Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co může ošetřit váš praktický lékař

  0:01aktualizováno  0:01
Víte, že ne všichni praktici poskytují péči ve stejném rozsahu? Zatímco některý kromě prohlídek a ošetřování v době nemoci natočí i EKG a ošetří poraněný prst, u dalšího se takové možnosti nedočkáte.

Představte si banální poranění. Takové větší říznutí do prstu. Přelepit ho doma náplastí nestačí, rána vyžaduje steh, možná dva. Jenže kam vyrazit?

Ošetří takovou ránu praktik, nebo je třeba vyrazit rovnou na chirurgii? "Záleží na tom, na jakého praktika narazíte a jakou péči má nasmlouvanou se zdravotní pojišťovnou," vysvětluje lékař Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů pro dospělé.

EKG jen někde
Existuje totiž několik skupin výkonů, které mohou praktici provádět. Kromě běžné prevence a léčby jsou to například výkony zvané v terminologii lékařů a pojišťoven fakultativní, mezi něž patří třeba EKG, tedy natočení záznamu srdeční činnosti.

"Pokud má lékař přístroj a projeví o to zájem, pojišťovna s ním uzavře smlouvu i na provozování EKG," říká Jelínek. Odmítnout to nemůže.

Ošetření řezné nebo hnisavé rány, malé popáleniny nebo třeba měření hladiny cukru v krvi u diabetiků patří do další skupiny výkonů. I zde záleží na dotyčném lékaři, jakou smlouvu uzavře s pojišťovnou. Musí například sám posoudit, jestli si skutečně na šití v ordinaci troufne.

Vyberte si dobře praktického lékaře - ZDE

"Jde také o to, kde má lékař ordinaci. Pokud na poliklinice vedle chirurgie, je asi nesmysl, aby uzavíral smlouvu i na malé šití, kdežto venkovskému lékaři se to může hodit," soudí Jelínek. Podobně s měřením cukru - ocení to zejména pacienti na venkově, protože nebudou muset jezdit kvůli měření až k diabetologovi.

Záleží samozřejmě i na tom, jaké je vlastní vzdělání praktika a nakolik si ho rozšiřuje. "Někteří praktičtí lékaři mají další vzdělání, takže jsou schopni poskytovat širší spektrum výkonů - ale mělo by to být pod důkladnou kontrolou komory a pojišťoven," soudí Vladimíra Bošková z Občanského sdružení na ochranu pacientů.

Podle ní by měl mít pacient možnost vědět, zda právě jeho praktikovi skutečně bylo oficiálně povoleno dělat více výkonů. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna běžně s lékaři smlouvy na další výkony uzavírá. "Pro jejich nasmlouvání ale musí být splněny některé podmínky, na kterých jsme se se zástupci praktiků dohodli, jde o vhodný prostor, hygienu a vzdělání," řekl mluvčí VZP Jiří Suttner.

Odkdy dokdy?
Další věcí, která není všem pacientům úplně jasná, je ordinační doba praktiků, mnoho z nich ordinuje jen půl dne. Mezi lidmi se rozšířilo, že je tomu tak proto, že jim pojišťovny delší ordinační dobu nedovolí. "Tak to ale není, lékaři by se na to neměli vymlouvat, protože praktici dostávají pevnou úhradu za to, kolik lidí mají ve své kartotéce," doplňuje Bošková.

To, že lékaře nijak neomezuje, tvrdí i VZP. "Setkáváme se s tím, že praktici sami omezují ordinační dobu a nejsou pak dostupní," tvrdí mluvčí Suttner. Podle něj lékařům nicméně stačí pět hodin denně pět dní v týdnu v ordinaci, aby spolu s návštěvami a nezbytnou administrativou naplnili celý úvazek. "Rozhodně však nikdo nebrání tomu, aby to bylo více. Naopak," doplnil Suttner. Ovšem lékař za delší pracovní dobu více peněz nedostane.

Pokud pacient není se svým praktickým lékařem spokojen, má možnost jej změnit a vyhledat jiného ošetřujícího lékaře a přeregistrovat se k němu. V případě výhrad ke kvalitě péče se může obrátit na zřizovatele, nadřízeného lékaře, lékařskou komoru, případně i na zdravotní pojišťovnu. Také zdravotní radové mohou v případech, kdy lékař nedodržuje ordinační dobu a zanedbává své pacienty, stížnost pacienta řešit.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz