Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou se svou váhou spokojenější než Evropané

  13:00aktualizováno  13:00
Češi a Slováci jsou se svojí váhou spokojenější než průměrný občan Evropské unie, ale cítí se méně zdraví než většina obyvatel starého kontinentu. Vyplývá to z průzkumu věnovaného zdraví a obezitě, který vydal Eurobarometr.
Nejspokojenější z celé EU jsou Slováci. Jen čtvrtina z nich si myslí, že by potřebovala nějaké to kilo shodit. Ilustrační foto.

Nejspokojenější z celé EU jsou Slováci. Jen čtvrtina z nich si myslí, že by potřebovala nějaké to kilo shodit. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V průměru 55 procent lidí v Evropské unii si myslí, že jejich váha je zhruba v pořádku. Stejného názoru je 62 procent Čechů a 70 procent Slováků.

Osmatřicet procent Evropanů je naopak přesvědčeno, že má nadváhu. Podstatně kritičtější jsou ke své váze ženy (44 procent), než muži (32 procent). V Česku je o vlastní nadváze přesvědčena třetina lidí.

Největší spokojenost v celé unii vládne v tomto směru na Slovensku, kde se jen čtvrtina lidí domnívá, že váží přespříliš.

Za zdravé se považuje 76 procent Evropanů, ale jen po 70 procentech Čechů a Slováků. Zatímco v průměru trpí čtvrtina lidí v EU dlouhodobou nemocí nebo zdravotním problémem, v ČR to je 29 procent a na Slovensku 28.

Korpulentní Lucemburčané
Z hlediska poměru mezi výškou a průměrnou váhou jsou nejkorpulentnější Lucemburčané a Dánové, u nichž je tento poměr 0,443, respektive 0,44. Nad evropským průměrem 0,425 jsou Češi (0,434) a mírně Slováci (0,429). Nejlépe jsou na tom Francouzi (0,413) a Italové (0,408).

Naprostá většina, 95 procent Evropanů ví, že obezita škodí zdraví a 82 procent si myslí, že za posledních pět let obézních lidí přibylo. Pětina lidí v Unii také za poslední rok držela dietu. Češi jsou v tomto případě s 22 procenty mírně nad průměrem.

Celkem 66 procent Evropanů je přesvědčeno, že jíst zdravě je snadné. Podstatně méně je tento názor rozšířen v v postkomunistických zemích. Myslí si to 47 procent Čechů, 46 procent Poláků, 45 procent Slováků a 44 procent Maďarů.

Pokud jde o fyzickou aktivitu, 15 procent Evropanů uvedlo, že za poslední týden se hodně věnovali sportu, 28 procent průměrně a 36 procent vůbec. V ČR byl tento poměr devět, 26 a 37 procent.

Češi hodně sedí
Češi také patří k národům, které nejvíce sedí, ať již v práci, při návštěvách, čtení nebo při sledování televize. Zatímco průměr EU je 312 minut za den, Češi jsou na třetí příčce s 386,1 minuty za Nizozemci a Dány.

Evropané se také v 81 procentech shodují, že reklama zásadně ovlivňuje, co jedí jejich děti. O něco méně je tento názor rozšířen v ČR (73 procent) a na Slovensku (76 procent).

Nadváha v Evropě


Počet lidí, kteří si myslí, že mají nadváhu:

Lucembursko - 50 %
Řecko - 49 %
Švédsko - 48 %
Slovinsko - 46 %
Belgie - 46 %
Francie - 44 %
Dánsko - 44 %
Malta - 42 %
Německo - 42 %
Británie - 41 %
Finsko - 41 %
Litva - 40 %
Nizozemsko - 40 %
EU - 38 %
Kypr - 38 %
Rakousko - 36 %
Irsko - 36 %
Estonsko - 35 %
Polsko - 34 %
Itálie - 34 %
ČR - 33 %
Maďarsko - 32 %
Portugalsko - 30 %
Lotyšsko - 29 %
Španělsko - 28 %
Slovensko - 25 %
Autoři: ,Nejčtenější

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Holčičí vizáž i po čtyřicítce? Reese Witherspoonová ví, jak na to

Reese Witherspoonová na Glamour Women of the Year Awards (New York, 9....

Zdá se, že pravá blondýna vůbec nestárne. Má rozjasněnou pleť bez nedokonalostí a vrásek i štíhlou a drobnou postavu....

Za tohle chování bych své dceři omlátila hlavu o futra, zuřila Marcela

Třináctiletá Helena novou „maminku“ neustále poučuje.

Šest dětí, to už je pořádná „smečka“, zvlášť když převažují dospívající dcery, jako v rodině Heleny (43) a Luďka (55) z...

Další z rubriky

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Alkohol při dietě škodí a nejen kaloriemi

Ilustrační fotografie

Je tu už 28. den a blíží se konec našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz. V rámci stravovacího a pitného režimu se...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Dieta končí, ale naše rady dodržujte dál

Ilustrační fotografie

Máme tu poslední den našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz. Teď je hlavně důležité vzít si z našich rad to...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Plastika může pomoci, ale pozor na přibírání

Ilustrační fotografie

Už je tu 27. den vašeho snažení a tentokrát probereme téma, které má jak své příznivce, tak odpůrce. Řeč je o plastické...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz