zpráva na úvod: jakkoli je leukemie zákeřná, jde o chorobu poměrně vzácnou a možnosti léčby se zlepšují. Nevýhodou choroby je, že na rozdíl třeba od infarktu nebo infekcí neexistuje možnost, jak se před případnou leukemií předem chránit.

"Není totiž tak úplně jasné, co ji způsobuje," říká hematolog Karel Indrák z olomoucké fakultní nemocnice.

Například u chronické myeloidní leukemie je známé, že ji může vyvolat radiace, ale naprostá většina nemocných žádným zářením zasažena nebyla.

Léčba: možností je víc
Při volbě vhodného druhu léčby záleží, jaký typ nemoci pacienta trápí. Akutní leukemie se léčí chemoterapií a lze ji tak v podstatě vyléčit.

Někdy lze i zde uvažovat o transplantaci dřeně nebo vlastních kmenových buněk. "U chronických připadá v úvahu transplantace nebo moderní léky," vysvětluje profesor Indrák.

Transplantace je dosud jedinou metodou, jíž se dá chronicky nemocný pacient uzdravit, avšak s věkem stoupá riziko, že se to nepovede. Naštěstí už mají čeští pacienti k dispozici nejmodernější lék na jeden typ chronické leukemie, Glivec.

Ten výrazně prodlužuje život s nemocí - dosavadní metody jim dávaly šanci na sedm let života, Glivec minimálně na třináct. "A je možné, že mezitím se objeví další léky," odhaduje olomoucký hematolog.

Mnohem větší šance
Obrovský pokrok zaznamenala léčba všech typů leukemie - před dvaceti lety se podařilo vyléčit méně než deset procent pacientů s akutní myeloidní leukemií, nyní je to skoro polovina.

Před čtyřiceti lety se podařilo vyléčit patnáct, maximálně dvacet procent dětí s lymfoblastovou leukemií, dnes je to téměř 90 procent. Navíc pacienti nemusí trpět úpornými bolestmi kostí, které někdy leukemii provázejí. "Umíme je velmi účinně tlumit," popisuje onkolog Pavel Klener z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Co je to leukemie

• leukemie je zhoubné onemocnění krvetvorby. Kromě leukemie mezi ně patří Hodgkinova choroba, lymfom, myelom atd.

• při leukemii se tvoří nadměrné množství nádorových bílých krvinek v kostní dřeni, které se šíří do těla, dřeň už nedokáže produkovat normální buňky.

• v zemi ročně leukemií onemocní 1000 lidí, příbuzné nemoci jsou méně časté

• leukemie se dělí na akutní a chronickou a dále podle toho, jaký typ buněk postihuje

• příznaky jsou různé, opět závisí na typu nemoci, mnoho z nich je typických pro spoustu dalších, méně závažných chorob (patří sem mimo jiné pocení, únava, nechutenství, hubnutí, teplota, tlak v levém podžebří, akutní leukemie zprvu vypadají jako banální infekce)

• dosud nebylo prokázáno, že by si někdo přivodil leukemii nadměrným stresem, špatnou výživou či jakkoli jinak, ale je možné, že například kouření zvyšuje riziko onemocnění

SLAVNÍ PACIENTI
Leukemie stejně jako příbuzné nemoci krvetvorby je sice poměrně vzácné onemocnění, nicméně na druhou stranu v podstatě neexistuje způsob, jak jí předejít. Naštěstí stoupají šance na vyléčení. S leukemií bojují či bojovaly některé známé osobnosti.

• Miloš Holaň, hokejista  
Onemocněl jednou formou chronické leukemie, čímž de facto skončila jeho kariéra v NHL. Z nemoci se nakonec uzdravil díky transplantaci kostní dřeně - ta se hodí nejlépe právě pro mladé pacienty, jako je on, u starších lidí stoupají rizika, a proto lékaři někdy raději volí konzervativní léčbu pomocí léků.

Miloslav Šimek, herec  
Nakonec podlehl leukemii, ale původně měl myelom, což je příbuzné zhoubné onemocnění krvetvorby, které se u něj nečekaně přeměnilo v leukemii. Jeho někdejší kolega Jiří Grossmann zemřel na lymfom, což je také zhoubné onemocnění krvetvorby.

Josef Lux, politik  
Chronické leukemii nakonec podlehl, přesněji řečeno zemřel na infekci po transplantaci kostní dřeně, kdy je organismus mimořádně oslabený. Dnes už existuje na tuto formu nemoci lék, který sice na rozdíl od transplantace pacienta úplně neuzdraví, ale zbaví jej potíží a o mnoho let prodlouží jeho život.

Jan Musil, moderátor                
Trpí chronickou leukemií, sám si zaplatil léčbu v australském Sydney, takže stále může pracovat a nemoc jej výrazně neomezuje.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Novorozený princ bude zajímavé princátko, myslí si astroložka

Svého třetího potomka přišla vévodkyně představit veřejnosti v červených šatech...

Třetí potomek prince Williama a jeho ženy Kate se narodil 23. dubna v 11 hodin a jednu minutu, podle astrologického...

Zdravé exhibicionistky jsou i mezi ženami, říká sexkoučka

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Je to umění, anebo porno? Výstava Voayer v pražském Tančícím domě rozbouřila diskuze. Že se na místě modelky svléknou,...

Další z rubriky

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Meditujte, objímejte se, jezte kaši. Sedm ranních zvyků pro lepší den

(Ilustrační foto)

Je jedno, jestli vás ráno naplňuje nadějí, nebo spíš zoufalstvím. V každém případě platí, že začátek dne dokáže...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz