Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou „proočkovaní“, přesto hrozí malá epidemie

  14:00aktualizováno  14:00
Česko dává na očkování ročně 300 milionů korun. Proti "dětským" nemocem je chráněna většina obyvatel. Přesto nelze vyloučit, že někdo i po očkování onemocní. Asi tři procenta lidí na vakcínu nezareagují a nevytvoří si dostatečnou imunitu.
Dítě u lékaře, zdraví, očkování

Dítě u lékaře, zdraví, očkování - Dítě u lékaře. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Řekla předsedkyně odborné pediatrické společnosti Hana Cabrnochová.

V Česku je očkováno přes 95 procent lidí. "Je potvrzeno, že od 94 procent již existuje kolektivní ochrana. Pokud se objeví infekce, nedokáže se šířit," uvedla Cabrnochová.

Jako dětská lékařka působí v komisi na ministerstvu zdravotnictví, která dává doporučení k systému očkování v Česku a zavádění nových typů vakcín.

Podle platného očkovacího kalendáře jsou nyní děti očkovány již v porodnici proti TBC, kolem třetího měsíce věku se zahajuje očkování proti dávivému kašli, tetanu, záškrtu, hemofilovým nákazám, žloutence B a obrně.

Od 16. měsíce se začíná očkovat proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Očkování má být hotové do tří let věku, než jde dítě do školky mezi další děti. Nejnověji se uvažuje o vakcinaci dívek proti rakovině děložního čípku. - více zde

I přes očkování se občas objeví místní epidemie příušnic. Podle Cabrnochové může být příčinou selhání vakcíny. Na rozdíl od ostatních vakcín, které lze skladovat v lednici, musí být látka proti příušnicím v mrazicích boxech.

Proti příušnicím se v Česku očkuje od osmdesátých let, lidé dříve narození očkováni nejsou. "Teoreticky by mohl dospělý onemocnět, ale v době, kdy se neočkovalo, byl výskyt příušnic vysoký a lidé získali kontaktem s nemocí v populaci protilátky," vysvětlila lékařka.

Problémem by se podle ní mohl stát také černý kašel. Dětem vydrží protilátky zhruba pět let, vyšší výskyt nemoci je zaznamenán kolem devátého roku věku.

"V návrhu vyhlášky o očkování se uvažuje o další dávce v tomto věku. Od větších dětí se mohou v rodině nakazit miminka, která tato nemoc ohrožuje na životě," uvedla Cabrnochová.

Další změnou by mohlo být očkování proti pneumokokům, odborníci je doporučují dětem s poruchou imunity a opakovanými záněty středního ucha. "V USA plošně očkovali děti a zjistili, že tím chrání v jejich rodinách i dospělé, kteří by se od nich jinak nakazili," popsala.

Ve své ordinaci se Cabrnochová nesetkala s tím, že by rodiče odmítli nechat dítě očkovat. Nanejvýš jim prý vadí, že je očkování povinné, ale jeho smysl nezpochybňují.

V zemích, kde povinné není, je to podle Cabrnochové zajištěno tak, že rodiče, kteří dítě nedají očkovat, nedostanou sociální dávky nebo dítě nemůže do kolektivního zařízení, na které stát přispívá.

V Česku se objevily i hlasy, že je zbytečné očkovat proti žloutence B miminka a stačí jedna dávka před nástupem puberty. Cabrnochová je jiného názoru.

Malé dítě se může škrábnout o pohozenou jehlu na písku. Pokud onemocní žloutenkou B do jednoho roku věku, má až devadesátiprocentní pravděpodobnost rakoviny jater. Miminka matek s hepatitidou B jsou očkována proti této nemoci už v porodnici.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...Najdete na iDNES.cz