Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětí s ekzémem přibývá

  0:01aktualizováno  0:01
Proplakané noci, úporné svědění, zarudlá a vysušená kůže. Atopický ekzém zdaleka není jen kosmetický problém. Jde o nepříjemné a vleklé zánětlivé onemocnění kůže. Navíc stále častější. "Odhaduje se, že atopickým ekzémem trpí každé desáté dítě."

"V Evropě zhruba platí, že nemoc postihuje 16 procent dětí ve věku do čtyř let a 12 procent předškolních dětí," říká lékařka Štěpánka Čapková z dětské dermatologické ambulance pražské motolské nemocnice.

Proč? Těžko říci
Pacientů s ekzémem přitom v ordinacích každý rok přibývá. Výskyt tohoto onemocnění se za posledních třicet let zdvojnásobil. Odpověď na otázku proč není jednoznačná.

Dost možná za to může znečištěné životní prostředí, jiné složení stravy, větší výskyt chemikálií v domácnostech, někdo podezírá i častý chov domácích zvířat v bytě. "Je to ale možná i tím, že maminky i lékaři si všímají i mírných forem ekzému, který se dříve neřešil a neléčil, a tak čísla také rostou," míní Čapková.

Kůže lidí s ekzémem reaguje i na běžné podněty zvláštním, mimořádným, nezvyklým způsobem. Může za to vrozená dispozice - sklon k onemocnění se dědí z generace na generaci spolu se sklonem k průduškovému astmatu, alergické rýmě a některým dalším alergickým reakcím.

U některých členů takto postižených rodin o sobě alergie nikdy vědět nedá, u jiných se pro změnu objeví třeba hned dvě alergická onemocnění zároveň - ekzém a alergická rýma nebo ekzém a astma. Často se též střídají období, kdy dítě trpí atopickým ekzémem, s obdobím, kdy převažují projevy astmatu.

Protože jde o onemocnění dědičné, jen těžko mohou lékaři ovlivnit jeho příčinu. "Ekzém nedokážeme zcela vyléčit, ale většinou dokážeme zbavit pacienta nepříjemných příznaků, nebo alespoň projevy onemocnění zmírnit," říká Čapková.

Dítě by se však mělo vyhýbat některým jídlům a rodiče by se měli snažit předcházet spouštěcím mechanismům, které ekzém vyvolávají nebo zhoršují. Na rodičích proto je, aby pečlivě sledovali, na co kůže jejich dítěte reaguje. U někoho může ekzém zhoršovat určitá potravina, u jiného změna počasí. Své může udělat také psychický stres.

Nová, ale drahá mast
Jen na léky se spoléhat nedá, ale zcela se jich zříci také není podle Čapkové rozumné. Dřív lékaři pacientům s těžším ekzémem předepisovali hlavně hormonální přípravky - kortikoidy. Tyto léky však mají řadu nežádoucích účinků, a nedají se proto užívat trvale.

Od začátku roku jsou i v Česku k dispozici nové preparáty, které působí přímo na imunitu. Zastavují abnormální reakce, odstraňují kožní zánět a svědění. Jsou však velmi drahé. Patnáctigramová, tedy poměrně malá tuba krému Elidel stojí zhruba 580 Kč. Třicetigramová tuba léku Protopic stojí zhruba 1200 korun.

"Tyto léky proto používáme hlavně k léčbě ekzému v obličeji a na krku, kde jsou výsledky skvělé. Léčbu v těchto lokalitách pojišťovny závažnějším pacientům určitých věkových kategorií hradí. Jinak musí tuto léčbu hradit rodiče ekzematického dítěte," vysvětluje Čapková.

Léčba ekzému je běh na dlouhou trať. Vyžaduje trpělivost od dítěte, od rodičů i od lékaře. A i když ekzém často vítězí, není nutné ztrácet naději. Do dospělosti si tuto nemoc přenáší jen málokdo. Do puberty ekzém vymizí u 75 procent dětí, u ostatních většinou odeznívá po 18 až 20 roce.

JAK POMOCI DÍTĚTI S EKZÉMEM
I když následující rady nedokážou potomkovi pomoci od ekzému, mohou výrazně zmírnit potíže s ním spojené, jako je svědění a podobně.

Nechoďte ven v sychravém a vlhkém období a při větším výskytu smogu, kdy je vhodné omezit vycházky.

• Když zařazujete do jídelníčku dítěte nová jídla, dávejte pozor, zda na to dítě nějak přehnaně nereaguje třeba vyrážkou.

• Pokud máte doma ekzematika, vyhněte se domácím zvířatům, zejména těm se srstí nebo peřím.

• Vytvořte doma zdravé prostředí, zrušte závěsy, koberce, čalouněný nábytek alespoň v místnosti, kde spí atopik. Matrace jsou ideální z umělých hmot, stejně jako výplně pokrývek. Potah na matraci i pokrývky perte.

Větrejte a nepřetápějte. Rozhodně doma nekuřte a nepovolte to ani návštěvám.

• Čím menší dítě, tím důležitější je ve vztahu k atopii a ekzému jeho jídelníček. Velmi důležité je například výhradní kojení do šesti až devíti měsíců věku dítěte. Do roka je vhodná hypoalergenní dieta, s jejím sestavením by měl pomoci lékař imunolog nebo alergolog.

• I lidé s ekzémem by měli používat mýdlo, samotná voda totiž nestačí a nečistota, pot i zbytky léčiv kůži zatěžují. Pacienti mohou používat mycí emulzi, jemné dětské mýdlo s kyselým nebo neutrálním pH nebo mýdlo pro citlivou nebo ekzematickou pokožku, která lze zakoupit v lékárně. Mýdlo se používá v jiné dny než léčivé koupele.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Poznali se v psychiatrické léčebně, teď čekají osmého potomka

František a Monika se potkali v psychiatrické léčebně.

Monika a František, protagonisté dokureality Malé lásky, mají hodně společného. Oba padli na dno a díky tomu, že...

Další z rubriky

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz