Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi umírají opuštění a v anonymitě

  7:13aktualizováno  7:13
Češi většinou umírají v nemocnicích nebo ústavech sociální péče. Nezřídka jsou v posledních dnech života zcela opuštění, navíc jakoby na obtíž neškolenému zdravotnickému personálu. Vyplynulo to z výzkumu sdružení Cesta domů, které propaguje hospicová zařízení.

Sdružení Cesta domů podniklo výzkum za přispění nadace Open Society Fund Praha. Jeho cílem bylo zjistit, v jakých podmínkách se v Česku umírá, a pokusit se nabídnout varianty řešení.

"Náš život se v posledním století změnil. Žijeme výrazně déle a v mnohém ohledu pohodlněji. Platíme však za to nemalou daň: déle totiž také umíráme," stojí v úvodu práce.

Lidé umírají opuštěni
Nejčastějšími symptomy umírání jsou bolest, dušnost, úzkost a deprese. Všechny tyto průvodní znaky umírání vyžadují péči, která v Česku není často pečlivá.

Pro většinu těžce nemocných, kteří jsou na konci své životní pouti, je navíc rozhodující, v jakých podmínkách odcházejí.

Většina z nich ale umírá anonymně v nemocnicích a sociálních ústavech, kde jsou v posledních dnech života odkázáni pouze na sebe a ne vždy kvalitní péči personálu.

V nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných umírá přes sedmdesát procent lidí, doma jen lehce přes dvacet procent.

Představa Čechů o důstojném umírání

  • dobře léčená, utlumená bolest
  • přítomnost blízkých
  • rychlá smrt ve spánku doma
  • uspokojení duchovních potřeb
Hospiců je málo
Ročně v Česku zemře asi 100 tisíc lidí a tři čtvrtiny z nich by si podle Cesty domů přály skonat doma obklopeni blízkými. To se ale nepoštěstí zdaleka všem.

Těm, kteří už nemají rodinu, jež by se o ně postarala, lépe než nemocnice poslouží ústavy paliativní péče, tzv. hospice, které se snaží péči rodiny nahradit. Jejich rozšíření v Česku je ale velmi malé, je dostupné asi jednomu procentu nemocných.

Více než dvě třetiny zdravotníků chápou péči o terminálně (nevyléčitelně) nemocné v republice jako špatnou. Problém je podle odborníků v tom, že moderní medicína bere smrt jako lékařské selhání, nikoli jako přirozené vyústění lidského života.

Studenti medicíny, které sdružení Cesta domů oslovilo, si postěžovali, že je na vysoké škole nikdo nepřipravuje, jak se starat o umírající, jak jim pomáhat, jak s nimi komunikovat.

Chybí opora v zákoně
"Úroveň péče o umírající v naší zemi je navzdory úsilí mnohých zdravotníků a pracovníků v sociální sféře alarmující. Kvalitní péče o umírající existuje, přístup k ní však má pouze velmi malá část obyvatelstva," řekla Martina Špinková, která se na projektu podílí.

V medicínské péči by se na základě výzkumu měla zlepšit především léčba bolestí, možnost umírat doma a především zapracovat na komunikaci s umírajícími, aby si i oni na konci života uspokojili některé základní duchovní potřeby.

Samotnou kapitolou je podpora inovativním projektům typu hospicových domů, které zatím nemají příliš silnou oporu v českém zákonodárství. Právě působení na poslance by mělo být jednou ze složek projektu Cesty domů.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.Najdete na iDNES.cz