Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co ničí lidskou sexualitu?

  8:45aktualizováno  8:45
Víte, co všechno patří mezi potíže, které ničí sexuální život? Zdaleka ne jen stále dokola zmiňovaná erektilní dysfunkce, která sužuje muže. Potíže totiž trápí stejně muže i ženy. Vliv mohou mít různé choroby, stres, ale také nedostatek komunikace.

Každý třetí člověk, tak lze stručně vyčíslit, kolik lidí má potíže se svým sexuálním životem. Psychika s námi přitom mává mnohem více, než si většina lidí připouští.

"Například za sexuálními dysfunkcemi žen bývají v naprosté většině psychické příčiny," potvrdil pražský sexuolog Ondřej Trojan. A podobné to je u mužů, byť se stoupajícím věkem se stále častěji projevují i skutečné zdravotní trable.

Ty nakonec mohou ohrozit zdraví ,a dokonce život člověka, přičemž právě sex bývá první oblastí, kde se projeví. I proto by jim měl člověk věnovat zvýšenou pozornost. Sex je totiž přirozený pud a pokud v něm něco neladí, je to nejen škoda, ale je to i důvod k ostražitosti.

Když hormonů ubývá
A opět to platí pro obě pohlaví. Zdravotních příčin je více - v první řadě to bývají kardiovaskulární choroby. "Při oběhových nemocech se zhoršuje prokrvování, a to má přímý vliv třeba na erekci u mužů," řekl přední český kardiochirurg Jan Pirk z pražského IKEM.

Jak si zachovat zdraví a chuť na sex - čtěte ZDE

Následují potíže s prostatou, u žen zase menopauza - kvůli ní klesá produkce hormonů, které mimo jiné zvlhčují pochvu a ovlivňují i chuť na sex. Sexuální život mnoha lidí zhatí zhoubné onemocnění anebo cukrovka.

Vliv mají také chirurgické zákroky, onemocnění krvetvorby, artróza a choroby kloubů a velký vliv má také stres a deprese. "Člověk, který trpí depresí, ztrácí zájem o své zájmy, o okolí a mimo jiné i o sex," uvedl psychiatr Ján Praško z pražského psychiatrického centra.

Jenže mnohdy se lidé trápí, aniž jsou skutečně nemocní. "Tou asi vůbec nejčastější příčinou, proč to mezi lidmi neklape, je nedostatek komunikace," soudí pražský sexuolog Petr Weiss. Například nezájem o sex bývá více než v polovině případů způsoben tím, že ve vztahu něco neladí. Jen menší částí se na něm třeba u žen podílí hormonální antikoncepce či hormonální problémy.

Zachraňte si milostný život
Lidská sexualita je zářným dokladem toho, že všechno souvisí se vším. Na tom, jak se lidem v milování daří, či nikoliv, se odráží mnoho věcí, které se sexem na první pohled nijak nesouvisí.

Nemám chuť na sex, tak zní podle sexuologa Ondřeje Trojana vůbec nejčastější trápení spojené se sexem v případě žen. Následuje bolest při milování a neschopnost dosáhnout orgasmu. Mnohé ženy se přitom sníženou chutí na sex trápí, byť některé si naopak stěžují na partnerův nátlak, a hledají proto pomoc u odborníků.

Většinou se přijde na to, že za vším vězí třeba skryté trable ve vztahu. To je možná trochu překvapivé, protože mnoho lidí by spíše vinilo nějakou fyziologickou potíž, případně nepříjemné zážitky z minulosti. I fyziologie však má vliv, jde například o hormonální výkyvy, zejména se stoupajícím věkem.

"Naštěstí se dají tyto potíže řešit, někdy pomohou psychofarmaka, někdy psycholog," dodává Trojan. Podle něj je proto rozhodně škoda, aby pár nad postupně se snižujícím libidem mávl rukou.

Potíže s příliš suchou sliznicí v pochvě má v závislosti na věku až 40 procent žen, malou chutí na sex trpí asi dvacetina žen kolem třicítky, ale až polovina těch v době menopauzy, tedy po padesátce.

Proč to bolí
Bolesti při sexu trápí tři až osmnáct procent žen. Uvedená čísla pocházejí z francouzského výzkumu, ale stav v české populaci bude nejspíše podobný. Bolestivý sexuální styk mívá rovněž velmi často psychologické příčiny, nemůže za to tedy anatomie dotyčné ženy.

"Může to být třeba trauma ze znásilnění, ale třeba také nevěra předchozího partnera, protože obava z ní a nejistota spojená se sexem se přenáší i do tohoto partnerství," vysvětluje sexuolog Trojan.

Co škodí lásce a sexualitě?  

Ondřej Trojan, sexuolog 
"V každém případě u žen i u mužů je to špatná vztahová situace, haprující vztah, v němž jsou konflikty, a naopak chybí tolerance. To se může projevit jak na schopnosti erekce, tak na schopnosti dosáhnout orgasmu."

Petr Šmolka, rodinný terapeut 
"Ženská a mužská očekávání se ve vztazích tak různí, že je vůbec zázrak, když si spolu dokážou porozumět. Pravda, některé odlišnosti mohou být alespoň dočasně docela příjemné - třeba ty anatomické. A pak je to snaha předělat druhého k obrazu svému."

