Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou „proočkovaní“, přesto hrozí malá epidemie

  14:00aktualizováno  14:00
Česko dává na očkování ročně 300 milionů korun. Proti "dětským" nemocem je chráněna většina obyvatel. Přesto nelze vyloučit, že někdo i po očkování onemocní. Asi tři procenta lidí na vakcínu nezareagují a nevytvoří si dostatečnou imunitu.
Dítě u lékaře, zdraví, očkování

Dítě u lékaře, zdraví, očkování - Dítě u lékaře. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Řekla předsedkyně odborné pediatrické společnosti Hana Cabrnochová.

V Česku je očkováno přes 95 procent lidí. "Je potvrzeno, že od 94 procent již existuje kolektivní ochrana. Pokud se objeví infekce, nedokáže se šířit," uvedla Cabrnochová.

Jako dětská lékařka působí v komisi na ministerstvu zdravotnictví, která dává doporučení k systému očkování v Česku a zavádění nových typů vakcín.

Podle platného očkovacího kalendáře jsou nyní děti očkovány již v porodnici proti TBC, kolem třetího měsíce věku se zahajuje očkování proti dávivému kašli, tetanu, záškrtu, hemofilovým nákazám, žloutence B a obrně.

Od 16. měsíce se začíná očkovat proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Očkování má být hotové do tří let věku, než jde dítě do školky mezi další děti. Nejnověji se uvažuje o vakcinaci dívek proti rakovině děložního čípku. - více zde

I přes očkování se občas objeví místní epidemie příušnic. Podle Cabrnochové může být příčinou selhání vakcíny. Na rozdíl od ostatních vakcín, které lze skladovat v lednici, musí být látka proti příušnicím v mrazicích boxech.

Proti příušnicím se v Česku očkuje od osmdesátých let, lidé dříve narození očkováni nejsou. "Teoreticky by mohl dospělý onemocnět, ale v době, kdy se neočkovalo, byl výskyt příušnic vysoký a lidé získali kontaktem s nemocí v populaci protilátky," vysvětlila lékařka.

Problémem by se podle ní mohl stát také černý kašel. Dětem vydrží protilátky zhruba pět let, vyšší výskyt nemoci je zaznamenán kolem devátého roku věku.

"V návrhu vyhlášky o očkování se uvažuje o další dávce v tomto věku. Od větších dětí se mohou v rodině nakazit miminka, která tato nemoc ohrožuje na životě," uvedla Cabrnochová.

Další změnou by mohlo být očkování proti pneumokokům, odborníci je doporučují dětem s poruchou imunity a opakovanými záněty středního ucha. "V USA plošně očkovali děti a zjistili, že tím chrání v jejich rodinách i dospělé, kteří by se od nich jinak nakazili," popsala.

Ve své ordinaci se Cabrnochová nesetkala s tím, že by rodiče odmítli nechat dítě očkovat. Nanejvýš jim prý vadí, že je očkování povinné, ale jeho smysl nezpochybňují.

V zemích, kde povinné není, je to podle Cabrnochové zajištěno tak, že rodiče, kteří dítě nedají očkovat, nedostanou sociální dávky nebo dítě nemůže do kolektivního zařízení, na které stát přispívá.

V Česku se objevily i hlasy, že je zbytečné očkovat proti žloutence B miminka a stačí jedna dávka před nástupem puberty. Cabrnochová je jiného názoru.

Malé dítě se může škrábnout o pohozenou jehlu na písku. Pokud onemocní žloutenkou B do jednoho roku věku, má až devadesátiprocentní pravděpodobnost rakoviny jater. Miminka matek s hepatitidou B jsou očkována proti této nemoci už v porodnici.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz