Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětí s těžkou obezitou přibývá

  0:01aktualizováno  0:01
Z toho vyroste! Takhle nějak hájí často rodiče a prarodiče faldíky na těle malých a někdy i mírně odrostlých dětí. Jenže lékaři upozorňují: právě kila navíc získaná v dětském věku si s sebou člověk dost možná ponese celý život.

A naopak, kdo problémy s váhou nemá jako dítě, nejspíš se jim vyhne i v dospělosti.

Problémy s dětskou obezitou v Česku lze i vyčíslit, vyjdou tak najevo dvě zprávy. Ta dobrá zní: celkem je v zemi obézních dětí přece jen méně než třeba v USA, Anglii a většině západoevropských zemích.

Ta špatná však varuje - v minulém desetiletí stoupl počet extrémně obézních dětí na dvojnásobek. "Byla jich tři procenta ze všech dětí, už jich je šest procent," vyčísluje lékařka Zuzana Urbanová z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, která se právě léčbou dětské obezity zabývá už dlouho.

Odhaduje přitom, že kvůli oblibě fast foodu a vysedávání u počítače se situace bude dále zhoršovat. Děti se přitom mohou své nadváhy, či dokonce obezity zbavit - nepomohou jim však metody fungující u dospělých, jako jsou třeba drastické diety. Navíc je třeba, aby spolupracovala celá rodina. 

PŘÍKLAD JÍDELNÍČKU

Snídaně
celozrnné pečivo, 10 g rostlinného tuku light, polotučný bílý jogurt s kousky čerstvého ovoce

Svačina
200 ml neochuceného polotučného mléka nebo 2 plátky křehkého chleba se sýrem a zeleninou

Oběd
kuřecí přírodní řízek na houbách, poloviční porce rýže nebo těstovin, zeleninový salát

Svačina
sýr cottage s jablkem nebo pomazánka z polotučného tvarohu s okurkou nebo paprikou

Večeře
zeleninový salát s tuňákem ve vlastní šťávě (nebo šunkou, vejcem či sýrem) a olivovým olejem, 1 plátek křehkého chleba, ovocný jogurt

Jak poznáte, že dítě potřebuje hubnout? "Úplně jednoduše: nemělo by vážit víc než hodnota, kterou získáte, když odečtete od jeho výšky v centimetrech číslo 100," vysvětluje Iva Málková ze společnosti Stop obezitě. Pokud potomek měří 140 centimetrů, neměl by vážit přes 40 kilogramů.

Průzkum v letech 1990 až 2000 ukázal, že počet obézních dětí stoupl z 10 na 13 procent. "To je v porovnání s USA, Anglií, Španělskem a ostatními západoevropskými zeměmi příznivé číslo, neboť tam je obézních 20 až 30 procent dětí," vyčísluje dětská lékařka Zuzana Urbanová z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Horší je, že přibylo dětí, které světem vláčejí desítky kil navíc - bývala jich tři procenta, nyní už šest.

Hubne celá rodina
Pro dítě platí totéž, co pro obézní dospělé - musí méně jíst a víc se hýbat. Jenže není možné nechat to na dítěti samém, neboť tomu chybí potřebná motivace i vůle. Zdravotní problémy je zatím netrápí a posměšky ostatních přicházejí většinou až ve vyšším školním věku.

"Zapojte do hubnutí celou rodinu, změňte nenápadně jídelníček i pohybový režim všem, aby si toho dítě ani nevšimlo," radí pediatrička Zuzana Urbanová. Problém bývá v tom, že "zejména obézní rodiče často nevidí nebo nechtějí vidět, že jejich dítě je obézní", soudí Málková.

Dítě se odmala učí novému chování tím, že pozoruje a napodobuje chování lidí kolem sebe. Nejvíce přitom napodobuje lidi, kteří jsou mu nejbližší, tedy nepochybně rodiče, prarodiče a sourozence. "Dítě může odmítat zeleninové jídlo stejnými slovy, jakými ho odmítá otec," vysvětluje Málková.