Jan Pirk, kardiochirurg 
"Nejvíce škodí její nedostatek. A pokud mohu říci za svůj obor, projevuje se vliv srdečních chorob, protože například některé léky na oběhové nemoci snižují potenci."

Také obávaná neschopnost dosáhnout orgasmu mívá řešení, protože jen jedna žena z deseti, kterou tahle potíž trápí, jej skutečně nikdy dosáhnout nemůže.

U zbylých 90 procent však může jít o běh na dlouhou trať a dost možná bude třeba psychoterapie, protože je třeba odbourat bariéry v jejich psychice.

"Je to třeba vliv výchovy, kdy se v rodině mluví o sexu jako o něčem nečistém a říká se děvčátkům, že je špatné nechat na sebe sahat a podobně," popisuje zdroj traumat sexuolog. Někdy v životě má potíže s dosažením orgasmu asi čtvrtina žen.

Co ničí erekci
Muži si zase nejčastěji stěžují na potíže s erekcí - i když zde navíc situaci komplikuje fakt, že stále ještě je dost těch, kteří se svěřit bojí. Odhaduje se, že vážnou poruchou erekce trpí asi čtvrtina českých mužů. Ta lehká souží asi polovinu z nich.

Pokud by všichni muži s potížemi s erekcí šli k lékaři, mohli by si tím zachránit zdraví, uvážíme-li, co všechno může dobrou erekci poškodit - namátkou cukrovka nebo nemoci srdce a cév. "Člověk s ischemickou chorobou srdeční může při sexu dostat i infarkt," potvrzuje kardiochirurg Jan Pirk.

Naproti tomu počet mužů, kteří nemohou dosáhnout orgasmu, je minimální, nedosahuje ani jednoho procenta. Předčasná ejakulace bývá problém těch nejmladších, celý život s ní bojuje méně než pět procent mužů. Opět kromě možných funkčních poruch hraje velkou roli psychika, například nevhodně pronesená poznámka partnerky a podobně.

Mluvte spolu
Rada na závěr? Lidé, kteří spolu tvoří pár, by se neměli bát o svých potížích mluvit, ať už jsou to ty čistě sexuální nebo zdravotní, které mají vliv na jejich sexualitu.

"Zábrany, nedostatek otevřenosti, když si partneři nejsou schopni sdělit třeba to, co v sexu potřebují a co je vzrušuje, to bývá ta největší potíž," potvrzuje pražský sexuolog Petr Weiss.  To, co platí pro vlastní sexualitu, pak v přeneseném slova smyslu platí i pro celé soužití.

SLOVNÍČEK

Sexuální dysfunkce - jedna z poruch zhoršující sexuální funkce, je jich řada, některé z nich jsou způsobeny psychickými potížemi, jiné některými nemocemi.

Vaginalismus - náhlé a bolestivé stažení svalstva pochvy a okolí, které znemožňuje uskutečnění pohlavního styku, většinou má psychickou příčinu (špatné zkušenosti se sexem, porod).

Hormony - lidskou sexualitu ovlivňují zejména pohlavní hormony, u žen jsou to estrogeny, u mužů testosteron, s věkem jejich produkce klesá.

Porucha erekce - potíže se ztopořením, mohou mít více příčin, například psychický blok vyvolaný předchozími neúspěchy, ale také to může být první příznak vážných zdravotních problémů, jako je onemocnění srdce a cév nebo nádor prostaty.

Prostata - předstojná žláza, součást mužského pohlavního ústrojí. Obepíná močovou trubici pod močovým měchýřem. Produkuje sekret vylučovaný při ejakulaci, tvoří se v ní látky nutné pro činnost spermií.

Frigidita - pohlavní chladnost. Postihuje především ženy, nemají zájem o sex, nevzruší se, jejich pohlavní orgány nereagují na dráždění, může vzniknout i v průběhu života.

Autoři:


Nejčtenější

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Ilustrační fotografie
Hubnutí i výkonnější mozek. Proč se vám vyplatí posilovat

Chcete zhubnout a být ve formě? Potom zařaďte do svého programu posilování. Udělá pro vaší postavu i zdraví mnohem více, než si vůbec myslíte.  celý článek

Další z rubriky

Břichomluvkyně Darci Lynne Farmerová v show Amerika má talent (Los Angeles, 20....
Břichomluvci nemluví břichem. Tajemství úspěchu je v mozku diváků

Dvanáctiletá vítězka soutěže Amerika má talent znova nadchla svět pro břichomluvectví – prastarou techniku, která ve skutečnosti s břichem nemá nic moc...  celý článek

Ilustrační fotografie
Srdce se náhle zastaví až 70 lidem ze sta tisíc. Do 10 minut je pozdě

Když náhlá zástava srdečního oběhu potká někoho s dobrou fyzickou kondicí, jeho okolí je zděšeno. Obecně se totiž má za to, že sportem si zdraví utužujeme, tak...  celý článek

čtení
Čtení knih přináší výhody. Budete lépe spát a zlepšíte si paměť

Trávit volný čas čtením zajímavé knihy je v dnešní přetechnizované době pro mnoho lidí přinejmenším neobvyklé. Existují však i zdravotní důvody, proč byste se...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce
Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce

Patříte mezi milovnice třpytek, ale nemůžete si dovolit nosit do práce příliš výrazné líčení? Sáhněte po metalických očn... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.