Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cvičte pro radost, ne proto, že musíte

  0:01aktualizováno  0:01
Ubývající kila a radost z pohybu. Tak by se daly shrnout hlavní důvody, které lidi vedou k rozhodnutí: budu pravidelně cvičit. Pokud však budete chápat permanentku do posilovny a sportovní oblečení jako symboly utrpení, něco je špatně.

"Také jste si všimli, že nejčastější novoroční předsevzetí se týkají našeho životního stylu? Snad i proto, že o Vánocích lenošíme a dopřáváme si dobrého jídla, na Nový rok si slibujeme, že odteď bude všechno jinak," uvažuje pražská cvičitelka fitness Daniela Stackeová.

A potvrzuje: právě v lednu tržby fitness center a dalších sportovních zařízení oproti předchozím měsícům rychle rostou.

Už žádné výmluvy
Aby mělo cvičení smysl a zároveň aby u něj člověk vydržel, je dobré nedávat si přehnané závazky a na druhou stranu zbytečně se nevymlouvat třeba na nedostatek času.

"Vaše tělo si musí na pohyb pomalu zvykat. Pro začátek je nejlepší cvičit dvakrát týdně a teprve po pár týdnech můžete přidat a chodit cvičit častěji," radí Stackeová.

Nečekejte, že už na konci ledna budete mít pevnou a štíhlou postavu, a nesnažte se toho dosáhnout například tak, že to budete s cvičením přehánět. "Pokud se cítíte unaveni a bolest svalů je vám nepříjemná, je to známka, že jste se do cvičení vrhli příliš rychle a měli byste ubrat," varuje cvičitelka.

Netrpte, užívejte si to
Pokud kromě cvičení i hubnete, i zde platí - stravovací návyky měňte jen pozvolna. V tom se rozhodnutí pravidelně cvičit, případně hubnout liší třeba od snahy přestat kouřit - tam je naopak radikální odložení cigaret ze dne na den žádoucí. A abstinující kuřák se tak musí vyrovnávat s nepříjemnými stavy.

TŘI NEJČASTĚJŠÍ CHYBY

Špatně zvolený pohyb - pohybovou aktivitu musíte volit jak s ohledem na zdraví, tak je třeba brát v potaz, co od ní očekáváte. Ne každý pohyb například vede k hubnutí.

Přehnané předsevzetí - nemá smysl slibovat si, že budete chodit třeba běhat čtyřikrát týdně, když jste dosud nedělali nic.

Pohyb sám nestačí - pokud chcete cvičit hlavně kvůli hubnutí, musíte změnit i životosprávu - dopřejte si relaxační cvičení, když budete jen hrát squash či tenis, tělo bude zatěžováno jednostranně.

U cvičení by to mělo být jinak. "Myslete na to, že ani pohyb, ani dieta by vás neměly nijak omezovat. Tím nejhorším, co můžete udělat, je změna ze dne na den s pocitem, že teď trpím, a až zhubnu, budu se moci vrátit ke svým zlozvykům," říká Daniela Stackeová.

Kdo chápe cvičení jako dočasné utrpení, možná také zhubne nebo si zpevní postavu, ale daleko spíše si zadělá na takzvaný "jo jo" efekt místo toho, aby se zbavil nadbytečných kilogramů, jeho váha po čase opět stoupne.

Už víte, jak se budete hýbat?
Záleží na tom, co si od cvičení slibujete - někdo chce jen hubnout, jiný zlepšit fyzičku, další očekává především relaxaci od pracovního stresu. To všechno je možné. Volba vhodného pohybu je však opravdu trochu věda, protože nabídka je už dávno mnohem širší než jen běh, jízda na kole nebo plavání.

Také fitness centra nabízejí daleko více než jen posilovací stroje. "Zde využijte alespoň pro začátek služeb osobního trenéra, při špatném postupu byste si mohli ublížit. Pomůže vám sestavit cvičební plán šitý přesně na míru," radí Daniela Stackeová.

Ženy může spíše než cvičení na strojích lákat skupinové cvičení při hudbě - mnohé posilovny už nabízejí lekce aerobiku, který je zaměřený přímo na tvarování postavy, jde například o cvičení zvané P-class.

Ženám, které žijí ve stresu a zároveň touží po pohybu, který by jim přinesl zklidnění mysli, doporučuje Daniela Stackeová jógu nebo některý z tanců, který bývá v poslední době také v nabídce fitness center: břišní tance, salsa, afro dance a podobně.

Zapomeňte na to, že vás ve škole tělocvik nebavil a že jste měli protivného tělocvikáře. Dneska už nemusíte porovnávat své výkony se spolužáky ani s kýmkoli jiným.

RADY PRO CVIČENÍ 
Aby vám odhodlání ke cvičení vydrželo, je třeba držet se několika rad. Které to jsou, vysvětluje cvičitelka fitness Daniela Stackeová.

Stanovte si svůj cíl
- ještě předtím, než začnete pravidelně cvičit, ujasněte si, co od toho čekáte
- cvičíte kvůli hubnutí, nebo kvůli kondici?

Začněte pomalu a postupně
- tělo si musí na pohyb zvykat
- optimální je začít cvičit dvakrát týdně
- necvičte s přehnanou intenzitou

Vyberte si vhodnou pohybovou aktivitu
- postavě nejvíce prospívají cvičení ve fitness centrech (posilovny)
- kondici vylepší kombinace posilování s aerobním tréninkem (běh, jízda na kole)
- chcete se zejména odreagovat? Volte squash, tenis nebo třeba nohejbal

Berte ohled na svůj zdravotní stav
- pokud trpíte trvalejšími zdravotními problémy, konzultujte výběr aktivity s lékařem
- můžete absolvovat i zátěžové testy, abyste věděli, jaká zátěž je pro vaše srdce bezpečná
- pokud trpíte bolestmi zad, nezapomeňte, že některé sporty, jako třeba squash, je mohou ještě zhoršit!

Nezapomeňte na psychiku
- pohyb by vám měl přinášet radost, zbavovat vás nepříjemného napětí, které pramení z přemíry stresu
- není cílem dosáhnout špičkových výkonů, lepší je chápat pohyb jako zdroj radosti

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz