Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou se svou váhou spokojenější než Evropané

  13:00aktualizováno  13:00
Češi a Slováci jsou se svojí váhou spokojenější než průměrný občan Evropské unie, ale cítí se méně zdraví než většina obyvatel starého kontinentu. Vyplývá to z průzkumu věnovaného zdraví a obezitě, který vydal Eurobarometr.
Nejspokojenější z celé EU jsou Slováci. Jen čtvrtina z nich si myslí, že by potřebovala nějaké to kilo shodit. Ilustrační foto.

Nejspokojenější z celé EU jsou Slováci. Jen čtvrtina z nich si myslí, že by potřebovala nějaké to kilo shodit. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V průměru 55 procent lidí v Evropské unii si myslí, že jejich váha je zhruba v pořádku. Stejného názoru je 62 procent Čechů a 70 procent Slováků.

Osmatřicet procent Evropanů je naopak přesvědčeno, že má nadváhu. Podstatně kritičtější jsou ke své váze ženy (44 procent), než muži (32 procent). V Česku je o vlastní nadváze přesvědčena třetina lidí.

Největší spokojenost v celé unii vládne v tomto směru na Slovensku, kde se jen čtvrtina lidí domnívá, že váží přespříliš.

Za zdravé se považuje 76 procent Evropanů, ale jen po 70 procentech Čechů a Slováků. Zatímco v průměru trpí čtvrtina lidí v EU dlouhodobou nemocí nebo zdravotním problémem, v ČR to je 29 procent a na Slovensku 28.

Korpulentní Lucemburčané
Z hlediska poměru mezi výškou a průměrnou váhou jsou nejkorpulentnější Lucemburčané a Dánové, u nichž je tento poměr 0,443, respektive 0,44. Nad evropským průměrem 0,425 jsou Češi (0,434) a mírně Slováci (0,429). Nejlépe jsou na tom Francouzi (0,413) a Italové (0,408).

Naprostá většina, 95 procent Evropanů ví, že obezita škodí zdraví a 82 procent si myslí, že za posledních pět let obézních lidí přibylo. Pětina lidí v Unii také za poslední rok držela dietu. Češi jsou v tomto případě s 22 procenty mírně nad průměrem.

Celkem 66 procent Evropanů je přesvědčeno, že jíst zdravě je snadné. Podstatně méně je tento názor rozšířen v v postkomunistických zemích. Myslí si to 47 procent Čechů, 46 procent Poláků, 45 procent Slováků a 44 procent Maďarů.

Pokud jde o fyzickou aktivitu, 15 procent Evropanů uvedlo, že za poslední týden se hodně věnovali sportu, 28 procent průměrně a 36 procent vůbec. V ČR byl tento poměr devět, 26 a 37 procent.

Češi hodně sedí
Češi také patří k národům, které nejvíce sedí, ať již v práci, při návštěvách, čtení nebo při sledování televize. Zatímco průměr EU je 312 minut za den, Češi jsou na třetí příčce s 386,1 minuty za Nizozemci a Dány.

Evropané se také v 81 procentech shodují, že reklama zásadně ovlivňuje, co jedí jejich děti. O něco méně je tento názor rozšířen v ČR (73 procent) a na Slovensku (76 procent).

Nadváha v Evropě


Počet lidí, kteří si myslí, že mají nadváhu:

Lucembursko - 50 %
Řecko - 49 %
Švédsko - 48 %
Slovinsko - 46 %
Belgie - 46 %
Francie - 44 %
Dánsko - 44 %
Malta - 42 %
Německo - 42 %
Británie - 41 %
Finsko - 41 %
Litva - 40 %
Nizozemsko - 40 %
EU - 38 %
Kypr - 38 %
Rakousko - 36 %
Irsko - 36 %
Estonsko - 35 %
Polsko - 34 %
Itálie - 34 %
ČR - 33 %
Maďarsko - 32 %
Portugalsko - 30 %
Lotyšsko - 29 %
Španělsko - 28 %
Slovensko - 25 %
Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

Příběh Luboše: Přítelkyně mě sprostě využila

Ilustrační snímek

Před pár lety jsem se zamiloval. Byla krásná, milá a měla dítě. Brzy se z nás stala rodina. Já vydělával peníze,...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Čtyři snadné změny, které vám pomohou přestat s neustálým mlsáním

Ilustrační fotografie

Chutě, stres, nuda, ale hlavně špatně sestavený jídelníček. To jsou nejčastější důvody, proč někdy jíme nepřetržitě...

Čtyři rady, které vám pomohou v boji s celulitidou

Ilustrační snímek

Celulitida trápí většinu žen, ale mohou ji mít i muži. I když vám to možná připadá beznadějné, i s pomerančovou kůží...

Čtyři tipy, jak zhubnout do plavek na poslední chvíli

Ilustrační snímek

Chcete zhubnout do plavek, jenže léto už je tu za pár týdnů a vy máte pocit, že to letos nestihnete? Nepropadejte...Najdete na iDNES.cz