Chybou by bylo naopak dítěti nadávat, pokud například snědlo něco nevhodného, a říkat, že je obézní, nemotorné, a tak ho psychologicky ještě více frustrovat.

Zapomeňte na diety
"Dítě by mělo hubnout pozvolně, asi tak jeden kilogram za měsíc," upřesňuje docentka Urbanová. Je jasné, že pokud bude málo se hýbající dítě se sklony k obezitě snídat housky se silnou vrstvou másla a v poledne zapíjet smetanové omáčky limonádou, kila budou přibývat.

Jenže ani druhý extrém není dobrý - děti by v žádném případě neměly držet diety. "Nevhodný pro ně je i rádoby zdravý jídelníček, kterým se řídí třeba matka," upozorňuje Václava Kunová z Fóra zdravé výživy.

Příklad? Odstředěné mléko, zelenina pouze dušená, k večeři vařená zelenina a celozrnný rohlík, samé nízkotučné potraviny - taková strava často obsahuje málo látek důležitých pro správný vývin dětského organismu, navíc je prostá tuků, přičemž některé vitaminy se rozpouštějí právě jen v tucích.

HUBNOUT BY MĚLA CELÁ RODINA
Kila navíc, která s sebou vláčí dítě, jsou většinou důsledkem životního stylu celé rodiny. Jak potomkovi pomoci, radí Iva Málková ze společnosti Stop obezitě.

• Buďte dítěti okázalým vzorem
Neříkejte dítěti, že jídla, která musí jíst místo oblíbených, za moc nestojí, naopak dávejte najevo, jak jsou dobrá. Nové jídlo je potřeba dítěti předložit nejméně sedmkrát, aby si ho oblíbilo. Pochlubte se, jak jste při oslavě v práci ochutnali vlašského salátu jenom symbolicky, zatímco kolega snědl celý talíř smažených brambůrků.

Hýbejte se, ať se má dítě ke komu přidat
Pro dítě je těžké nedívat se na televizi a cvičit, když zbytek rodiny sedí u televize. Nejméně časově náročné je jízda na rotopedu - vy při zprávách a dítě při pořadech, které má rádo.

Zapojte do nového života celou rodinu
Zdravější způsob života prospěje všem, i těm členům rodiny, kteří hubnout nepotřebují. Dítě se může těžko chovat jinak než tatínek či bratr.

Věnujte čas sobě a dítěti
Odložte méně důležité práce a věnujte čas sobě a dítěti. Vyšetřete si alespoň obden čas na nějaký pohyb i za cenu, že byt nebude uklizen jako klícka.

Nešetřete pro potomka chválou
Chvalte dítě. Americký výzkum zjistil, že pokud hubnoucí děti někdo chválí, dokážou shodit až třikrát více než ty, jež nikdo pochvalou nepovzbuzuje. Nesmí se však stát, že vyhubujete dítěti, že si koupilo zmrzlinu, ale druhý den mu ji koupíte za to, že si opravilo známku ve škole.

Porušte rodinné tradice
Při rodinných oslavách si předem naplánujte činnosti, při kterých strávíte minimum času u stolu. Je možné, že dítě si nakonec bude s vámi radši hrát než sedět přejedené nečinně u stolu.

• Pozor, dítě jí i u kamarádů
Dohodněte se s učiteli ve školní jídelně, aby dítě nenutili ke snědení kompletního oběda. Připravte též dítěti do ledničky talířek s chutně vyhlížející zeleninou, netučný tvaroh s ovocem a podobně, aby, až přijde třeba hladové ze školy, mělo kam sáhnout.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Ještě než zemřela, zabalila Britka 18 narozeninových dárků pro syna

Moderátorka britské televizní stanice BBC Rachael Blandová se synem Freddiem v...

Čtyřicetiletá moderátorka televizní stanice BBC Rachael Blandová prohrála na začátku září dvouletý boj se zákeřnou...Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...Najdete na iDNES.cz